Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Mają czas tylko do 15 marca. Ci właściciele mieszkań zapłacą wyższy podatek
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 13.03.2025 19:33

Mają czas tylko do 15 marca. Ci właściciele mieszkań zapłacą wyższy podatek

dom
Fot. Schluesseldienst/Pixabay

Zakup mieszkania w Polsce w 2025 roku to prawdziwy wyczyn. Jednak osoby, które już cieszą się własnymi czterema ścianami powinny pamiętać, że na właścicielach nieruchomości spoczywają pewne obowiązki. Jeden z nich przypomina o sobie aż cztery razy w roku — chyba że spełnimy jeden warunek. Część właścicieli będzie musiała zapłacić jeszcze więcej.

Polacy mają ostatnie dwa dni. Później będą żałować

Na przestrzeni ostatnich lat ceny mieszkań ostro poszybowały w górę. W styczniu 2025 roku średnia cena za metr kwadratowy wynosiła już 14 515 zł. Z tego powodu wielu Polaków nie może sobie pozwolić na zakup własnego lokum, mimo że byłoby to dużym odciążeniem finansowym w przyszłości.

Właściciele mieszkań muszą jednak pamiętać o dodatkowych wydatkach, którymi nie przejmują się wynajmujący. Zwykle są one znacznie niższe od standardowego czynszu, ale nie wolno zapomnieć o terminie ich opłacenia. W przeciwnym razie będziemy musieli zmierzyć się z odsetkami. Kolejny termin mija już w najbliższą sobotę.

Gigantyczna sieć komórkowa znika z Polski. Użytkownicy dostaną SMS, stracą dostęp do wielu usług Fatalne informacje z NBP. Cios w kieszenie Polaków, ceny rosną szybciej niż powinny

Czas tylko do 15 marca. Jest jeden wyjątek

Już w tym tygodniu upłynie czas na zapłacenie pierwszej raty podatku od nieruchomości za 2025 rok. Dla większości osób posiadających własny dom lub mieszkanie to standardowa procedura, ale są wyjątki. Przede wszystkim osoby, które płacą podatek nie wyższy niż 100 złotych, będą musiały zapłacić całość już teraz. Pozostali zapłacą podatek w czterech równych ratach, w standardowych terminach:

  • 15 marca
  • 15 maja
  • 15 września i
  • 15 listopada.

Obecnie maksymalna stawka podatku za 1 metr kwadratowy to 1,12 zł. To niewiele, ale i tak nieco więcej niż w ubiegłym roku. A to nie jedyna zmiana, o której muszą wiedzieć właściciele.
 

apartments-1845884_1280.jpg
Fot. Pexels/Pixabay

Podatek od nieruchomości. Właściciele mają wątpliwości

Z początkiem nowego roku zaczęły obowiązywać nowe definicje obiektów budowlanych. “Budynek” i “budowla” zostały opisane w Ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, nie zaś, jak to miało miejsce wcześniej, według definicji prawa budowlanego.

Za budynek uznajemy m.in. obiekt: wzniesiony w wyniku robót budowlanych wraz z instalacjami, trwale związany z gruntem, posiadający dach i fundamenty. Budowlą jest obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury — wyjaśnia Radio Zet.

Właściwe określenie charakteru i wielkości domu czy mieszkania jest kluczowe ze względu na wysokość należnego podatku. Prawdziwy haczyk potrafi stanowić taras, zwłaszcza ten zabudowany. Bowiem jeśli uznamy, że pełni on funkcję kolejnego pomieszczenia, podatek od nieruchomości wzrośnie. Warto więc zawczasu upewnić się, ile powinniśmy zapłacić — zwłaszcza, że, jak ostrzega portalsamorzadowy.pl, lokalne urzędy mogą prowadzić własną politykę klasyfikacji takich przestrzeni.

Przede wszystkim warto wiedzieć, że jeśli taras znajduje się “na zewnątrz” budynku, prawdopodobnie nie zostanie uznany za powierzchnię użytkową. Inaczej będzie to wyglądać w przypadku zabudowanego lub przekształconego tarasu. By mieć całkowitą pewność, jaki podatek zapłacimy, lepiej nie tylko zapoznać się z przepisami, ale również skontaktować się z urzędem podatkowym.