BiznesINFO.pl
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 08.04.2021

Piotr Molecki / EAST NEWS

Mandaty znacznie do góry. Przepisy będą bardziej rygorystyczne

16 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Mandat dla właścicieli psów, posiadaczy nieruchomości i przewoźników przeszedł gruntowną przebudowę. Od dzisiaj zmieniły się stawki kar, a katalog okoliczności, za które można ją
otrzymać uległ rozszerzeniu.
Sprawdzamy, jakie zagrożenie czyha na obywateli.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Za co grozi kara właścicielom psów

  • Jak zmienił się mandat dla posiadaczy nieruchomości

  • Jakie są nowe stawki karne dla przewoźników

Mandat do zmiany. Nowe przepisy już weszły w życie

O mandat będzie od dzisiaj znacznie łatwiej. Wszystko za sprawą rozporządzenia, które zmienia stawki grzywien za niektóre wykroczenia. Przepisy zostały przygotowane 26 marca, ale weszły w życie w sobotę 10 kwietnia.

Kto powinien przygotować się na zmiany? Właściciele psów, posiadacze nieruchomości, a także przewoźnicy. Wyższy mandat ma skłaniać obywateli do przestrzegania zasad. Rozszerzony mandat ma zmniejszać niebezpieczeństwo.

Mandat za brak należytej kontroli nad zwierzęciem

Duże zmiany czekają na właścicieli czworonogów. Portal money.pl podaje, że za niezachowanie ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia groziła do pory grzywna w wysokości od 50 zł do 250 zł. Stawki się nie zmieniają, ale katalog okoliczności, za które można otrzymać mandat, został rozszerzony. W przypadku, gdy właściciel nie zachował zwykłych bądź nakazanych środków ostrożności, a zachowanie zwierzęcia zagrażało życiu bądź zdrowiu człowieka należy się mandat najwyższy - 500 zł.

Jak należy rozumieć ten zapis? Na wysoki mandat naraża się każdy, kto podróżuje komunikacją miejską z psem bez stosownych zabezpieczeń. Kara może spotkać również właściciela, który nie ma nad zwierzęciem wystarczającej kontroli.

Środki nadzoru to przede wszystkim smycz i kaganiec, choć poszczególne gminy mogą mieć odrębne przepisy w tym zakresie. Dla przykładu w Żorach pies musi być wyprowadzany zawsze na smyczy.

Nowa konstrukcja przepisów ma akcentować ryzyko groźnego zachowania psa i nie dotyczy tylko tych ras, które są wpisane na listę niebezpiecznych. Co więcej, przesłanką do nałożenia kary nie jest tylko incydent z udziałem psa. Na mandat naraża się właściciel oraz opiekun, którego zwierzę stwarza niebezpieczeństwo. To pojęcie wyjątkowo obszerne, które de facto pozwala na dowolność interpretacji incydentu. Wszystko zależy zatem od funkcjonariusza.

Portal oko.press.pl wskazuje, że nowe przepisy nie oznaczają, że mamy całkowity zakaz spuszczania psów ze smyczy. Ustawodawca zmienił tylko wysokość mandatu w sytuacji, gdy zwierzę biegające bez nadzoru stwarza zagrożenie dla innych osób. To fundamentalna różnica, o której należy pamiętać.

Wyższy mandat dla przewoźników i właścicieli nieruchomości

Od dzisiaj na wyższą karę naraża się każdy, kto nie przestrzega reguł higieny i zaleceń sanitarnych. Tego typu przewinienie jest obwarowane mandatem od 100 zł do 250 zł. Zmiany w tym zakresie to przede wszystkim zasługa pandemii. Do tej pory za takie niedopatrzenia karano osoby, które nie usuwały brudu z części publicznych nieruchomości. Mandat otrzymywali również obywatele, którzy na posesjach przechowywali groźne odpady.

Teraz katalog osób, którym grozi kara, zdecydowanie się rozszerzył. W grę wchodzi bowiem nieprzestrzeganie pandemicznego reżimu sanitarnego, w tym przede wszystkim niezachowywanie bezpiecznego odstępu i nieprzestrzeganie limitów osobowych w pomieszczeniach oraz nakaz noszenia maseczki. Policja ostrzega, że po zmianach nie zawaha się wlepić mandatów właścicielom sklepów, punktów usługowych, a także proboszczom.

Trwająca pandemia odbije się także na przewoźnikach - taksówkarzach, kierowcach busów i autobusów oraz motorniczych. W dobie pandemii przewoźnicy są dodatkowo zobowiązani do dezynfekcji pojazdu i pilnowania, czy pasażerowie zachowują dystans i noszą maseczki. Jeżeli nie dopilnują zachowania bezpiecznych i higienicznych warunków przejazdu to narażają się na mandat od 100 zł do 250 zł.

Tagi:

mandatpieniądzePolska

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >