Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Lekarze biją na alarm. Zaszczepieni i ozdrowieńcy nie powinni się opalać
Radosław Święcki
Radosław Święcki 22.03.2022 09:22

Lekarze biją na alarm. Zaszczepieni i ozdrowieńcy nie powinni się opalać

Ozdrowieńcy i zaszczepieni muszą unikać opalania
Biznes Info

Jesteś ozdrowieńcem bądź w ostatnim czasie zaszczepiłeś się przeciw Covid-19? Uważaj na świeżym powietrzu, a przede wszystkim unikaj opalania - radzą włoscy lekarze.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Zaszczepieni i ozdrowieńcy powinni unikać opalania

  • Jakie mogą być przykre konsekwencje dla ich zdrowia

  • Jak długo należy zaczekać z opalaniem

Jesteś ozdrowieńcem/zaszczepionym? Unikaj opalania

To nie jest dobra wiadomość dla ozdrowieńców, a także osób, które w ostatnim czasie zaszczepiły się przeciw Covid-19. Upalna pogoda zachęca do wypadów nad wodę, tymczasem okazuje się, że opalanie - w przypadku osób, których dotyczą te sytuacje - a nawet samo wyjście na świeże powietrze to spore ryzyko dla ich zdrowia.

Przestrzegają przed tym włoscy lekarze. W kraju tym - jak podaje medonet.pl - wystartowała właśnie kampania promująca profilaktykę nowotworu skóry. W kampanii poruszono jednak kwestie związane z Covid-19 i jak przekazano, osoby, które przeszły wirusa, bądź przyjęły w ostatnim czasie szczepionkę, muszą mieć się na baczności przebywając na świeżym powietrzu, a w szczególności podczas opalania.

Konsekwencje opalania po szczepieniu

Co grozi takim osobom? Promujący kampanię dermatolog dr Luca Fania podkreśla, że zarówno wirus jak i szczepionka mogą powodować zmiany w obszarze skóry. Chorujący muszą liczyć się z wystąpieniem pokrzywki, wysypki rumieniowo-grudkowej bądź wysypki rumieniowo-pęcherzykowej.

Z kolei po zaszczepieniu może wystąpić pokrzywka, a także wysypki skórne bądź rumień. Czasami dochodzi również do rozwoju tzw. covidowego ramienia, przyjmującego postać czerwonej opuchniętej zmiany, która bywa bolesna w dotyku bądź swędząca.

Zmiany te - jak podaje portal - osłabiają skórę i sprawiają, że jest ona narażona na działanie słońca i niestety na nowotwór skóry.

Lekarze zwracają uwagę, że objawy skórne po zachorowaniu czy zaszczepieniu wymagają ochrony. Co zatem mają robić ozdrowieńcy i zaszczepieni? Włoscy lekarze zalecają zaczekanie z opalaniem przynajmniej kilku tygodni, a gdy w końcu osoby te pojawią się na plaży, to powinni pamiętać o kremach o wysokiej ochronie.

Cytowany przez portal specjalista w dziedzinie reumatologii dr Bartosz Fiałek podkreśla, że w przypadku wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych należy przede wszystkim odpoczywać, dużo pić, a także przyjmować ewentualnie leki przeciwbólowe czy przeciwgorączkowe. Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: Koronawirus