Dzicy lokatorzy wejdą, gdzie się da i najwidoczniej mają swoje standardy: najlepiej żeby mieszkanie było wyremontowane
Pexels
Autor Stanisław Węgrowski - 7 Stycznia 2020

Wejdą do mieszkania i zajmą je na dobre. Miasto nie pomoże

Nielegalni lokatorzy opanowali lublińskie mieszkania. Proceder wygląda tak: najpierw szukają świeżo wyremontowanego mieszkania, a potem wnoszą swoje rzeczy i czują się jak u siebie. Lublin ma problem z odzyskaniem kontroli nad lokalami. To spore wyzwanie dla Rady Miasta - informuje “Dziennik Wschodni”.

“Dzicy” lokatorzy w Lublinie

Najczęściej do zajmowania mieszkań dochodzi tam, gdzie miasto ma najwięcej lokali: na Kalinowszczyźnie, Tatarach i Bronowicach. Nielegalni lokatorzy “polują” na puste mieszkania. Najczęściej chodzi o te wyremontowane. Gdy prace budowlane się kończą, “dzicy”, jak nazywa ich “Dziennik Wschodni” lokatorzy wprowadzają się do lokali.

Łącznie nielegalnie zajętych mieszkań jest 320. W 2018 roku zanotowano 33 takie przypadki, a w 2019 roku doszło do 34 sytuacji zawłaszczenia miejskich lokali. “Dzicy” lokatorzy mogą zajmować mieszkania nawet przez kilka lat, ponieważ jedynym sposobem na ich usunięcie jest proces sądowy.

Ruszyły masowe kontrole drogowe. Wlepią ci mandat nie tylko za prędkośćRuszyły masowe kontrole drogowe. Wlepią ci mandat nie tylko za prędkośćCzytaj dalej

- Można poprosić taką osobę o opuszczenie mieszkania, ale nie można użyć siły - mówi na łamach “Dziennika Wschodniego” Ewa Lipińska, dyrektor Wydziału Spraw Mieszkaniowych lubelskiego magistratu. - Prowadzenie rozmów tylko sporadycznie daje skutek. Jest powołana komisja, która jedzie do takiego lokalu, prowadzi rozmowy i przedstawia możliwe konsekwencje. W większości wypadków nie daje to żadnego rezultatu. Mieliśmy dosłownie kilka sytuacji, gdy jakaś osoba opuściła lokal po rozmowie - opowiada.

Odzyskali tylko 3 mieszkania

W zeszłym roku udało się odzyskać tylko trzy miejskie mieszkania, które były zajmowane nielegalnie. Urzędnicy zapewniają, że o wszystkich takich sytuacjach powiadamiają prokuraturę lub policję, jednak takie sprawy często kończą się odmową wszczęcia śledztwa “ze względu na niską szkodliwość społeczną czynu”.

Jak podaje "Dziennik Wschodni", w harmonogramie posiedzeń rady miejskiej w Lublinie znalazł się zapis dotyczący "nowej procedury związanej z usuwaniem osób zajmujących nielegalnie lokale mieszkalne". Jednak jak taka procedura miałaby działać i kiedy mogłaby wejść w życie, na razie nie wiadomo.

Lidl ma spory problem. Nad każdym z kasjerów wisi widmo sporej grzywnyLidl ma spory problem. Nad każdym z kasjerów wisi widmo sporej grzywnyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niewiele osób wie. Po śmierci Anna Jantar została uczczona w wyjątkowy sposób przez kultowego wykonawcę
  2. Z ostatniej chwili: znany polityk niespodziewanie trafił do szpitala
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od 1 stycznia zmiany w kontrolach drogowych. Policja sprawdzi jedną, ważną rzecz więcej w twoim aucie
  5. Fiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłych
  6. Będzie 14. emerytura! Wiadomo, kiedy emeryci dostaną dodatkowe pieniądze

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News