BiznesINFO.pl
EN 01366728 0011

East News

Materiały budowlane ciągle drożeją. Rosną przede wszystkim ceny izolacji termicznych

8 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Materiały budowlane są coraz droższe, wynika z danych przygotowanych przez Grupę PSB Handel. Względem lipca ubiegłego roku, w 2022 r. ceny w lipcu wzrosły o 29 proc., a największe wzrosty cen miały miejsce w przypadku izolacji termicznych, bo o 51 proc.

Choć wzrosty cen odnotowano we wszystkich badanych grupach towarów, to największy wzrost dotyczy izolacji termicznych. Oprócz problemów logistycznych w chińskich portach spowodowanych nawrotem pandemii koronawirusa i brakiem dostępu do półproduktów z Rosji i Ukrainy wzrosty wynikają także prawdopodobnie z kryzysu energetycznego, który dotknął Europę po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Wysokie ceny paliw grzewczych zachęciły wielu Polaków do podjęcia decyzji o montażu w swoich domach lepszej izolacji termicznej, co doprowadzi do mniejszego zużycia drożejących paliw, takich jak węgiel, gaz czy olej opałowy.

Ceny materiałów budowlanych w lipcu 2022 r.

"Ceny w lipcu 2022 r., w stosunku do lipca 2021 r., średnio wzrosły o prawie 29%. Odnotowano wzrosty we wszystkich 20 analizowanych grupach towarowych: izolacje termiczne (+51%), ściany, kominy (+46%), cement, wapno (+39%), izolacje wodochronne (+37%), dachy, rynny (+37%), sucha zabudowa (+29%), stolarka (+28%), ogród i hobby (+26%), otoczenie domu (+26%), wykończenia (+25%), płytki, łazienki, kuchnie (+24%), motoryzacja (+24%), instalacje, ogrzewanie (+23%), farby, lakiery (+23%), chemia budowlana (+22%), narzędzia (+21%), oświetlenie, elektryka (+18%), wyposażenie, AGD (+18%), dekoracje (+15%) oraz płyty OSB (+0,02%)" - czytamy w komunikacie Grupy PSB.

Jak wynika z danych, w czołówce wzrostów są grupy towarów służące do odpowiedniej izolacji termicznej i wodnej. Najmniejsze wzrosty odnotowano w przypadku wyposażenia AGD i dekoracji.

Tagi:

ceny paliwceny w polsceCeny

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Handel

Nowe Ferrari zaskoczyło świat. Włosi zaprezentowali całkiem inne auto niż dotychczas

Czytaj więcej >
Czego Polska eksportuje najwięcej?

Handel

Polski eksport i import mocno rośnie. Najnowsze dane za lipiec

Czytaj więcej >
Żywność i podwyżki cen

Handel

Maspex zapowiada podwyżki cen. Wysokie koszty produkcji

Czytaj więcej >

Handel

Czy braki energii wpłyną na produkcję Coca-Cola w Polsce?

Czytaj więcej >
Allegro

Handel

Allegro chce zastrzec kolor pomarańczowy jako znak towarowy

Czytaj więcej >
Fot. Jakub Kaminski/East News

Handel

Nowe problemy. W sklepach zabraknie kolejnego produktu

Czytaj więcej >