(201126) -- BUENOS AIRES, Nov. 26, 2020 (Xinhua) -- Fans wait outside the funeral chapel of football legend Diego Maradona at the Casa Rosada in Buenos Aires, capital of Argentina, Nov. 26, 2020. Maradona died at the age of 60 on Wednesday of a heart attack. (Photo by Martin Zabala/Xinhua)
East News, Ni Ruijie/Xinhua News
Autor Kamila Jeziorska - 26 Listopada 2020

Zadziwiający efekt Maradony. Geniusz piłki zatrząsł nie tylko światem futbolu

Diego Maradona był nieprawdopodobną legendą piłki nożnej nie tylko w Argentynie, ale i na całym świecie. Wygląda na to, że mężczyzna wstrząsnął nie tylko światem futbolu, ale również polityki pieniężnej. Całość nazywana jest tzw. efektem Maradony.

Diego Maradona impulsem finansistów

Diego Maradona swoją przygodę z piłką nożną rozpoczął w wieku zaledwie dziesięciu lat zapisując się do młodzieżowej drużyny piłkarskiej, natomiast już w 1976 r. zadebiutował w profesjonalnych rozgrywkach. Przez lata budował swoją legendę, a niewątpliwy talent pokazywał przez długie lata na boisku piłkarskim.

Uważany jest za jeden z największych talentów w historii piłki nożnej oraz ikonę tworzącą ten sport. W głosowaniu zorganizowanym przez FIFĘ to Diego Maradona został uznanym za najlepszego zawodnika XX wieku zdobywając tym samym ponad połowę głosów.

W 2020 roku dostali 2 mld zł, a w przyszłym TVP też może się obłowić. W budżecie może znaleźć się mały dopisekW 2020 roku dostali 2 mld zł, a w przyszłym TVP też może się obłowić. W budżecie może znaleźć się mały dopisekCzytaj dalej

Diego Maradona przysłużył się nie tylko piłce nożnej, ale również polityce pieniężnej. Wszystko za sprawą jego zachowania na boisku podczas meczu z Anglią w trakcie Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Meksyku w 1986 r.

Ciekawym jest, że teoria nazwana "efektem Maradony" powstała dopiero w 2005 r., przypomina Biznes Interia, a jej inna nazwa to "Teoria stóp procentowych Maradony banków centralnych". Autorem efektu Maradony jest Mervyn King, były prezes Banku Anglii.

Założeniem teorii jest to, że efektem działania poszczególnych instytucji finansowych podlegającym bankom centralnym nie są decyzje centralnych jednostek, a domniemanie ich działania. Jaki był w tym udział Maradony?

Wielu uważa, że najtaniej jest w Lidlu i Biedronce. Ale nowy dyskont może zmienić nasze postrzeganie niskich cen w sklepachWielu uważa, że najtaniej jest w Lidlu i Biedronce. Ale nowy dyskont może zmienić nasze postrzeganie niskich cen w sklepachCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Już za dwa dni Biedronka wprowadzi nietypową, promocyjną ofertę. Możesz dostać zakupy za darmo
  2. Ledwo co pojawił się na antenie i przegrał. Krótka gra uczestnika "Milionerów"
  3. Wprowadzono nową monetę. Nie z królem, nie z królową, a z najbardziej znaną polską postacią za granicą

Efekt Maradony na gruncie polityki pieniężnej

- Kreujące politykę monetarną banki centralne, aby doprowadzić do tymczasowego pobudzenia wzrostu gospodarczego, mogą wykorzystywać oczekiwania niskiej inflacji - cytuje słowa Kinga Biznes Interia.

Wszystko sprowadza się do meczu, w którym Diego Maradona zdobył gola nie tylko pokonując sędziego, ale także przechytrzając sędziego - pomocnik wbił do siatki piłkę pięścią. Działania Maradony pokazują, że aby osiągnąć cel, czasami należy złamać zasady.

Nieoczekiwane wezwania w skrzynkach Polaków. Zaskoczenie przeżyje nawet 4,5 tys. osóbNieoczekiwane wezwania w skrzynkach Polaków. Zaskoczenie przeżyje nawet 4,5 tys. osóbCzytaj dalej

Drugiego gola w półfinale Maradona strzelił, ponieważ uśpił czujność przeciwnika. Piłkarz przemierzył z piłką całe boisko, a przeciwnicy spodziewali się charakterystycznego dla niego dryblingu. Warto wspomnieć, że Mundial w 1986 r. należał do Argentyńczyków, którzy w finale pokonali RFN.

Efekt Maradony odwołuje się także do linii prostej zastosowanej przez piłkarza meczu. Bank centralny za pomocą małych zmian może osiągnąć cel w polityce pieniężnej, a potencjalne ruchy przewidywane są przez rynki.

- Polityka pieniężna działa w podobny sposób. Stopy procentowe na rynku reagują na oczekiwania od banku centralnego - tłumaczył King. Obecnie efekt Maradony także jest wykorzystywany. Co więcej, trwa to już od kryzysu z 2008 r. i nie wygląda na to, aby ktokolwiek planował z tego zrezygnować.

Jeden szczegół na banknocie 10 zł sprawi, że się nieźle obłowisz. Kolekcjonerzy od dawna na nie polująJeden szczegół na banknocie 10 zł sprawi, że się nieźle obłowisz. Kolekcjonerzy od dawna na nie polująCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Para prezydencka zachęca do pomocy przed świętami. Warszawski Bank Żywności potrzebuje wsparcia
  2. Przerażający wypadek rodem z filmu akcji. Kierowca osobówki spadł z wysokiego wiaduktu - Wideo
  3. Jeden z największych banków w Polsce tnie koszty. Nawet 800 osób może zostać bez pracy
  4. Rząd może prześwietlić także twoje konto w banku. System kontroli rachunków już niebawem, jest podany termin
  5. Ważny komunikat od GIS: Musisz koniecznie odebrać telefon z jednego numeru. Inaczej grozi 30 tys. złotych kary
  6. Z ostatniej chwili. Adam Małysz pozbawiony rekordu. Trudno uwierzyć, zajęło to dziesięć lat
  7. Włóż je do słoiczka i przechowuj całą zimę. Marynowane buraczki koniecznie powinny znaleźć się w twojej spiżarni
Od dziś w Kauflandzie kupisz specjalne produkty, których w tym roku jeszcze nie było. I trafisz na niejedną promocjęOd dziś w Kauflandzie kupisz specjalne produkty, których w tym roku jeszcze nie było. I trafisz na niejedną promocjęCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News