BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

MEN: Szkoły powinny rozważyć zakup rolet i założenie klimatyzacji

11 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Szkoły powinny rozważyć zakup rolet, a tam gdzie samorządy stać, być może warto pomyśleć także o klimatyzacji – wskazuje minister edukacji Dariusz Piontkowski.

We wtorek we wszystkich województwach obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem. Nowy szef MEN był pytany na konferencji prasowej o przygotowanie szkół do zmian klimatu i wysokich temperatur.

„To jest pytanie do samorządów” – odpowiedział minister Dariusz Piontkowski. „Zgadzam się z tym, że jeżeli zmienia się klimat na naszych oczach, warto się zastanowić np. nad roletami, bo z tego co wiem, nie we wszystkich szkołach te rolety są” – powiedział nowy szef MEN. Jak zaznaczył, to jest najprostsze rozwiązanie i nie jest „aż tak kosztowne”.

 „Tam gdzie samorządy stać, być może warto pomyśleć także o klimatyzacji. Ale to już muszą samorządy indywidualnie o tym decydować. Na pewno bezpieczeństwo dzieci jest tutaj najistotniejsze” – podkreślił Piontkowski.

Minister przypomniał, że przepisy nie wskazują granicznej temperatury, od której należałoby skracać lekcje czy zmykać szkoły. Jeśli dyrektor szkoły uzna, że ze względów zdrowotnych należy takie kroki podjąć, może taką decyzję w porozumieniu z organem prowadzącym podjąć.

„Jest to decyzja, którą trudno w skali całego kraju podjąć, bo różnice pogody bywają dosyć duże. (…) Nie da się jednym zarządzeniem ministerstwa decydować, by w całym kraju z powodu upałów zamykać szkoły” - wskazywał.

Zgodnie z przepisami organ prowadzący szkołę wraz z dyrektorem odpowiadają za warunki funkcjonowania szkoły czy placówki, zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków nauki. W uzasadnionych przypadkach lekcję można skrócić do minimum 30 minut, ale zachowując ogólny tygodniowy czas trwania zajęć edukacyjnych ustalony w tygodniowym rozkładzie zajęć. Czas trwania poszczególnych zajęć edukacyjnych w klasach I-III szkoły podstawowej ustala nauczyciel prowadzący te zajęcia.

aba/

Źródło: PAP

ZOBACZ WIĘCEJ: 

1. Zalewska: Reforma edukacji jest zakończona. To ktoś inny jest winny2. Zelmer będzie wycofany z rynku3. Biedronka i Lidl będą miały nowego konkurenta w Polsce4. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągniecie

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
MAREK KUDELSKI/AGENCJA SE/East News

Polska i świat

Obsesja bursztynu. Polacy tłumnie szukają go przy przekopie Mierzei Wiślanej

Czytaj więcej >