BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Szef MEN przekonuje nauczycieli: Wydamy miliard na podwyżki

7 Sierpnia 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Udostępnij:

Nauczyciele w kwietniu wszczęli strajk, który zawiesili pod koniec kwietnia. Możliwe jest jego wszczęcie we wrześniu, więc MEN zabrało głos w sprawie. Jak przekonuje szef resortu, na podwyżki dla nauczycieli wydane zostanie całkiem niemało, bo aż miliard

Nauczyciele powrócą do strajkowania z początkiem września? Pomijając zawiłości prawne, które według jednych świadczą na ich niekorzyść, a według innych nie, zagrożenie ponownego strajku wisi w powietrzu. Ministerstwo Edukacji Narodowej stara się więc załagodzić problem i przypomniało, że nauczyciele w końcu wywalczyli podwyżki. Nie są one tak spore, jak chcieli pedagodzy, ale jak przekonuje sam minister edukacji, Dariusz Piontkowski, to w końcu podwyżki na stałe.

O sprawie Piontkowski mówił podczas briefingu zorganizowanego w środę. Jak oświadczył, nie jest to podwyżka jedynie na cztery miesiące, od września do grudnia, a na stałe. Zaznaczył, że pieniądze na większe pensje znajdą się także w budżecie na 2020 rok. Zaś sam fakt, że podwyżkę przyznano na ostatnie cztery miesiące roku wynikał z tego, że trzeba było znaleźć pieniądze w ramach "przesunięć wewnątrzbudżetowych", jak podaje Forsal.pl.

Nauczyciele dostaną miliard złotych - tak przekonuje szef MEN

Podwyżka wynagrodzeń dla nauczycieli nie jest podwyżką jedynie na cztery miesiące, ale podwyżką na stałe. Natomiast w projekcie budżetu na przyszły rok przechodzące środki konieczne na to zwiększone wynagrodzenie nauczycieli oczywiście się znajdują i one będą ujęte w ramach przyszłorocznej subwencji - mówił Piontkowski.

Pieniądze, które zostaną na tę podwyżkę przekazane, to około miliarda złotych. Mowa tutaj o 700 mln złotych dla gmin, 300 mln złotych dla powiatów oraz około 13 mln złotych dla województw. Piontkowski przekonuje także, że wyliczenia rządu pokrywają się z tymi, jakie przeprowadzili przedstawiciele województw.

Warto pokazać, że chociażby wczorajsze spotkanie z przedstawicielami związku województw pokazuje, że wyliczenia ministerstwa i wyliczenia województw ze sobą prawie się zupełnie zgadzają - mówił szef MEN na briefingu.

Warto pokazać, że chociażby wczorajsze spotkanie z przedstawicielami związku województw pokazuje, że wyliczenia ministerstwa i wyliczenia województw ze sobą prawie się zupełnie zgadzają - mówił szef MEN na briefingu.

Podobne artykuły

Ozonatory robią furorę. Polacy w szale zakupów sprzętu, który do tej pory był sprzedawany profesjonalistom.

Finanse

Jedno urządzenie coraz częściej pojawia się w polskich domach. Pomaga zadbać o prawdziwą czystość

Czytaj więcej >
Kurs złotego umacnia się, ale na jak długo?

Finanse

Nie nadchodzi zbyt dobry okres dla złotówki. Czarne chmury nad polską walutą

Czytaj więcej >
By Wistula - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77468950

Finanse

PKO BP: ceny mieszkań czeka potężny spadek. Eksperci podają o ile

Czytaj więcej >
Właściciele galerii unikną podatku od przychodów z budynku?

Finanse

Nie będą płacić podatku za okres lockdownu. Ministerstwo Finansów w końcu zajęło stanowisko

Czytaj więcej >
Rząd zabierze myśliwym pieniądze?

Finanse

Rząd sięga po pieniądze myśliwych. Polski Związek Łowiecki oburzony, w grę wchodzą miliony złotych

Czytaj więcej >
Dodatek solidarnościowy w Sejmie

Finanse

Dodatek solidarnościowy już rozpatrywany w Sejmie. Wiemy, kto będzie mógł się o niego starać

Czytaj więcej >