Mandat dla właściciela samochodu, a nie dla kierowcy?
Piotr Molecki/East News
Autor Maria Glinka - 25 Kwietnia 2020

Szykuje się rewolucja w mandatach z fotoradarów. Zaskakujący pomysł zniechęci kierowców do łamania prawa?

Mandat dla właściciela samochodu, a nie dla kierowcy? Rewolucyjną zmianę w przepisach ruchu drogowego proponuje Ministerstwo Infrastruktury.

Mandat za przekroczenie prędkości – nowe zasady

Mandat to należność finansowa, od uregulowania której nagminnie uchylają się kierowcy. W przypadku wyłapania wykroczenia przez fotoradar często unikają udzielenia informacji, kto prowadził samochód bądź wskazują osoby trzecie.

Takie działania chce ukrócić Ministerstwo Infrastruktury, które pracuje nad kolejną zmianą przepisów ruchu drogowego. Nowy pomysł dotyczy przekroczenia prędkości wyłapanego przez fotoradar. W pierwszej kolejności odpowiedzialnością za wykroczenie miałby być obarczony kierowca pojazdu – podaje moto.rp.pl.

Rzecznik rządu ujawnił, które obostrzenia będą niedługo zniesione. Decyzje o złagodzeniu nawet już dziśRzecznik rządu ujawnił, które obostrzenia będą niedługo zniesione. Decyzje o złagodzeniu nawet już dziśCzytaj dalej

Nie zdradzisz kto prowadził samochód? Sam zapłacisz karę

Procedura miałaby rozpoczynać się od wysłania do właściciela wezwania, aby wskazał, kto prowadził samochód. Czas na udzielenie odpowiedzi to 14 dni. Jeżeli nie uczyni tego w wyznaczonym czasie to będzie musiał uiścić karę administracyjną, która może być znacznie wyższa niż sam mandat.

Według nowej propozycji właściciel byłby zobowiązany do opłacenia jedynie należności finansowej – nie straciłby punktów karnych, a sprawa nie mogłaby trafić do sądu. Natomiast na drodze urzędowej odbywałoby się poszukiwanie faktycznego winowajcy.

Nowe zasady miałyby przekonać kierowców, że nie warto łamać przepisy.

Zasiłek opiekuńczy przedłużony tylko do 3 maja. ZUS nie zapłaci za dalszą opiekę, co z dziećmi?Zasiłek opiekuńczy przedłużony tylko do 3 maja. ZUS nie zapłaci za dalszą opiekę, co z dziećmi?Czytaj dalej

Dużo wykroczeń, mało mandatów

Zdaniem wiceministra infrastruktury Rafała Webera resort w dalszym ciągu „analizuje tę propozycję” i jest przekonany, że „system trzeba usprawnić”.

Wskazują na to również dane, które zebrał Dziennik Gazeta Prawna. Z ponad 1,6 mln zdjęć wykonanych przez 500 fotoradarów, mandaty zostały wystawione dla zaledwie 45 proc. z nich. System zdecydowanie wymaga uszczelnienia.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Historyczne zakupy Jarosława Kaczyńskiego. Wszystko, byle tylko przeprowadzić wybory

Inne zmiany w prawie drogowym

Nowość w procedowaniu w kontekście kierowców i właścicieli to nie jedyne zmiany, nad którymi pracuje resort infrastruktury.

Na dużo bardziej zaawansowanym etapie są modyfikacje dotyczące utraty prawa jazdy po przekroczeniu prędkości powyżej 50 km/h na terenie niezabudowanym, ograniczenia dopuszczalnej prędkości do 50 km/h w obszarze zabudowanym także nocą oraz pierwszeństwa pieszego jeszcze przed wkroczeniem na pasy.

Wszystkie te zasady mają wejść w życie jeszcze w lipcu tego roku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dziecko zadzwoniło na policję, w słuchawce: zaginął, jego życie jest zagrożone. Akcja ruszyła
  2. Tragiczny wypadek kolejowy. Nie żyje kilkanaście osób
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Tragiczna wiadomość z rana, 23-letni turysta stracił życie. Nie miał żadnych szans, trwają poszukiwania innych
Już nie golf, a inny lider. Ogromne zaskoczenie na liście najpopularniejszych samochodów w EuropieJuż nie golf, a inny lider. Ogromne zaskoczenie na liście najpopularniejszych samochodów w EuropieCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News