Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > mDowodem posłużysz się w banku i urzędzie. Wiadomo, jak będzie wyglądał
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 20.05.2023 09:26

mDowodem posłużysz się w banku i urzędzie. Wiadomo, jak będzie wyglądał

aplikacja mobywatel
Domena publiczna

mObywatel to niezwykle przydatna aplikacja, z której korzysta coraz więcej Polaków, a na przełomie czerwca i lipca br. ma zostać uruchomiona jej nowa wersja. Właśnie dowiedzieliśmy się jak będzie wyglądał mDowód w aplikacji mObywatel 2.0. 

mObywatel 2.0

9 marca br. przyjęty został projekt Ustawy o aplikacji mObywatel. Wprowadzone zmiany mają zrównać dowód osobisty w aplikacji mObywatel 2.0 ze standardowym, plastikowym dokumentem. Rządzący twierdzili, że cyfrowy dowód tożsamości będzie tak samo istotny jak plastikowy dowód osobisty.  

Należy mieć na uwadze, że cyfrowy dokument tożsamości będzie całkowicie nowym dokumentem, który będzie funkcjonował niezależnie od tradycyjnego dowodu osobistego.

mDowód

W piątek, 19 maja, Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji, udostępnił na swoim koncie na Twitterze filmik, w którym zaprezentował nową wersję aplikacji mObywatel oraz mDowód.

Kilka nowości

Na udostępnionym przez ministra filmie dokładnie widać komunikat, że elektroniczny dokument tożsamości będzie się różnił od dowodu osobistego serią i numerem oraz terminem ważności.

Funkcja “Potwierdź swoje dane” wygeneruje kod QR, kiedy ktoś będzie chciał sprawdzić nasz mDowód. Na filmie widoczna jest również funkcja “Dane dokumentu”, która wyświetli konkretne dane osobiste.

Aplikacja wydaje się być prosta w obsłudze i bardzo intuicyjna, ale pewność zyskamy dopiero za jakiś czas, gdy zostanie udostępniona dla obywateli. 

Na co pozwoli mDowód?

Z projektu ustawy wynika, że elektroniczny dokument tożsamości będzie powszechnie respektowany. We wszystkich miejscach, gdzie załatwiamy jakieś sprawy - w urzędach, bankach - będziemy mogli pokazać elektroniczny dokument tożsamości. Należy mieć na uwadze, że nie będzie można nim się posłużyć za granicą.

Tagi: technologia