Kopalnia Silesia z problemami
Wikipedia/D T G
Autor Maria Glinka - 14 Maja 2020

Czesi chcą oddać Polakom kopalnię. Próby kontaktu z rządem spełzają na niczym, a czas ucieka

Przyszłość Kopalni Silesia jest niepewna. Główny właściciel zakładu - czeski koncern EPH zapowiedział, że będzie wspierał firmę do końca 2021 r. Próby kontaktu w sprawie przekazania kopalni polskiemu Skarbowi Państwa lub mniejszościowym udziałowcom są na razie bezowocne.

Kopalnia Silesia z problemami

Kopalnia Silesia w Czechowicach-Dziedzicach to jedna z trzech prywatnych kopalń węgla kamiennego, która działa na polskim rynku. Jest to największy tego typu zakład, którego przyszłość stanęła pod znakiem zapytania wraz z nadejściem koronawirusa. Spółka, która zatrudnia ponad 1,7 tys. osób, ubiega się o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej. Dalsze funkcjonowanie kopalni jest uzależnione od woli pracowników, ale przede wszystkim jej czeskiego właściciela.

A czeski koncern EPH zadeklarował wsparcie jedynie do końca 2021 r. „Niestety połączenie niekorzystnych zmian na rynku węgla – związanych bezpośrednio ze wzrostem cen uprawnień do emisji CO2, a przybierających dramatycznie na sile w związku z rozprzestrzeniam się koronawirusa – ze wzrostem kosztów personalnych w ciągu ostatnich dwóch lat doprowadziło do sytuacji, gdzie pomimo ogromnych inwestycji i wsparcia inwestora, prowadzenie dalszych działań w PG Silesia jest ekonomicznie nieuzasadnione” – czytamy w komunikacie EPH.

Biedronka rozdała 28 tysięcy paczek z prezentami. Ty też możesz ją otrzymaćBiedronka rozdała 28 tysięcy paczek z prezentami. Ty też możesz ją otrzymaćCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Doniesienia z ostatniej chwili. Stanisław Karczewski przekazał ważne informacje, nie będzie wicemarszałkiem

Oferta dla Polaków pozostaje bez odpowiedzi

Stopniowe wycofywanie się Czechów z udziałów w kopalni uniemożliwi szybkie zamknięcie zakładu i może przyczynić się do wypracowania alternatywnych strategii, jak uratować Kopalnię Silesia. EPH rozważa zaoferowanie udziałów mniejszościowym udziałowcom lub Skarbowi Państwa. Zarząd PG Silesia podejmuje próby kontaktu z rządem w tej sprawie od lutego – jak na razie bezskutecznie. Na temat przyszłości kopalni milczy także Ministerstwo Aktywów Państwowych, do obowiązków którego należy kontrolowanie polskiego górnictwa – podaje energia.rp.pl.

Innym scenariuszem, nad którym trwają konsultacje, jest częściowe bądź całkowite zwolnienie PG Silesia ze spłaty zadłużenia. Kopalnia znalazła się w trudnej sytuacji i nie może już zaciągać nowych kredytów.

O tym, jak istotna jest kopalnia dla polskiej energetyki mówił prezes PG Silesia, Jan Marinov, który wyjawił, że „PG Silesia zdecydowanie pchnęła do przodu standardy polskiego górnictwa (…) i byłaby to ogromna strata, gdyby trzeba było przerwać działalność tej kopalni”. Dlatego też zarządcy liczą na szybki odzew ze strony rządzących, aby uniknąć trudnej sytuacji w Czechowicach-Dziedzicach.

Ile zarabia premier Mateusz Morawiecki? Znalezienie informacji o jego zarobkach jest wyjątkowo trudneIle zarabia premier Mateusz Morawiecki? Znalezienie informacji o jego zarobkach jest wyjątkowo trudneCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jutro rząd zniesie kolejne obostrzenia. RMF FM podało jakie. Świetna wiadomość
  2. Najważniejsze objawy cukrzycy. Nigdy ich nie lekceważcie
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Szpital zaatakowany, nie żyje 13 osób, również noworodki i pielęgniarki. Porażająca wiadomość ze świata
Bon turystyczny 1000 plus na wakacje. Wiadomo już kto może go dostać, uprawnionych aż 60 proc. polskich pracownikówBon turystyczny 1000 plus na wakacje. Wiadomo już kto może go dostać, uprawnionych aż 60 proc. polskich pracownikówCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News