Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie

Men

książka, dziecko
12.09.2024 17:41 Rewolucja w lekcjach religii. Zmiany mogą przynieść 1,5 mld zł oszczędności

Ministerstwo Edukacji planuje znaczące reformy w zakresie nauczania religii w szkołach, które mogą przynieść oszczędności do 1,5 miliarda złotych. Jakie zmiany czekają uczniów i nauczycieli oraz na co zostaną przeznaczone zaoszczędzone środki?

dzieci w szkole
19.08.2024 17:43 Resort wydał pilny komunikat dla rodziców. Fala oszustw przed nowym rokiem szkolnym

W tym roku wrześniowy powrót do szkoły może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Wszyscy czekają na niespodzianki, jakie niesie za sobą reforma podstawy programowej, ale to nie wszystko. Ministerstwo Edukacji Narodowej ostrzega rodziców — muszą uważać na oszustów! Resort wydał komunikat w tej sprawie.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:15 Zalewska ogłosiła, że reforma edukacji jest zamknięta, a za problemy odpowiada ktoś inny

Gazeta Wyborcza pytała Annę Zalewską o eyrowybory, a także o niedomknięte kwestie związane z reformą. Odchodząca ze stanowiska minister edukacji narodowej powiedziała, że bardzo cieszy się z wyników eurowyborów, a o edukację się nie martwi, bo zostawi ją w dobrych rękach.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:14 MEN: Szkoły powinny rozważyć zakup rolet i założenie klimatyzacji

We wtorek we wszystkich województwach obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem. Nowy szef MEN był pytany na konferencji prasowej o przygotowanie szkół do zmian klimatu i wysokich temperatur.„To jest pytanie do samorządów” – odpowiedział minister Dariusz Piontkowski. „Zgadzam się z tym, że jeżeli zmienia się klimat na naszych oczach, warto się zastanowić np. nad roletami, bo z tego co wiem, nie we wszystkich szkołach te rolety są” – powiedział nowy szef MEN. Jak zaznaczył, to jest najprostsze rozwiązanie i nie jest „aż tak kosztowne”. „Tam gdzie samorządy stać, być może warto pomyśleć także o klimatyzacji. Ale to już muszą samorządy indywidualnie o tym decydować. Na pewno bezpieczeństwo dzieci jest tutaj najistotniejsze” – podkreślił Piontkowski.Minister przypomniał, że przepisy nie wskazują granicznej temperatury, od której należałoby skracać lekcje czy zmykać szkoły. Jeśli dyrektor szkoły uzna, że ze względów zdrowotnych należy takie kroki podjąć, może taką decyzję w porozumieniu z organem prowadzącym podjąć.„Jest to decyzja, którą trudno w skali całego kraju podjąć, bo różnice pogody bywają dosyć duże. (…) Nie da się jednym zarządzeniem ministerstwa decydować, by w całym kraju z powodu upałów zamykać szkoły” - wskazywał.Zgodnie z przepisami organ prowadzący szkołę wraz z dyrektorem odpowiadają za warunki funkcjonowania szkoły czy placówki, zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków nauki. W uzasadnionych przypadkach lekcję można skrócić do minimum 30 minut, ale zachowując ogólny tygodniowy czas trwania zajęć edukacyjnych ustalony w tygodniowym rozkładzie zajęć. Czas trwania poszczególnych zajęć edukacyjnych w klasach I-III szkoły podstawowej ustala nauczyciel prowadzący te zajęcia.aba/Źródło: PAP

biznes-info-640x433
07.08.2019 02:00 Szef MEN przekonuje nauczycieli: Wydamy miliard na podwyżki

Nauczyciele powrócą do strajkowania z początkiem września? Pomijając zawiłości prawne, które według jednych świadczą na ich niekorzyść, a według innych nie, zagrożenie ponownego strajku wisi w powietrzu. Ministerstwo Edukacji Narodowej stara się więc załagodzić problem i przypomniało, że nauczyciele w końcu wywalczyli podwyżki. Nie są one tak spore, jak chcieli pedagodzy, ale jak przekonuje sam minister edukacji, Dariusz Piontkowski, to w końcu podwyżki na stałe.O sprawie Piontkowski mówił podczas briefingu zorganizowanego w środę. Jak oświadczył, nie jest to podwyżka jedynie na cztery miesiące, od września do grudnia, a na stałe. Zaznaczył, że pieniądze na większe pensje znajdą się także w budżecie na 2020 rok. Zaś sam fakt, że podwyżkę przyznano na ostatnie cztery miesiące roku wynikał z tego, że trzeba było znaleźć pieniądze w ramach "przesunięć wewnątrzbudżetowych", jak podaje Forsal.pl.

biznes-info-640x433
17.07.2019 02:00 Dramat uczniów ma dobre strony? Eksperci widzą światełko w tunelu

MEN pod rządami PiS wprowadziło reformę edukacji, która doprowadziła do niejednego dramatu. Sytuacja wygląda zupełnie tak, jakby resort edukacji w ogóle nie przewidywał skandalu, jaki wywołały zmiany. Przepełnione uczniami szkoły, przez co w niektórych trzeba wprowadzać ruch jednokierunkowy na korytarzach, wydłużanie godzin nauczania, adaptowanie na szybko nieużywanych dotąd segmentów szkół, tysiące dzieci nieprzyjętych w Polsce do wymarzonych placówek - tak wygląda obecnie krajobraz w polskim szkolnictwie.W ostatnich dniach szczególnie to właśnie afera z przyjęciami do szkół i masową ich odmową dała się we znaki polskim uczniom. Eksperci z Warsaw Enterprise Institute widzą w niej jednak pewną możliwość zbawienną dla polskiej edukacji. Jak bowiem wskazują, "najlepsze szkoły ze względu na trudną rekrutację będą miały szansę podnieść poziom kształcenia, a wyższe uczelnie na rekrutację lepszych studentów". Money.pl tłumaczy, że oznacza to po prostu iż jedynie najlepsi trafią do liceów, a później najlepsi trafią na studia.

biznes-info-640x433
05.06.2019 02:00 Nauczyciele mogą odzyskać pieniądze za okres strajku. Władze Radomia wymyśliły jak

Na przełomie maja i czerwca odbywa się wiele wycieczek szkolnych. Szkoły wysyłają uczniów na łono przyrody, albo do miast pełnych zabytków. Nauczyciele, którzy opiekują się dziećmi na takich wyjazdach nie dostają za to żadnych dodatkowych pieniędzy. Jak ustalił jednak "Dziennik Gazeta Prawna" radomski magistrat zezwolił dyrekcjom szkół na wypłaty dodatkowych środków dla nauczycieli ruszających w trasę z podopiecznymi.

biznes-info-640x433
22.05.2019 02:00 NIK zbadał reformę oświaty, wyniki są przerażające

Ponad jedna trzecia szkół ucierpiała na reformie edukacji - tak głosi raport NIK-u przytoczony przez Dziennik Gazetę Prawną.

biznes-info-640x433
23.04.2019 02:00 Strajk nauczycieli trwa, dzisiaj ogólnopolska manifestacja pod MEN

Strajk nauczycieli trwa już 3 tygodnie. Chociaż nauczyciele już wcześniej zbierali się do strajku, to eskalacja konfliktu pomiędzy Związkiem Nauczycielstwa Polskiego a rządem nastąpiła po ogłoszeniu przez prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego, nowego programu wyborczego. Znalazło się w nim między innymi 500+ na pierwsze dziecko, dodatkowe ewmerytury, czy dopłady do trzody chlewnej dla rolników. Liczący na podwyżki nauczyciele, o których nie było mowy w nowym programie partii rządzącej zdecydowali się więc na strajk bezterminowy.