Kwota wolna od podatku 2021 – ile wynosi? Jak ją obliczyć?
Pixabay.com
Autor Dominik Moliński - 31 Stycznia 2021

Kwota wolna od podatku 2021 – ile wynosi? Jak ją obliczyć?

W ostatnich latach, kwota wolna od podatku zmieniła się kilkakrotnie. Sprawdź, jaka kwota wolna od podatku obowiązuje w 2021 roku, kiedy nie musisz płacić podatku dochodowego i co zrobić, aby otrzymać większy zwrot.

Czym jest kwota wolna od podatku?

Kwota wolna od podatku to taka, która nie powoduje obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. Innymi słowy, jeśli nasz dochód w danym roku podatkowym jest dość niski, to nie zapłacimy podatku. Jednak przy wyższym rocznym dochodzie, wzrośnie również należny podatek dochodowy.

Od 2008 roku, kwota wolna od podatku wynosiła zaledwie 3 091 zł. Sytuacja zaczęła się zmieniać w 2017 roku, kiedy to kwota wolna wzrosła do 6 600 zł. Od 2018 roku aż do teraz (rok 2021), kwota wolna od podatku utrzymuje się na poziomie 8 000 zł.

Należy jednak zwrócić uwagę, że od 2017 roku kwota wolna od podatku jest degresywna. Co to oznacza? Mówiąc najprościej – im większe osiągasz zarobki w danym roku, tym kwota wolna jest niższa. Dla większości pracowników kwota wolna od podatku jest tak naprawdę na tym samym poziomie co w latach 2008-2016, czyli wciąż wynosi tylko 3 091 zł.

Na czym polega degresywna kwota wolna od podatku?

Powszechnie mówi się, że w 2021 roku kwota wolna od podatku wynosi 8 000 zł i jest to prawda, lecz tylko pod warunkiem, że mało zarabiasz – poniżej 660 zł miesięcznie. Przy większych rocznych zarobkach, kwota wolna jest coraz mniejsza, a jeśli zarobki przekroczą określony pułap, wówczas ta kwota wynosi 0 zł. Dla wielu osób jest to trudne do zrozumienia i nie ma tym nic dziwnego, jednak spróbujemy wyjaśnić ten problem poniżej:

  • przy rocznym dochodzie poniżej 8 000 zł – kwota wolna od podatku wynosi 8 000 zł,
  • jeśli dochód roczny jest wyższy od 8 001 zł, ale niższy od 13 000 zł – kwota wolna od podatku wynosi od 3 091 zł do 8 001 zł,
  • jeśli dochód roczny jest wyższy od 13 001 zł, ale niższy od 85 528 zł – kwota wolna od podatku wynosi 3 091 zł,
  • jeśli dochód roczny jest wyższy od 85 529 zł, ale niższy od 127 000 zł – kwota wolna od podatku wynosi od 0 zł do 3 091 zł,
  • przy rocznym dochodzie powyżej 127 000 zł – kwota wolna od podatku wynosi 0 zł.

Kwota wolna od podatku a skala podatkowa

Przekroczenie kwoty wolnej od podatku jest równoznaczne z koniecznością zapłacenia podatku dochodowego. Wysokość należnego podatku jest zależna od wysokości dochodów w danym roku oraz kwoty wolnej od podatku. Dla obliczenia podatku stosuje się tzw. skalę podatkową, a w jej skład wchodzi pierwszy i drugi próg podatkowy.

Osoby, które nie są zaznajomione z tematyką podatków w Polsce, mogą się łatwo pogubić. Dlatego wyjaśniamy – jeśli nasz roczny dochód nie przekracza kwoty 85 528 zł, to stosuje się pierwszy próg podatkowy. Wtedy musimy zapłacić podatek w wysokości 17% od tej kwoty pomniejszony o kwotę zmniejszającą podatek. Jednak jeśli nasz roczny dochód był wyższy, to w takiej sytuacji wchodzimy w drugi próg podatkowy. To oznacza, że musimy zapłacić 17% podatku od dochodu do kwoty 85 528 zł oraz 32% od dochodu powyżej tej kwoty.

Kwota wolna od podatku – co jeszcze warto wiedzieć?

Podatnicy muszą każdego roku rozliczać się z uzyskanych dochodów z urzędem skarbowym. Jeśli prawidłowo wypełnimy roczne zeznanie podatkowe PIT, to może się okazać, że przysługuje nam duży zwrot części podatku – nawet jeśli nasze roczne zarobki przekraczają kwotę wolną od podatku.

Wciąż wiele osób nie wie lub zapomina o tym, że przysługuje nam prawo do skorzystania z licznych ulg podatkowych. Przykładowo: jeśli masz Internet i regularnie opłacasz rachunki, to możesz skorzystać z ulgi na Internet i odliczyć wydatki w wysokości nawet 760 zł! Kolejnym przykładem jest tzw. ulga dla młodych – jeśli nie ukończyłeś 26. roku życia, a pracujesz i zarobiłeś w danym roku podatkowym mniej niż 85 528 zł, to nie zapłacisz podatku dochodowego. Warto zapoznać się ze wszystkimi ulgami podatkowymi. Sprawdź, czy przysługuje Ci prawo do skorzystania z ulg, abyś mógł otrzymać większy zwrot.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News