Budowa domu z państwową pomocą
Obraz Paul Brennan z Pixabay
Autor Oktawian Góral - 17 Września 2020

Budujesz własny dom? Możesz otrzymać blisko 40 tys. zł dofinansowania

Dotacje i dopłaty państwowe pomogą w budowie domu. Sprawdzamy po jakie fundusze i skąd można wnioskować przy budowie nieruchomości. Państwowa pomoc może wynieść nawet ok. 40 tys. złotych.

Okazuje się, że przy budowie własnego domu możemy liczyć na solidne wsparcie od państwa. Programy dotacji i dopłat mogą w znaczący sposób wspomóc fundusz, który przeznaczyliśmy na postawienie domu. Sprawdzamy jakie świadczenia przysługują "idącym na swoje" Polakom, skąd wziąć pieniądze i jak o nie wnioskować.

Państwowa pomoc w budowie domu

Poszukiwanie wsparcia najlepiej rozpocząć od swojego najbliższego otoczenia – samorządu. Wiele gmin stosuje różnorakie dotacje mające na celu zachęcenie do wybrania takiej, a nie innej lokalizacji na budowę własnego gniazda. Nic dziwnego, sprzedaż działki oraz późniejsze dochody z podatków są świetną inwestycją. Nic zatem dziwnego, że samorządy robią wszystko by przyciągnąć nowych mieszkańców. Aby być na bieżąco ze wszystkim dotacjami oferowanymi na lokalnym szczeblu warto regularnie zaglądać na strony urzędu gminy, w której planujemy się zbudować.

Klient Biedronki opublikował demaskujący film. Oburzająca sprawa poruszyła internautówKlient Biedronki opublikował demaskujący film. Oburzająca sprawa poruszyła internautówCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Cztery razy wyższe mandaty, postój jako kara. Zmiany w kodeksie drogowym są tylko kwestią czasu?
2. Często boli cię lewa ręka? Uważaj, może być to objaw groźnej choroby
3. Oszczędności Polaków topnieją w oczach. Straty wynoszą nawet miliardy złotych, nie ma na to rady?

Drugą, bardzo istotną dla planujących budowę domu, witryną jest portal Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To właśnie tam znajdziemy informacje o obecnie trwających projektach pomocowych, dofinansowaniach i dopłatach. Programy NFOŚiGW mają najczęściej charakter ogólnopolski, dlatego w naszym artykule przyglądamy się właśnie możliwościom jakie stwarza Fundusz.

Czyste powietrze – pomoc w budowie ekologicznego domu

Program od tego roku dotyczy, niestety, już istniejących zabudowań. Osoby, które planują rozpoczęcie budowy nowego domu od zera nie będą mogli skorzystać z tej oferty, natomiast wszyscy, którzy planują rozbudowę istniejącej nieruchomości jak najbardziej będą mogli skorzystać z tej propozycji. Czyste powietrze to specjalny program, którego celem jest likwidacja "kopciuchów", czyli starych pieców. Dofinansowanie w programie uzależnione jest od dochodów osiąganych przez gospodarstwo domowe oraz liczby osób je zamieszkujących. Pieniądze z dotacji lub pożyczki przeznaczone muszą być na wymianę starego pieca, montaż nowego ekologicznego źródła ciepła, docieplenia przegród budynku, wymianę okien i drzwi, montaż lub modernizację systemu ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody użytkowej lub montaż wentylacji z odzyskiem ciepła. Program Czyste Powietrze zaplanowano do 2029 roku. Kwoty dofinansowań dostępne są tutaj.Najwyższe wynosi 37 000 zł.

Mój prąd

Na lata 2019-2025 rozpisano realizacje innego ogólnopolskiego programu: Mój Prąd. Dzięki dotacjom możemy uzyskać do 5000 złotych, które należy zainwestować w instalacje przydomowej elektrowni fotowoltaicznej. Dofinansowanie do paneli słonecznych deklarowane przez rząd to maksymalnie 50 proc. wartości inwestycji. Biorąc jednak pod uwagę koszta jakie obecnie należy ponieść przy instalacji małych elektrowni słoneczny, okazuje się że większość rozpatrzonych wniosków dostaje maksymalne dofinansowanie.

Oszczędności Polaków topnieją w oczach. Straty wynoszą nawet miliardy złotych, nie ma na to rady?Oszczędności Polaków topnieją w oczach. Straty wynoszą nawet miliardy złotych, nie ma na to rady?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pokaz siły Lecha Poznań. Efektowna wygrana w Lidze Europy
  2. Dziś jest jedną z największych gwiazd "Na Wspólnej" TVN. Aż trudno uwierzyć, co robiła 20 lat temu
  3. Nie zaszczepisz się, możesz stracić pracę. Pracodawcy z silnym orężem prawnym
  4. Podwyższenie emerytury nie tylko dla emerytów z 1953 r.? Zyskać mogłaby jeszcze większa grupa seniorów
  5. Klient Biedronki opublikował demaskujący film. Oburzająca sprawa poruszyła internautów
  6. Kiedy przestaniemy nosić maseczki? WHO właśnie podało datę. Nie nastąpi to szybko
Będzie kolejna odsłona popularnego programu. Dadzą 5 tys. zł, ale pod jednym warunkiemBędzie kolejna odsłona popularnego programu. Dadzą 5 tys. zł, ale pod jednym warunkiemCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News