Koszt budowy domu wykończenie działka
pixabay.com paulbr75
Autor Konrad Karpiuk - 13 Stycznia 2021

Koszt budowy domu można obniżyć. Ale zmniejszenie budżetu wiąże się z pewnymi poświęceniami

Koszt budowy domu zależny jest m.in. od lokalizacji, metrażu i materiałów, jakich chcemy użyć. Trzeba doliczyć także koszt placu, czy ekipy, którą zatrudnimy do prac. Ponadto część rzeczy możemy wykonać samodzielnie, co może i odciąży nasz portfel, ale obciąży wolny czas.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są koszty budowy domu
  • Ile trzeba zapłacić za działkę
  • Jakie są dodatkowe koszty

Koszt budowy domu. Jego postawienie to dopiero początek wydatków

Koszt budowy domu zdaniem ekspertów z portalu kb.pl wzrósł w 2021 roku. Zimą stawki były wyższe o ok. 7,5-8,4 proc. niż w tym samym okresie w ubiegłym roku. Oznacza to, że zapłacimy więcej o nawet 25-35 tys. zł netto. Choć pandemia nie zatrzymała firm budowlanych, to kryzys odbił się na stanie całej gospodarki, co nie pozostało bez wpływu na ceny.

Według wyliczeń portalu kb.pl koszt budowy domu parterowego o powierzchni 100 m2 to ok. 300 tys. zł netto. Za dom z poddaszem i powierzchnią 140 m2, trzeba zapłacić przeciętnie 358 tys. zł. Z kolei na budowę nieruchomości z piwnicą, poddaszem o powierzchni 195 m2, musimy szykować kwotę ok. 412 tys. zł netto. Jeśli koszty nas przerażają, możemy zainteresować się programami wsparcia od państwa, które pomogą nam szybciej wyprowadzić się na swoje.

Powyższe wyliczenia dotyczą kosztów budowy domu do stanu deweloperskiego. Nieruchomość w takim momencie nie nadaje się jeszcze do zamieszkania. Stan deweloperski oznacza wstępne wykończenie pomieszczeń i wykonanie w nich prac takich jak np. położenie posadzki, przygotowanie instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej oraz tynkowanie sufitów i ścian.

Doprowadzenie nieruchomości do skanu mieszkalnego nazywane jest wykończeniem pod klucz. Eksperci szacują, że zakres prac może kosztować od 10 do nawet 100 tys. zł. A to niejedyne dodatkowe koszty budowy domu jakie nas czekają. Jeden z największych ponosimy jeszcze zanim zaczniemy pierwsze prace.

Do kiedy rozliczyć PIT za 2020? Jak złożyć zeznanie podatkowe? WyjaśniamyDo kiedy rozliczyć PIT za 2020? Jak złożyć zeznanie podatkowe? WyjaśniamyCzytaj dalej

Koszt kupna placu potrafi być wyższy niż koszt budowy domu

Koszt zakupu placu, zależnie od lokalizacji i rozmiaru może się wahać od kilkudziesięciu do kilkuset tys. zł (a nawet miliona, jeśli kupujemy np. w Warszawie). Ponadto musimy dołożyć dodatkowe koszty, takie jak notariusz, czy podatki.

Według raportu portalu bankier.pl, w III kwartale 2020 roku najdroższe działki budowlane były w województwie mazowieckim, bo kosztowały 151 zł za m2. To też za plac wielkości 500 m2, trzeba było zapłacić ok. 75 500 zł. Pamiętajmy jednak, że średnią cenę w regionie zaniżały wsie i mniejsze miejscowości, bo działka w Warszawie kosztuje średnio 775 zł za m2. Czyli za plac takich samych rozmiarów zapłacimy aż 387 500 tys. zł.

Z kolei najtańsze w III kwartale 2020 roku były działki w województwie lubelskim, kosztowały 70,1 zł za m2. Czyli za działkę 500 m2 zapłacilibyśmy 35 050 zł. Raport bankier.pl wskazuje jednak, że w samym Lublinie średnia cena to 288,1 zł, to też działka budowlana 500 m2 będzie kosztować 144 050 zł.

Koszt budowy domu to nie tylko kwestia jego postawienia i zakupu placu. Zapłacić musimy dużo więcej

Sam zakup działki to nie wszystko. Do kosztów budowy domu trzeba doliczyć uzbrojenie działki budowlanej i podłączenie mediów. Można to jednak wliczyć w koszt zakupu nieruchomości, gdyż trafiają się oferty uzbrojonych już działek. W tym wypadku trudno oszacować cenę, z tego samego względu co w przypadku nieruchomości.

Inny wydatek, który musimy wliczyć w koszt budowy domu to zakup projektu. Wykonanie indywidualnego wyniesie nas od 5 do 15 tys. zł zależnie od architekta i naszych wymogów. Mamy możliwość kupna gotowych projektów za kwotę ok. 2000 zł. Do tego koszt adaptacji wysokości kilku tys. zł (choć nie zawsze jest ona potrzebna).

Stawiając własną nieruchomość większość osób raczej decyduje się na zagospodarowanie terenu wokół. Zrobienie ogrodu, tarasu, ogrodzenia, czy nawet wyłożenia działki, również wliczamy w koszty budowy domu. Cena za wykonanie prac i materiały może się wahać od 10 do nawet 100 tys. zł. W tym wypadku jedyne ograniczenie to nasze zachcianki i posiadany budżet.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News