BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Strajk nauczycieli trwa, dzisiaj ogólnopolska manifestacja pod MEN

23 Kwietnia 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Dzisiaj o godz. 11 nauczyciele zbiorą się w centrum Warszawy, gdzie będą strajkować pod siedzibą MEN. Po proteście ZNP podejmie decyzję ile potrwa jeszcze strajk nauczycieli, jak ogłosił Sławomir Broniarz.

Strajk nauczycieli trwa już 3 tygodnie. Chociaż nauczyciele już wcześniej zbierali się do strajku, to eskalacja konfliktu pomiędzy Związkiem Nauczycielstwa Polskiego a rządem nastąpiła po ogłoszeniu przez prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego, nowego programu wyborczego. Znalazło się w nim między innymi 500+ na pierwsze dziecko, dodatkowe ewmerytury, czy dopłady do trzody chlewnej dla rolników. Liczący na podwyżki nauczyciele, o których nie było mowy w nowym programie partii rządzącej zdecydowali się więc na strajk bezterminowy. 

Strajk nauczycieli, godz. 11

Nauczyciele, którzy przyjechali do Warszawy z różnych stron Polski. Bardzo aktywna jest ekipa z Wrocławia i woj. śląskiego. Pracownicy oświaty ruszyli pod siedzibę Ministerstwa Edukacji Narodowej. Strajkujący mają nadzieję, że przedstawiciele ministerstwa spotkają się z nimi i dojdzie do jakichś wstępnych porozumień. 

ZNP strajkuje, "Solidarność" nie

Po tym jak przedstawiciel nauczycielskiej "Solidarności", radny PiS, Ryszard Proksa dogadał się z rządem, nie realizując - zdaniem zdecydowanej większości członków nauczycielskiej "Solidarności" - postulatów strajkowych, wielu nauczycieli z tej organizacji postanowiło strajkować indywiduualnie. Jako organizacja strajkuje w trakim razie ZNP. 

Business Centere Club a strajk nauczycieli 

Szef BCC, dr Wojciech Warski włączył się czynnie w próbę załagodzenia strajku i jednocześnie poprał postulaty nauczycieli. Powodem tej decyzji są straty jakie ponosi biznes z powodu protestów nauczycieli, albowiem brak możlwiości pozostawiania dzieci pod opieką przez rodziców skutuje brakami kadrowymi. 

Warski mówi między innymi, że: uznajemy, że nauczyciele naszych dzieci, wnuków, przyszłych pracowników, muszą mieć podniesiony status materialny, aby wzrósł również ich status społeczny. W pełni popieramy znaczącą podwyżkę kwoty bazowej wynagrodzenia nauczycieli. Jednym tchem mówimy, że trzeba zmienić również sposób finansowania oświaty, który jest bardzo skomplikowany i nie odzwierciedla faktycznych praw rządzących zawodem nauczyciela

BCC podobnie jak Rada Dialogu Społecznego liczy na okrągły stół przedsatwicieli władzy i nauczycieli, w celu rozwiązania problemu i kontynuuowania edukacji.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >