Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Kto prezesem NBP? Prezydent Andrzej Duda ma kandydata
Joanna Buczyńska
Joanna Buczyńska 27.04.2022 14:39

Kto prezesem NBP? Prezydent Andrzej Duda ma kandydata

Prezes NBP ze specjalną nagrodą, którą przyznał sobie de facto sam
domena publiczna

W czerwcu 2022 r. kończy się kadencja prezesa polskiego banku centralnego - Adama Glapińskiego. Zgodnie z konstytucją kandydata na prezesa NBP zgłasza prezydent RP. 

21 czerwca upływa kadencja prezesa Narodowego Banku Polskiego. Już w styczniu prezydent złożył do Sejmu wniosek aby prof. Adam Glapiński przez kolejne sześć lat zasiadał na tym stanowisku. Komisja sejmowa przyznała pozytywną ocenę jego kandydaturze.

Za co odpowiada i ile zarabia Adam Glapiński 

Przez cały rok 2020 szef banku centralnego zarobił 947 tys. zł. Co średnio daje ponad 81 000 tys. zł miesięcznie.

Po tym jak prezydent Andrzej Duda zatwierdził podwyżki dla najważniejszych osób w państwie, w tym dla prezesa NBP od sierpnia 2021 r. podstawowa pensja prof. Adama Glapińskiego wynosi już nie 33,8 tys. zł a 47 tys. zł plus co kwartalne nagrody otrzymywane w marcu, maju, sierpniu i listopadzie, które wyniosły odpowiednio 152 tys. zł, 101 tys., 165 tys. zł oraz 189 tys. zł.

Adam Glapiński “za” i “przeciw”

Prezes NBP został powołany na to stanowisko 29 lutego 2016 r. przez prezydenta Andrzeja Dudę. Adam Glapiński jest przełożonym wszystkich pracowników NBP, reprezentuje NBP na zewnątrz oraz przewodniczy Radzie Polityki Pieniężnej.

Narodowy Bank Polski pełni funkcję banku banków. Jest odpowiedzialny za cały system rozliczeń pieniężnych w Polsce oraz prowadzi rozrachunki międzybankowe.

Rola banków centralnych zmieniła się diametralnie. To nie tylko ustalanie stóp procentowych na podstawie prostego schematu: gdy inflacja podwyższa się, to trzeba podnieść cenę pieniądza i podwyższać stopy procentowe, a gdy nadciąga widmo recesji, stopy procentowe spadają niemal do zera.

Bank centralny stał kluczowym ośrodkiem polskiej polityki gospodarczej. Obszar i skutek ich działań się poszerza.

Wojna na wschodzie, inflacja podażowa, rekordowe ceny żywności, paliw, nawozów, na które środki polityki monetarnej tj. stopy procentowe nie działają.

Dziś mamy osłabienie złotego, potężną inflację, która doprowadza do coraz częstszych upadłości konsumenckich jak i upadłości firm.

Tagi: NBP