BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Strajk nauczycieli trwa, dzisiaj ogólnopolska manifestacja pod MEN

23 Kwietnia 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Dzisiaj o godz. 11 nauczyciele zbiorą się w centrum Warszawy, gdzie będą strajkować pod siedzibą MEN. Po proteście ZNP podejmie decyzję ile potrwa jeszcze strajk nauczycieli, jak ogłosił Sławomir Broniarz.

Strajk nauczycieli trwa już 3 tygodnie. Chociaż nauczyciele już wcześniej zbierali się do strajku, to eskalacja konfliktu pomiędzy Związkiem Nauczycielstwa Polskiego a rządem nastąpiła po ogłoszeniu przez prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego, nowego programu wyborczego. Znalazło się w nim między innymi 500+ na pierwsze dziecko, dodatkowe ewmerytury, czy dopłady do trzody chlewnej dla rolników. Liczący na podwyżki nauczyciele, o których nie było mowy w nowym programie partii rządzącej zdecydowali się więc na strajk bezterminowy. 

Strajk nauczycieli, godz. 11

Nauczyciele, którzy przyjechali do Warszawy z różnych stron Polski. Bardzo aktywna jest ekipa z Wrocławia i woj. śląskiego. Pracownicy oświaty ruszyli pod siedzibę Ministerstwa Edukacji Narodowej. Strajkujący mają nadzieję, że przedstawiciele ministerstwa spotkają się z nimi i dojdzie do jakichś wstępnych porozumień. 

ZNP strajkuje, "Solidarność" nie

Po tym jak przedstawiciel nauczycielskiej "Solidarności", radny PiS, Ryszard Proksa dogadał się z rządem, nie realizując - zdaniem zdecydowanej większości członków nauczycielskiej "Solidarności" - postulatów strajkowych, wielu nauczycieli z tej organizacji postanowiło strajkować indywiduualnie. Jako organizacja strajkuje w trakim razie ZNP. 

Business Centere Club a strajk nauczycieli 

Szef BCC, dr Wojciech Warski włączył się czynnie w próbę załagodzenia strajku i jednocześnie poprał postulaty nauczycieli. Powodem tej decyzji są straty jakie ponosi biznes z powodu protestów nauczycieli, albowiem brak możlwiości pozostawiania dzieci pod opieką przez rodziców skutuje brakami kadrowymi. 

Warski mówi między innymi, że: uznajemy, że nauczyciele naszych dzieci, wnuków, przyszłych pracowników, muszą mieć podniesiony status materialny, aby wzrósł również ich status społeczny. W pełni popieramy znaczącą podwyżkę kwoty bazowej wynagrodzenia nauczycieli. Jednym tchem mówimy, że trzeba zmienić również sposób finansowania oświaty, który jest bardzo skomplikowany i nie odzwierciedla faktycznych praw rządzących zawodem nauczyciela

BCC podobnie jak Rada Dialogu Społecznego liczy na okrągły stół przedsatwicieli władzy i nauczycieli, w celu rozwiązania problemu i kontynuuowania edukacji.

Tagi:

strajk nauczycieliMEN

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Pilna sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ dotycząca Nord Stream. Na życzenie Rosji

Czytaj więcej >
Rondo. Czy przed skrzyżowaniem należy włączać lewy kierunek?

Polska i Świat

Wielu kierowców jeszcze nie wie o zmianie przepisów. Na skrzyżowaniu mogą zgarnąć 1000 zł mandatu

Czytaj więcej >
Wielkopolskie: Nie żyje 60-latek, który wypadł z drezyny. W akcji straż, pogotowie, policja i służby kolejowe

Polska i Świat

Wybuch w zakładzie PKN Orlen. Są zabici

Czytaj więcej >
Fajerwerki w Warszawie

Polska i Świat

Największe polskie miasta odwołują imprezy sylwestrowe. Chcą zaoszczędzić

Czytaj więcej >
Ceny węgla rosną

Polska i Świat

Dłuższy termin wymiany pieców w województwie małopolskim. Do końca kwietnia 2024 roku

Czytaj więcej >
Senat przyjął rezolucję ws. Białorusi

Polska i Świat

Nowa strona internetowa Senatu pochłonie prawie milion złotych

Czytaj więcej >