Londyn zyskuje miliardy funtów dzięki drzewom
Wikimedia / Shaun Ferguson / Hyde Park Corner / CC BY-SA 2.0
Autor Kasper Starużyk - 2 Maja 2020

Londyn ma świetny patent na oszczędności. Rozwiązanie jest zadziwiająco proste

Londyn podzielił się wyliczeniami, z których wynika, że zaoszczędził miliardy funtów ze względu na drzewa. To jednak nie wszystkie walory miejskiej flory.

O dobroczynnym wpływie drzew w miastach pisano już wiele. Jednym z najważniejszych plusów bujnej flory w centrach miast są ich walory estetyczne, ale nie można zapominać o ich dodatkowych funkcjach, które może śmiało przeliczyć na pieniądze. I to nie małe.

Londyn liczy drzewa i zyskane funty

Brytyjski Urząd Statystyczny przedstawił wyliczenia, dzięki którym samorządy wielu większych miast w Europie i na świecie z pewnością mniej przychylnie spojrzą na deweloperskie plany zabudowy terenów zielonych. Z danych opublikowanych przez obserwatorgospodarczy.pl wynika, że tylko w latach 2014-2018 Londyn zaoszczędził aż 5 mld funtów, a tak duże zyski z pewnością przyczynią się do jeszcze bardziej proroślinnej polityki władz stolicy Albionu.

To jednak nie wszystkie korzyści, jakie w swojej kasie odnotował Londyn dzięki drzewom. Zdaniem angielskich statystyków drzewa przyczyniły się również znacznie do mniejszego obniżenia wydajności pracy podczas największych upałów. To według Brytyjskiego Urzędu Statystycznego pozwoliło zatrzymać w kasie Londynu dodatkowe 11 mld funtów w ciągu 4 lat.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Morawiecki zapowiedział częściowe otwarcie granic. Nie powiedział całej prawdy, ogromne rozczarowanie

Londyńskie powietrze dużo świeższe dzięki drzewom

Oprócz niekwestionowanych walorów estetycznych jakie dają drzewa, a jak się okazuje także finansowych, Londyn postanowił wyliczyć również pozytywny wpływ na środowisko. Z raportu przygotowanego w 2015 r. na zlecenie władz największej metropolii Zjednoczonego Królestwa wynika, że drzewa pochłonęły 2240 ton zanieczyszczeń wygenerowanych przez aglomerację londyńską. To również śmiało można przeliczyć na pieniądze, bowiem zdaniem twórców raportu koszt usunięcia takiej ilości zanieczyszczeń w inny sposób kosztowałby ponad 124 mln funtów - podał również obserwatorgospodarczy.pl.

Biedronka ujawniła listę płac. Zarobki w sieciówce robią wrażenie, aż trudno uwierzyćBiedronka ujawniła listę płac. Zarobki w sieciówce robią wrażenie, aż trudno uwierzyćCzytaj dalej

Londyn "zamieszkuje" aż 8,4 mln drzew, a ponad 1/5 miasta jest dzięki nim zacieniona. Wyliczenia sporządzone przez miasto niewątpliwie przyczynią się do bardziej rozważnej polityki innych europejskich metropolii. Popularny obecnie trend w urbanistyce miejskiej polegający na zagospodarowywaniu terenów nadrzecznych nie powinien jednak odbywać się zbytnim kosztem flory, która przez lata zaniedbań pozwoliła sobie skolonizować liczne tereny na brzegach rzek. Tutaj z pomocą może przyjść jednak kolejny coraz częściej realizowany przez miasta trend urbanistyczny, a mianowicie wycofywanie z miast ruchu samochodowego i zastępowanie go pieszym i rowerowym. Przecież znacznie przyjemniej jest zażywać aktywności fizycznej w otoczeniu przyrody, szumiących na wietrze i chroniących nas przed coraz większymi upałami drzew, niż lawirując między ogrodzeniami wielkich zamykanych osiedli. Dane przedstawione przez Londyn dają więc nadzieję na pohamowanie apetytu deweloperów na zielone tereny wielkich miast.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tragiczne wieści z pogotowia. Nie żyje ratownik medyczny, nieoficjalnie mówi się o jednej przyczynie
  2. Jakie choroby są przeciwskazaniem do zrobienia prawa jazdy? Warto je znać przed rozpoczęciem kursu
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Premier Polski nie powiedział całej prawdy o częściowym otwarciu granic. Wielu Polaków będzie wściekłych
Wyjazdy samochodem na majówkę. Policja wskazała na co będzie szczególnie zwracać uwagę podczas kontroliWyjazdy samochodem na majówkę. Policja wskazała na co będzie szczególnie zwracać uwagę podczas kontroliCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News