Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Masz stare opony i chcesz się ich pozbyć? Zobacz, jakie masz opcje
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 05.04.2021 02:00

Masz stare opony i chcesz się ich pozbyć? Zobacz, jakie masz opcje

Gdzie wyrzucić stare opony
Pixnio

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Gdzie wyrzucać stare opony

  • Co grozi za wyrzucanie zużytych opon

  • Na co można przerobić zużyte opony

Co zrobić ze zużytymi oponami

Opony to problem nie tylko wówczas, kiedy trzeba je zmienić z zimowych na letnie i na odwrót. Co robić z oponami, które nie nadają się już do jazdy w żadnym sezonie? Warto się nad tym dokładnie zastanowić, ponieważ składowanie tego typu odpadów to nie lada wyzwanie.

Ogumienie może rozkładać się w naturalnym środowisku nawet kilkaset lat, stąd konieczność specjalnego podejścia do niego. Ci, których ta informacja nie przekonuje, powinni wiedzieć, że wyrzucanie opon wraz z innymi odpadami jest surowo zabronione. Za taki czyn grożą wysokie kary finansowe.

Sprawa opon została wyjaśniona już jakiś czas temu. Podjęto wówczas decyzję o tym, by importerzy byli zobowiązani do odzyskania co najmniej 75 proc. tonażu ogumienia wprowadzonego w poprzedzającym roku, z czego 15 proc. musi zostać poddane recyklingowi.

Gdzie oddać stare opony

Osoby, które zastanawiają się nad tym, gdzie powinni oddać swoje stare opony, mają do dyspozycji kilka opcji:

[EMBED-9]

Zwrot do zakładu wulkanizacyjnego

Jeśli wymieniamy opony na nowe, możliwe, że będziemy mogli zostawić stare ogumienie u wulkanizatora. Niestety, nie jest to regulowane przepisami, w związku czym wulkanizatorzy mogą zażyczyć sobie w związku z tym uiszczenia drobnej opłaty.

Zwrot do PSZOK-u

Zużyte ogumienie można oddać także do PSZOK-u (Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów). Jeśli chcemy oddać tylko jeden komplet opon, możemy zrobić to zupełnie za darmo.

Centrum Utylizacji Opon

Centrum Utylizacji Opon jest organizacją, która zajmuje się zbiórką odpadów gumowych. Niestety, minimalna wielkość transportu, jaką przyjmie CUO, wynosi 100 sztuk opon motocyklowych lub 250 sztuk opon samochodowych.

Przerobić opony na coś nowego

W internecie mnóstwo jest porad, co można zrobić ze zużytym ogumieniem. Często na podwórkach widzi się na przykład kwietniki. Możliwe jest także zrobienie z opon nowocześnie wyglądających puf, czy innych mebli albo huśtawek dla dzieci.