BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Wielkie zmiany w mandatach. Zamiast wyzerować punkty, zabiorą prawko

27 Listopada 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Mandat będzie musiał zostać opłacony, inaczej punkty karne nie będą się zerować po upływie roku, tak jak jest teraz. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chce zmienić przepisy, po to, by zmusić Polaków do płacenia mandatów.

Mandat w Polsce - problemy z egzekwowaniem kar

Mandat w Polsce nie jest traktowany przez wielu kierowców w Polsce zbyt poważnie. Wynika to i z wysokości kar, ale też sprytu wielu Polaków, którzy czekają na przedawnienie mandatów. Jak podaje money.pl, skuteczność egzekwowania mandatów wynosi zaledwie 63 proc. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chce rozprawić się niską skutecznością ściągania kar i w tym celu opracowuje zmiany w przepisach.

Jak resort zamierza tego dokonać? Specjaliści wskazują, że do unikania kar za nieprzepisową jazdę mają zniechęcać punkty karne. Obecnie działa to tak: za wykroczenie kierowca dostaje mandat i punkty karne, które się sumują. Po upływie roku od wykroczenia punkty karne się kasują i nie ma znaczenia fakt czy mandat został uiszczony, czy pozostaje nie nieopłacony.

Mandat jeszcze nad Tobą wisi? Punkty nie znikną

I właśnie przepisy o punktach mają ulec zmianie. Jeżeli kierowca posiada nieopłacone mandaty, to punkty karne nie zostaną usunięte z jego konta. Warto przypomnieć, że gdy zbierze się łącznie 24 punkty, to kierowcy jest zabierane prawo jazdy. Specjaliści uważają, że zmiana przepisów mogłaby spowodować, że kierowcy bardziej sumiennie podchodziliby do płacania kar. Jak podaje money.pl, dziś co trzeci kierowca nie płaci mandatów z premedytacją. Tylko w zeszłym roku Skarb Państwa nie zarobił z tego powodu aż 757 mln zł.

Podobny przepis ma obejmować tzw. kursy reedukacyjne. Obecnie kierowca ma możliwość zapisania się na specjalne zajęcia uzupełniające w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, dzięki którym “ubędzie” mu 6 punktów karnych. Jeśli zmiany zostaną wprowadzone, to będzie to niemożliwe do momentu, kiedy kierowca zapłaci każdy mandat.

Tagi:

MSWiAustawamotoryzacjamandat

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Znana polska sieć restauracji ogłosiła upadłość

Czytaj więcej >
Wielka awantura w Sejmie. Opozycja grzmi: "Dlaczego nie chcecie bronić polskiego nieba?"

Polska i Świat

Sejm uchwalił nowelę ustawy o podatku akcyzowym. Istotne zapisy dotyczące opłaty paliwowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polska przekazała Ukrainie już ponad 10 tys. terminali Starlink

Czytaj więcej >
Mecz Polska-Francja kiedy i gdzie obejrzeć? Foto: kadr z meczu reprezentacji Polski na Mundialu 2022, TVP Sport

Polska i Świat

Wiemy ile zarobili piłkarze na mistrzostwach świata

Czytaj więcej >

Polska i Świat

W urzędzie w Poznaniu jest zimno. Lewica skierowała pismo do PIP

Czytaj więcej >
"Wiadomości" TVP znów przeszły same siebie. Manipulatorski pasek uderzył w Donalda Tuska

Polska i Świat

PiS znacznie zwiększy dofinansowanie dla TVP

Czytaj więcej >