Mandat straż miejska
Wikimedia Commons Kevin.B CC3.0
Autor Konrad Karpiuk - 4 Września 2020

Od dzisiaj ważna zmiana w przepisach. Straż miejska rusza, będzie masowo wlepiać mandaty

Mandat za niesegregowanie śmieci będziemy mogli otrzymać już od 4 września. Do ich wystawiania uprawniona będzie straż miejska, trzeba będzie zapłacić nawet do 500 zł.

Mandat za niesegregowanie śmieci

Mandat za niesegregowanie śmieci będzie obowiązywał od 4 września. Strażnicy miejscy i gminni będą mieli prawo karać osoby, które nie składają deklaracji śmieciowych lub niewłaściwie segregują odpady. Kara dosięgnie także te osoby, które skłamały w deklaracjach i podały niewłaściwą ilość osób mieszkańców pod danym adresem.

Jak pisze money.pl, mandat będzie nakładany również w wypadku podania nieprawidłowych informacji o kompostowniku. Jeśli ktoś zadeklarował, że go ma płaci mniej za śmieci. Gdyby się jednak okazało, że podatnik nie kompostuje śmieci, będzie musiał zapłacić do 500 zł mandatu.

Niektóre gminy mają poważny problem

W sprawie nowych przepisów są podzielone opinie. Do tej pory nie było metod na karanie osób, które nie segregują odpadów. Problem polega jednak na tym, że nie wszystkie gminy mogą skorzystać z nowego prawa, bo nie wszystkie mają straż miejską.

- Nowe przepisy nie pomogą nam. Nie mamy straży. Problem z niepłacącymi mamy za to duży. Szacujemy, że ok. 9–10 tys. osób nie płaci za odpady. Walka z nimi jest trudna. Nie mamy odpowiednich narzędzi prawnych - powiedział dla Rzeczpospolitej burmistrz Marek, Jacek Orych.

<

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News