BiznesINFO.pl

Kwota wolna od podatku a działalność gospodarcza

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Czekańska

Przedsiębiorcy zawsze szukają sposobu na to, aby zaoszczędzić. Dlatego niektórych cieszy, że podatek dochodowy nie zawsze jest konieczny. Można uniknąć jego płacenia, kiedy spełnia się określone wymogi. Jednym z nich jest rozliczenie na zasadach ogólnych. Dowiedz się, kiedy dotyczy Cię kwota wolna od podatku, a działalność gospodarcza wyniesie Cię mniej.

Czym jest kwota wolna od podatku?

Zapis dotyczący kwoty wolnej od podatku został zawarty w art. 27 ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r . Określa on, że podatnik nie musi odprowadzać podatku dochodowego, o ile jego działalność nie przekracza ustalonego przez ustawodawcę limitu dochodu.

Kwota wolna od podatku w 2021 r. a działalność gospodarcza

Jak już wspomnieliśmy, przedsiębiorca nie zawsze ma obowiązek zapłaty podatku dochodowego. Zanim jednak do tego dojdzie, musi on spełnić kilka wymogów:

  • przychody z działalności gospodarczej są opodatkowane na zasadach ogólnych według skali podatkowej;

  • jego przychody nie przekroczyły 8000 zł rocznie – jest to kwota ustalona w 2021 r.

Warto pamiętać, że jeśli od uzyskanych przychodów poniżej limitu dochodu odtrąciłeś zaliczkę na podatek dochodowy, będziesz mógł ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów, kiedy będziesz składać roczną deklarację PIT-37 lub PIT-36 . Należy jednak pamiętać, że jeśli rozliczasz się, między innymi na umowie zlecenie lub umowie o dzieło, na kwotę należności mniej niż 200 zł, zawartą z osobą niebędącą pracownikiem działalności, jaką prowadzisz, nie będziesz mógł zastosować kwoty wolnej od podatku.

Kwota wolna od podatku a kwota degresywna

Na przełomie 2016 i 2017 roku nastąpił znaczny wzrost kwoty wolnej od podatku, co spowodowało jej degresywność. Oznacza to, że im wyższe dochody osiągasz, tym mniejszą kwotę wolną od podatku będziesz mógł zastosować. W 2021 roku wysokość kwoty zmniejszającej podatek kształtuje się następująco :

  • przychody do 8000 zł – kwota zmniejszająca podatek wynosi 1360 zł;

  • przychody od 8 001–13 000 zł – kwota zmniejszająca podatek wynosi 1360 zł; należy pomniejszyć o wynik działania: 834x(podstawa obliczenia podatku – 8000 zł)/5000 zł;

  • przychody od 13 001–85 528 zł – kwota zmniejszająca podatek wynosi 525,12 zł;

  • przychody od 85 528–127 000 zł – kwota zmniejszająca podatek wynosi 525,12 zł pomniejszone o wynik działania: 525,12 zł × (podstawa obliczenia podatku – 85 528 zł) / 41 472 zł;

  • przychody od 127 001 zł – brak kwoty wolnej od podatku.

Kwota wolna od podatku a działalność gospodarcza i umowa o pracę

Wiele osób oprócz prowadzenia własnej działalności jest zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Muszą one mieć na uwadze, że w tej kwestii przysługuje im jedynie jedna kwota wolna od podatku. Pojawia się więc wątpliwość, co powinno się rozliczyć – działalność gospodarczą czy umowę o pracę? Gdy otrzymujemy dochody z dwóch źródeł, pewnym jest, że najpierw rozliczamy kwotę wolną od podatku w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W tym przypadku należy zgłosić więc swojemu pracodawcy, że rezygnuje się z prawa do odjęcia kwoty wolnej od podatku, którą miał odprowadzać pracodawca.

Tagi:

Podobne artykuły

Praca

ZUS przypomina przedsiębiorcom: czas na złożenie konkretnego dokumentu upływa 31 marca
Czytaj więcej >

Finanse

Jedna z największych mleczarni w Polsce bliska upadku
Czytaj więcej >

Finanse

Oszuści w natarciu. Wystarczyło kilka chwil, żeby poznanianie stracili setki tysięcy złotych
Czytaj więcej >

Finanse

Kolejna instytucja finansowa z poważnymi problemami
Czytaj więcej >

Finanse

Pracownicy Biedronki otrzymają rekordowe premie. Na dodatkowe pieniądze załapie się wiele osób
Czytaj więcej >

Finanse

Kolejny bank ma duże problemy. Nie widać końca upadków i bankructw
Czytaj więcej >
Maria Czekańska

Redaktor Maria Czekańska

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]