
Zadziwiający efekt Maradony. Geniusz piłki zatrząsł nie tylko światem futbolu
Diego Maradona był nieprawdopodobną legendą piłki nożnej nie tylko w Argentynie, ale i na całym świecie. Wygląda na to, że mężczyzna wstrząsnął nie tylko światem futbolu, ale również polityki pieniężnej. Całość nazywana jest tzw. efektem Maradony.
Diego Maradona impulsem finansistów
Diego Maradona swoją przygodę z piłką nożną rozpoczął w wieku zaledwie dziesięciu lat zapisując się do młodzieżowej drużyny piłkarskiej, natomiast już w 1976 r. zadebiutował w profesjonalnych rozgrywkach. Przez lata budował swoją legendę, a niewątpliwy talent pokazywał przez długie lata na boisku piłkarskim.
Uważany jest za jeden z największych talentów w historii piłki nożnej oraz ikonę tworzącą ten sport. W głosowaniu zorganizowanym przez FIFĘ to Diego Maradona został uznanym za najlepszego zawodnika XX wieku zdobywając tym samym ponad połowę głosów.
Diego Maradona przysłużył się nie tylko piłce nożnej, ale również polityce pieniężnej. Wszystko za sprawą jego zachowania na boisku podczas meczu z Anglią w trakcie Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Meksyku w 1986 r.
Ciekawym jest, że teoria nazwana "efektem Maradony" powstała dopiero w 2005 r., przypomina Biznes Interia, a jej inna nazwa to "Teoria stóp procentowych Maradony banków centralnych". Autorem efektu Maradony jest Mervyn King, były prezes Banku Anglii.
Założeniem teorii jest to, że efektem działania poszczególnych instytucji finansowych podlegającym bankom centralnym nie są decyzje centralnych jednostek, a domniemanie ich działania. Jaki był w tym udział Maradony?
DZISIAJ GRZEJE:
- Już za dwa dni Biedronka wprowadzi nietypową, promocyjną ofertę. Możesz dostać zakupy za darmo
- Ledwo co pojawił się na antenie i przegrał. Krótka gra uczestnika "Milionerów"
- Wprowadzono nową monetę. Nie z królem, nie z królową, a z najbardziej znaną polską postacią za granicą
Efekt Maradony na gruncie polityki pieniężnej
- Kreujące politykę monetarną banki centralne, aby doprowadzić do tymczasowego pobudzenia wzrostu gospodarczego, mogą wykorzystywać oczekiwania niskiej inflacji - cytuje słowa Kinga Biznes Interia.
Wszystko sprowadza się do meczu, w którym Diego Maradona zdobył gola nie tylko pokonując sędziego, ale także przechytrzając sędziego - pomocnik wbił do siatki piłkę pięścią. Działania Maradony pokazują, że aby osiągnąć cel, czasami należy złamać zasady.
Drugiego gola w półfinale Maradona strzelił, ponieważ uśpił czujność przeciwnika. Piłkarz przemierzył z piłką całe boisko, a przeciwnicy spodziewali się charakterystycznego dla niego dryblingu. Warto wspomnieć, że Mundial w 1986 r. należał do Argentyńczyków, którzy w finale pokonali RFN.
Efekt Maradony odwołuje się także do linii prostej zastosowanej przez piłkarza meczu. Bank centralny za pomocą małych zmian może osiągnąć cel w polityce pieniężnej, a potencjalne ruchy przewidywane są przez rynki.
- Polityka pieniężna działa w podobny sposób. Stopy procentowe na rynku reagują na oczekiwania od banku centralnego - tłumaczył King. Obecnie efekt Maradony także jest wykorzystywany. Co więcej, trwa to już od kryzysu z 2008 r. i nie wygląda na to, aby ktokolwiek planował z tego zrezygnować.
ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:
- Para prezydencka zachęca do pomocy przed świętami. Warszawski Bank Żywności potrzebuje wsparcia
- Przerażający wypadek rodem z filmu akcji. Kierowca osobówki spadł z wysokiego wiaduktu - Wideo
- Jeden z największych banków w Polsce tnie koszty. Nawet 800 osób może zostać bez pracy
- Rząd może prześwietlić także twoje konto w banku. System kontroli rachunków już niebawem, jest podany termin
- Ważny komunikat od GIS: Musisz koniecznie odebrać telefon z jednego numeru. Inaczej grozi 30 tys. złotych kary
- Z ostatniej chwili. Adam Małysz pozbawiony rekordu. Trudno uwierzyć, zajęło to dziesięć lat
- Włóż je do słoiczka i przechowuj całą zimę. Marynowane buraczki koniecznie powinny znaleźć się w twojej spiżarni
KONIECZNIE OBEJRZYJ:
