Nauczyciele masowo rezygnują z pracy
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Wiktoria Pękalak - 19 Września 2020

Nauczyciele masowo rezygnują z zawodu. Jednak wcale nie z powodu koronawirusa

Z Informacji Związku Nauczycieli Polskich wynika, że w tym roku z pracy zrezygnowało 10 tys. nauczycieli, a MEN poinformował, że w tej chwili jest o 400 mniej wakatów niż w ubiegłym roku. Skąd tak wysoka rozbieżność?

Nauczyciele rezygnują z pracy

Zjawisko masowej rezygnacji z pracy nauczyciela opisał portal Dziennik Gazeta Prawna. Redaktorzy uzyskali od Ministerstwa Edukacji Narodowej informację, że w tym roku jest 3,7 wolnych wakatów na stanowisko nauczyciela, czyli o 400 mniej niż w ubiegłym roku. Jak to możliwe, skoro z pracy zrezygnowało 10 tys. nauczycieli?

Nawet 150 tys. Polaków otrzyma spore wsparcie od ZUS. Nowelizacja wchodzi w życie 20 wrześniaNawet 150 tys. Polaków otrzyma spore wsparcie od ZUS. Nowelizacja wchodzi w życie 20 wrześniaCzytaj dalej

ZNP podało, że w samej Wielkopolsce na emeryturę przeszło 339 nauczycieli (w ubiegłym roku było ich 208), 701 osób skorzystało w tym roku z urlopu dla poratowania zdrowia, to o 276 więcej niż w poprzednim roku.

Podobnie sytuacja zarysowała się w Małopolsce, gdzie z pracy zrezygnowało tysiąc nauczycieli, czyli dwukrotnie więcej niż w roku ubiegłym.

DGP przeprowadziło wśród placówek sondę, z której wynika, że samorządy otrzymują informacje dotyczące pedagogów, którzy rezygnują z pracy, przy czym szkoły nie zgłaszają w związku z tym żadnych problemów.

Z pozoru kiosk jak każdy inny. Jednak 29-latka urządziła w nim dodatkową sprzedażZ pozoru kiosk jak każdy inny. Jednak 29-latka urządziła w nim dodatkową sprzedażCzytaj dalej

– Do tej pory żaden z dyrektorów nie sygnalizował problemów z brakiem kadry – powiedziała Monika Głazik z urzędu miasta Lublin w rozmowie z DGP.

Podobnie sytuacja wygląda w Katowicach. Krzysztof Kaczorowski z wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta w Katowicach przyznał, że koniec sierpnia to czas, w którym przejścia na emeryturę i ruchy kadrowe są częstym zjawiskiem, jednak ten miesiąc nie różni się znacznie od tych w ubiegłych latach.

Sytuacja wygląda podobnie w większości miast w Polsce, w związku z czym trudno wiązać niechęć nauczycieli do pracy w zawodzie z epidemią, choć ta i tak odcisnęła swoje piętno.

Braki w kadrach to problem, który stał się widoczny już kilka lat temu, po zlikwidowaniu gimnazjów. Wielu nauczycieli zrezygnowało wówczas z pracy, ponieważ aby wyrabiać pełen etat musieli zatrudniać się w kilku placówkach. Palącym problemem, który obserwuje się także od kilku lat jest spora rotacja nauczycieli, zwłaszcza językowych, którzy coraz częściej zatrudniają się w szkołach prywatnych.

Kupienie samochodu używanego już nie będzie takie opłacalne. Rząd położy łapę na akcyzieKupienie samochodu używanego już nie będzie takie opłacalne. Rząd położy łapę na akcyzieCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Emerytura honorowa coraz częściej przyznawana. Spełniając tylko jeden warunek, otrzymują dodatkowe kilka tysięcy złotych
2. Rząd ogłosił nowe zasady w szkołach. Mają chronić uczniów, wielu rodziców jest jednak niezadowolonych
3. Ceny w Polsce drastycznie rosną, poziom wzrostu jest zatrważający. Gorzej jest tylko w jednym kraju

Epidemia przyczyniła się tak naprawdę do tego, by z pracy zrezygnowali ci wahający się, którzy i tak planowali już zakończenie swojej kariery.

– Wielu nauczycieli odeszło na przysługujący im urlop, np. macierzyński, wychowawczy albo na emeryturę. Z moich rozmów z nimi wynika, że w wielu przypadku decyzja zapadła w związku z panującą w kraju sytuacją epidemiczną. Bali się powrotu do szkoły, nie chcieli ryzykować – wytłumaczył w rozmowie z DGP dyrektor szkoły podstawowej w Krakowie i dodał, że niektóre deklaracje dotyczące chęci zakończenia pracy w szkole leżały na jego biurku już w kwietniu i maju. – To pozwoliło mi zacząć szukać zastępstwa już pod koniec ubiegłego roku szkolnego. Nie udało się jednak skompletować całego zespołu przed wakacjami. Ciągle prowadzę rozmowy rekrutacyjne - zdradził dyrektor.

Żądali od niego chorych kwot, sprawa wylądowała w sądzie. A tam bankowcom już nie było tak do śmiechuŻądali od niego chorych kwot, sprawa wylądowała w sądzie. A tam bankowcom już nie było tak do śmiechuCzytaj dalej

Są jednak szkoły, którym braki w kadrze udało się szybko zapełnić. Dyrektorzy niektórych placówek podają, że część wakatów udało się zapełnić kadrze, która już w szkole pracowała.

Brak w kadrach skutkuje także tym, że szkoły nie wymieniają nauczycieli co do których uczniowie i rodzice mają zastrzeżenia. Dyrektorzy wiedzą bowiem, że może być problem z ich zastąpieniem. Tyczy się to głównie osób nauczających przedmiotów ścisłych: fizyków, chemików, czy biologów.

Zgodnie z kartą nauczyciela osoby, które są już zatrudnione można obarczyć dodatkową pracą w wymiarze ¼ godzin obowiązujących pracownika w tygodniu. Jeśli nauczyciel wyrazi chęci, może wziąć ½ pracy więcej, jednak co do takich praktyk dyrektorzy są zgodni, że jest to rozwiązanie, ale na krótką metę. Im bliżej końca roku problem braków w kadrach będzie się pogłębiał, ponieważ rozpocznie się sezon grypowy i wielu pracowników przejdzie na zwolnienia lekarskie.

Złe wieści dla mieszkańców bloków. Muszą być gotowi na nową opłatęZłe wieści dla mieszkańców bloków. Muszą być gotowi na nową opłatęCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dramatyczne sceny w Brazylii. Piłkarz zadźgał prezesa własnego klubu
  2. Muzyk odleciał na antenie TVP. Prowadzący próbował go uspokoić, musiał przerwać jego wypowiedź
  3. Matka nie otrzymała świadczenia na dziecko? Może dostać je ojciec, ale pod jednym warunkiem
  4. Podobnej sytuacji nie było od 15 lat. Rzecznik rządu kreśli czarny scenariusz, PiS powinno się obawiać?
  5. Klient Biedronki opublikował demaskujący film. Oburzająca sprawa poruszyła internautów
  6. Egipskie ciemności na głównej ulicy. Nie naprawią latarni, bo złodzieje kradną kable
Za 5-złotówkę zapłacą nawet 1000 zł. Lepiej przejrzyj szuflady, też możesz ją miećZa 5-złotówkę zapłacą nawet 1000 zł. Lepiej przejrzyj szuflady, też możesz ją miećCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News