BiznesINFO.pl
Kopalnia Silesia z problemami

Wikipedia/D T G

Czesi chcą oddać Polakom kopalnię. Próby kontaktu z rządem spełzają na niczym, a czas ucieka

14 Maja 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Przyszłość Kopalni Silesia jest niepewna. Główny właściciel zakładu - czeski koncern EPH zapowiedział, że będzie wspierał firmę do końca 2021 r. Próby kontaktu w sprawie przekazania kopalni polskiemu Skarbowi Państwa lub mniejszościowym udziałowcom są na

Kopalnia Silesia z problemami

Kopalnia Silesia w Czechowicach-Dziedzicach to jedna z trzech prywatnych kopalń węgla kamiennego, która działa na polskim rynku. Jest to największy tego typu zakład, którego przyszłość stanęła pod znakiem zapytania wraz z nadejściem koronawirusa. Spółka, która zatrudnia ponad 1,7 tys. osób, ubiega się o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej. Dalsze funkcjonowanie kopalni jest uzależnione od woli pracowników, ale przede wszystkim jej czeskiego właściciela.

A czeski koncern EPH zadeklarował wsparcie jedynie do końca 2021 r. „Niestety połączenie niekorzystnych zmian na rynku węgla – związanych bezpośrednio ze wzrostem cen uprawnień do emisji CO2, a przybierających dramatycznie na sile w związku z rozprzestrzeniam się koronawirusa – ze wzrostem kosztów personalnych w ciągu ostatnich dwóch lat doprowadziło do sytuacji, gdzie pomimo ogromnych inwestycji i wsparcia inwestora, prowadzenie dalszych działań w PG Silesia jest ekonomicznie nieuzasadnione” – czytamy w komunikacie EPH.

Oferta dla Polaków pozostaje bez odpowiedzi

Stopniowe wycofywanie się Czechów z udziałów w kopalni uniemożliwi szybkie zamknięcie zakładu i może przyczynić się do wypracowania alternatywnych strategii, jak uratować Kopalnię Silesia. EPH rozważa zaoferowanie udziałów mniejszościowym udziałowcom lub Skarbowi Państwa. Zarząd PG Silesia podejmuje próby kontaktu z rządem w tej sprawie od lutego – jak na razie bezskutecznie. Na temat przyszłości kopalni milczy także Ministerstwo Aktywów Państwowych, do obowiązków którego należy kontrolowanie polskiego górnictwa – podaje energia.rp.pl.

Innym scenariuszem, nad którym trwają konsultacje, jest częściowe bądź całkowite zwolnienie PG Silesia ze spłaty zadłużenia. Kopalnia znalazła się w trudnej sytuacji i nie może już zaciągać nowych kredytów.

O tym, jak istotna jest kopalnia dla polskiej energetyki mówił prezes PG Silesia, Jan Marinov, który wyjawił, że „PG Silesia zdecydowanie pchnęła do przodu standardy polskiego górnictwa (…) i byłaby to ogromna strata, gdyby trzeba było przerwać działalność tej kopalni”. Dlatego też zarządcy liczą na szybki odzew ze strony rządzących, aby uniknąć trudnej sytuacji w Czechowicach-Dziedzicach.

Tagi:

rząd PiSenergetykaCzechy

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

W niemieckich szkołach brakuje nauczycieli

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Opłaty za wodę i ścieki. Wyższe taryfy w podwarszawskich gminach

Czytaj więcej >
Budowa domu z państwową pomocą

Polska i Świat

Ważny dokument dla właścicieli nieruchomości. Za jego brak zapłacisz krocie, a czas ucieka

Czytaj więcej >
Bill Gates

Polska i Świat

Niespodziewane słowa Gates'a. Mówi na kiedy najlepiej zaplanować rodzenie dzieci

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dofinansowanie ratownictwa medycznego. Minister zdrowia ogłasza konkurs

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dane dotyczące podróży posłów. Ci posłowie latali samolotami najczęściej

Czytaj więcej >