BiznesINFO.pl
Kto ponosi winę za błędne kody GTU

https://pixabay.com/pl/photos/kobiety-praca-zespo%C5%82owa-zesp%C3%B3%C5%82-1209678/

Kto ponosi winę za błędne kody GTU

20 Maja 2021

Autor tekstu:

Joanna Leja

Udostępnij:

W JPK (Jednolitym Pliku Kontrolnym) przedsiębiorcy muszą oznaczać kodami transakcje sprzedażowe dotyczące niektórych grup towarów i usług (GTU). Czasami w rozliczeniu z organem skarbowym zdarzają się błędy. Kto ponosi winę za błędne kody GTU?

GTU jest zbiorem grup wyszczególnionych towarów i usług, które ustawodawca wskazał w tabeli i oznaczył trzynastoma kodami. Kody GTU służą do oznaczenia sprzedaży towarów i usług zaliczanych do określonych grup tzw. wrażliwych, czyli szczególnie narażonych na nadużycia podatkowe. Obecnie kodów jest 13, ale każda grupa zawiera rozbudowany katalog usług lub towarów.

Które towary i usługi trzeba oznaczać kodem GTU?

Oznaczenia GTU mają zastosowanie zarówno do towarów nowych, jak i do towarów używanych. Struktura nowego JPK-VAT przewiduje możliwość stosowania wielu oznaczeń GTU dla jednej faktury bez dzielenia jej na kilka wpisów.

Kody GTU z trzeba podawać przy transakcjach opodatkowanych, zwolnionych z podatku, dla których miejsce opodatkowania nie znajduje się na terytorium kraju, opodatkowanych u nabywcy, opodatkowanych stawką 0%. Wskazywanie kodu dotyczy rozliczenia podatku należnego.

Kody grup towarów i usług

Kody GTU w strukturze JPK V7, dotyczące grup towarowych, oznaczone są symbolem GTU wraz z przyporządkowanym numerem od 1 do 13. W tabeli poniżej można znaleźć oznaczenia dla poszczególnych grup towarów i usług.

TABELA

Kto ponosi winę za błędne kody GTU?

Gdy w rozliczeniu z organem skarbowym przedsiębiorca wskaże błędne informacje, sam odpowiada za to zdarzenie. W takiej sytuacji organ skarbowy wzywa do tego, aby dobrowolnie skorygować plik z błędnymi kodami GTU. Przedsiębiorca na poprawienie błędu ma 14 dni od otrzymania wezwania naczelnika urzędu skarbowego.

Nawet jeśli przedsiębiorca korzysta z usług profesjonalnych usług biura księgowego lub księgowej, to właśnie on ponosi odpowiedzialność karno-skarbową. Jeśli biuro rachunkowe lub księgowy dopuścili się nierzetelności w prowadzeniu ksiąg rachunkowych, przedsiębiorca może pozwać i pociągnąć winnych do odpowiedzialności na drodze postępowania cywilnego. Przedsiębiorca ponosi całkowitą odpowiedzialność za dokumenty i rozliczenia prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa.

Błędne kody GTU - kara za błędy w rozliczeniu

Gdy w rozliczeniu znajdą się błędne kody GTU, błąd ten nie zostanie skorygowany, przedsiębiorca będzie musiał liczyć się z konsekwencjami. Każdy błąd może oznaczać 500 zł kary finansowej (zgodnie z art. 109 ust. 3 h ustawy o VAT). Karane będą tylko „celowe, uporczywe działania i wprowadzane błędy” jak zapewnia Ministerstwo Finansów. Warto wiedzieć też, że kara pieniężna nie zostanie nałożona na osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, która za ten sam czyn ponosi odpowiedzialność karną skarbową.

Podobne artykuły

Pekao ostatecznie przejmuje Idea Bank

Finanse

Idea Bank znika z polskiego rynku. Pekao zaczyna migracje klientów

Czytaj więcej >
Prezydent Duda, emerytury stażowe

Finanse

Doradca prezydenta ostrożnie o emeryturach stażowych. Pomysł wypali?

Czytaj więcej >
Ostatni dzwonek dla produkujących wyroby z akcyzą

Finanse

Do końca czerwca możesz zgłosić się do rejestru. Później nie wyprodukujesz produktów obłożonych akcyzą

Czytaj więcej >
Biznes Info

Finanse

Ulga podatkowa na 500 zł. Odebrać mogą tylko kierowcy

Czytaj więcej >

Finanse

Kreatywna księgowość – czym jest i co ma na celu

Czytaj więcej >

Finanse

Jakie są najczęstsze metody wyceny przedsiębiorstw?

Czytaj więcej >