BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Strajk nauczycieli trwa, dzisiaj ogólnopolska manifestacja pod MEN
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 22.03.2022 09:16

Strajk nauczycieli trwa, dzisiaj ogólnopolska manifestacja pod MEN

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Strajk nauczycieli trwa już 3 tygodnie. Chociaż nauczyciele już wcześniej zbierali się do strajku, to eskalacja konfliktu pomiędzy Związkiem Nauczycielstwa Polskiego a rządem nastąpiła po ogłoszeniu przez prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego, nowego programu wyborczego. Znalazło się w nim między innymi 500+ na pierwsze dziecko, dodatkowe ewmerytury, czy dopłady do trzody chlewnej dla rolników. Liczący na podwyżki nauczyciele, o których nie było mowy w nowym programie partii rządzącej zdecydowali się więc na strajk bezterminowy. 

Strajk nauczycieli, godz. 11

Nauczyciele, którzy przyjechali do Warszawy z różnych stron Polski. Bardzo aktywna jest ekipa z Wrocławia i woj. śląskiego. Pracownicy oświaty ruszyli pod siedzibę Ministerstwa Edukacji Narodowej. Strajkujący mają nadzieję, że przedstawiciele ministerstwa spotkają się z nimi i dojdzie do jakichś wstępnych porozumień. 

ZNP strajkuje, "Solidarność" nie

Po tym jak przedstawiciel nauczycielskiej "Solidarności", radny PiS, Ryszard Proksa dogadał się z rządem, nie realizując - zdaniem zdecydowanej większości członków nauczycielskiej "Solidarności" - postulatów strajkowych, wielu nauczycieli z tej organizacji postanowiło strajkować indywiduualnie. Jako organizacja strajkuje w trakim razie ZNP. 

Business Centere Club a strajk nauczycieli 

Szef BCC, dr Wojciech Warski włączył się czynnie w próbę załagodzenia strajku i jednocześnie poprał postulaty nauczycieli. Powodem tej decyzji są straty jakie ponosi biznes z powodu protestów nauczycieli, albowiem brak możlwiości pozostawiania dzieci pod opieką przez rodziców skutuje brakami kadrowymi. 

Warski mówi między innymi, że: uznajemy, że nauczyciele naszych dzieci, wnuków, przyszłych pracowników, muszą mieć podniesiony status materialny, aby wzrósł również ich status społeczny. W pełni popieramy znaczącą podwyżkę kwoty bazowej wynagrodzenia nauczycieli. Jednym tchem mówimy, że trzeba zmienić również sposób finansowania oświaty, który jest bardzo skomplikowany i nie odzwierciedla faktycznych praw rządzących zawodem nauczyciela

BCC podobnie jak Rada Dialogu Społecznego liczy na okrągły stół przedsatwicieli władzy i nauczycieli, w celu rozwiązania problemu i kontynuuowania edukacji.

Polecane