Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Były polski prezydent pobiera olbrzymią emeryturę. Ujawniono kwoty
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 29.11.2019 01:00

Były polski prezydent pobiera olbrzymią emeryturę. Ujawniono kwoty

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Lech Wałęsa zarabia fortunę

Lech Wałęsa był prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1990-1995. Po zakończeniu swojej kadencji przeszedł na polityczną emeryturę w wieku 52 lat. Udzielał się jednak publicznie i społecznie, założył nawet Instytut swojego imienia, zajmujący się m.in. promocją Polski i działaniami na rzecz demokracji i ekologii. Według polskiego prawa dostawał od państwa też 12 tys. zł miesięcznie na prowadzenie własnej działalności, jednak te pieniądze musiały być dokładnie rozliczane. Jak podaje “Super Express”, największe pieniądze przynoszą mu jednak prowadzone dodatkowo wykłady. Lech Wałęsa sam kiedyś przyznał, że za jeden wykład dostaje od 10 do 100 tys. dolarów, co daje niemal 400 tys. zł.

Emerytura Wałęsy

Ale i bez dodatkowych wystąpień Lech Wałęsa miałby za co żyć na godnym poziomie. “Super Express” podaje, że od czasu zakończenia swojej prezydentury dostaje on od państwa emeryturę prezydencką, która obecnie wynosi niemal 9 tys. zł brutto. Oprócz tego może on pobierać także świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ale nie wiadomo, czy Lech Wałęsa korzysta także z prawa do tej emerytury.

Kaczyński dostaje znacznie mniej

Co ciekawe, Jarosław Kaczyński, również zasłużony polityk w historii wolnej Polski, może tylko pomarzyć o takiej emeryturze. Pomimo olbrzymiego doświadczenia i stażu pracy były premier może liczyć “tylko” na świadczenie emerytalne z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Według swojego ostatniego oświadczenia majątkowego, które prezes Prawa i Sprawiedliwości musiał złożyć na koniec poprzedniej kadencji Sejmu, Jarosław Kaczyński otrzymuje miesięcznie ok. 6,5 tys. zł brutto emerytury. Oczywiście dla milionów seniorów w Polsce to i tak olbrzymie pieniądze, jednak w stosunku do świadczenia, jakie pobiera Lech Wałęsa kwota ta wypada dosyć blado, nie wspominając już o jego innych źródłach zarobków, które powiększają jego majątek. Na co wydaje pieniądze Lech Wałęsa? “Super Express” podaje, że większość środków przeznacza na utrzymanie swojej rodziny, która liczy nawet kilkanaście osób. Na łamach “Newsweeka” były prezydent stwierdził nawet, że “wszystkie pieniądze na to idą”.

Lech Wałęsa to polski polityk i działacz związkowy, z zawodu elektryk. Był czołowym opozycjonistą w okresie PRL oraz współzałożycielem i pierwszym przewodniczącym NSZZ „Solidarność”. W 1983 roku otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Był pierwszym prezydentem wolnej Polski. Jego kadencja przypadła na lata 1990-1995.