Nauczyciele dostaną miliard złotych - przekonuje minister
Autor Przemysław Terlecki - 7 Sierpnia 2019

Szef MEN przekonuje nauczycieli: Wydamy miliard na podwyżki

Nauczyciele w kwietniu wszczęli strajk, który zawiesili pod koniec kwietnia. Możliwe jest jego wszczęcie we wrześniu, więc MEN zabrało głos w sprawie. Jak przekonuje szef resortu, na podwyżki dla nauczycieli wydane zostanie całkiem niemało, bo aż miliard złotych.

Nauczyciele powrócą do strajkowania z początkiem września? Pomijając zawiłości prawne, które według jednych świadczą na ich niekorzyść, a według innych nie, zagrożenie ponownego strajku wisi w powietrzu. Ministerstwo Edukacji Narodowej stara się więc załagodzić problem i przypomniało, że nauczyciele w końcu wywalczyli podwyżki. Nie są one tak spore, jak chcieli pedagodzy, ale jak przekonuje sam minister edukacji, Dariusz Piontkowski, to w końcu podwyżki na stałe.

O sprawie Piontkowski mówił podczas briefingu zorganizowanego w środę. Jak oświadczył, nie jest to podwyżka jedynie na cztery miesiące, od września do grudnia, a na stałe. Zaznaczył, że pieniądze na większe pensje znajdą się także w budżecie na 2020 rok. Zaś sam fakt, że podwyżkę przyznano na ostatnie cztery miesiące roku wynikał z tego, że trzeba było znaleźć pieniądze w ramach "przesunięć wewnątrzbudżetowych", jak podaje Forsal.pl.

Użytkowanie wieczyste: uważajcie, bo możecie stracić tysiące złotychUżytkowanie wieczyste: uważajcie, bo możecie stracić tysiące złotychCzytaj dalej

Nauczyciele dostaną miliard złotych - tak przekonuje szef MEN

Podwyżka wynagrodzeń dla nauczycieli nie jest podwyżką jedynie na cztery miesiące, ale podwyżką na stałe. Natomiast w projekcie budżetu na przyszły rok przechodzące środki konieczne na to zwiększone wynagrodzenie nauczycieli oczywiście się znajdują i one będą ujęte w ramach przyszłorocznej subwencji - mówił Piontkowski.

Pieniądze, które zostaną na tę podwyżkę przekazane, to około miliarda złotych. Mowa tutaj o 700 mln złotych dla gmin, 300 mln złotych dla powiatów oraz około 13 mln złotych dla województw. Piontkowski przekonuje także, że wyliczenia rządu pokrywają się z tymi, jakie przeprowadzili przedstawiciele województw.

Warto pokazać, że chociażby wczorajsze spotkanie z przedstawicielami związku województw pokazuje, że wyliczenia ministerstwa i wyliczenia województw ze sobą prawie się zupełnie zgadzają - mówił szef MEN na briefingu.

ZUS chwali się nowym narzędziem do kontroli. Tysiące osób straci pieniądzeZUS chwali się nowym narzędziem do kontroli. Tysiące osób straci pieniądzeCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  2. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągniecie
  3. Wakacje nad Bałtykiem drogie jak na Tureckiej Riwierze
  4. 300 plus na wyprawkę do szkoły. Do kiedy składać wnioski?

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na: Google News