BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

NIK zbadał reformę oświaty, wyniki są przerażające

22 Maja 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Najwyższa Izba Kontroli zbadała reformę oświaty, jaką przeprowadziła minister edukacji, Anna Zalewska. Wyniki są wręcz katastrofalne.

Ponad jedna trzecia szkół ucierpiała na reformie edukacji - tak głosi raport NIK-u przytoczony przez Dziennik Gazetę Prawną. 

W czym tkwi problem? 

Są problemy z ułożeniem planów lekcji, zwiększyła się rozpiętość godzin lekcji (np. początek o 7.10, koniec lekcji 18.15), a zmniejszyła się liczba nauczycieli przedmiotowych, sal gimnastycznych i pracowni. Do tego zagęszczenie w klasach wzrosło o jedną trzecią - brzmi część raportu.

Nauczyciele z kolei zostali przez reformę, czy tak jak oni sami ją nazywają - deformę, zmuszeni do podejmowania pracy w wielu placówkach, na wielu etatach. To powoduje, że nie są w stanie poświęcić konkretnym uczniom zbyt dużo czasu, mimo iż rząd sugeruje, że mają zbyt małe pensum. 

Jak widać, pomimo zapewnień, że reforma spowoduje lepsze warunki dla uczniów i nauczycieli, to sytuacja niestety ma się zupełnie inaczej. Problemy dotyczą nie tylko kwestii przeludnienia klas i braku kadr. Jednym z założeń reformy szkolnictwa było też zmniejszenie nakładów finansowych na edukację. Według Prawa i Sprawiedliwości gimnazja generowały bowiem nieadekwatnie dużo kosztów, przez co podjęto decyzję o ich likwidacji. Jak zauważył jednak NIK, wydatki na jednego ucznia wcale nie zmalały, a nawet wzrosły, z tym że koszty te przerzucono przede wszystkim na samorządy. Pomimo, iż edukacja kosztuje teraz władze lokalne znacznie więcej, to rząd zmieniszył subwencje z racji likwidacji szkół gimnazjalnych.  

Rząd dosłownie nie ma pojęcia, co się dzieje w szkolnictwie 

Raport Najwyższej Izby Kontroli wykazal także inną druzgocącą rzecz. Z badań urzędników wynika, że Ministerstwo Edukacji Narodowej nie dysponuje rzetelnymi informacjami o przekształceniu lub likwidacji gimnazjów. Pomimo rozwiniętej do kolosalnych rozmiarów biurokracji w szkołach, pracownicy ministerstwa nie wiedzą nawet ilu nauczycieli bierze udział w nowych szkoleniach programowych - zarzuca ministerstu NIK.  

MEN dementuje 

Ministerstwo Edukacji Narodowej nie zgodziło się z raportem i zapewnia ma posiada wszelkie istotne informacje na temat stanu edukacji - podał money.pl.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >