BiznesINFO.pl
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Nieznajomy puka do drzwi mieszkania starszej osoby

East News, Zofia i Marek Bazak

Kontrole wejdą do mieszkań, mogą zapukać i do ciebie. UOKiK dostanie nowe uprawnienia

15 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

UOKiK rośnie w siłę i dostaje nowe uprawnienia. Wobec nowych przepisów UOKiK będzie mógł przeprowadzać kontrole mieszkań Polaków - do tej pory mogła to robić tylko i wyłącznie policja. Na jakiej podstawie i w jakich sytuacjach UOKiK będzie mógł kontrolowa

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na jakiej podstawie UOKiK będzie przeprowadzać kontrole polskich mieszkań

  • Czy kontrole przez UOKiK są dobrym rozwiązaniem

  • Jakie jeszcze uprawnienia zyska UOKiK

UOKiK dostaje uprawnienia i rusza kontrolować

UOKiK słynie z wielu rzeczy: nakładania kar na wielkie koncerny za nieuczciwe działania wobec konsumentów, z tropienia i wykluczania kombinatorstwa w firmach, ale przede wszystkim z prawidłowego funkcjonowania rynku i konkurencji. Za sprawą nowej dyrektywy unijnej i koniecznej nowelizacji UOKiK zyska nowe uprawnienia.

Kontrole polskich domostw do tej pory mogła przeprowadzać tylko policja, ale za sprawą nowych przepisów będzie mógł to robić też UOKiK. "Dziennik Gazeta Prawna" zaznacza, że UOKiK będzie mógł przeprowadzić kontrolę, gdy uzna, że w mieszkaniu znajdują się dowody na nielegalną zmowę przedsiębiorców. Zgodę na przeszukanie mieszkania przez UOKiK będzie musiał wyrazić sąd.

Nowa dyrektywa obejmie nie tylko kontrole mieszkań, ale także przepisy o prezesie UOKiK. Przepisy wprowadzają jego kadencyjność - obecnie to premier powołuje i odwołuje głównodowodzącego Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

Nowym rozwiązaniem jest też możliwość nakładania okresowych kar pieniężnych. [...] Po zmianach urząd będzie mógł jednak nakładać sankcje w wysokości nieprzekraczającej 5 proc. dziennego średniego obrotu przedsiębiorcy – za każdy dzień opóźnienia w wykonaniu określonych decyzji lub żądań prezesa UOKiK - pisze dziennik i dodaje, że kary obejmą także osoby fizyczne.

Arkadiusz Pączka, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich w rozmowie z gazetą przyznaje, że w ostatnim czasie UOKiK mocno rozpycha się legislacyjnie. Wszystko za sprawą tego, że rząd polski w większości wdraża wszystkie rozwiązania unijne, podczas gdy UE zostawia czasami pole wyboru.

UOKiK i kontrole domostw Polaków

Kontrole polskich mieszkań to jednak najbardziej kontrowersyjna kwestia z całej nowelizacji. Czy takie narzędzie jest dobrym rozwiązaniem?

- Sama idea nie jest zła, skoro już dziś możliwe jest przeszukanie czyjegoś mieszkania na potrzeby postępowania antymonopolowego. Teraz bywają one nieefektywne, bo policjanci nie zawsze wiedzą czego szukać, a rola obecnego podczas przeszukania pracownika UOKiK jest trudna do zdefiniowania. Natomiast ustawodawca musi zadbać o pełne gwarancje dla obywateli - mówi "DGP" adwokat Radosław Płonka, wspólnik w kancelarii Płonka Ozga i ekspert prawny BCC.

Jednocześnie prawnicy zauważają, że prezes UOKiK odsyła do Polaków do nieuregulowanych prawnie kwestii. Wobec tego zachodzi obawa, że kontrole przeprowadzane przez UOKiK mogą odbywać się z brakiem poszanowania podstawowych praw.

Eksperci wskazują, że UOKiK przez ostatnie lata nabył nowe uprawnienia i dzięki temu urósł w siłę. Co więcej, zapowiada się, że zakres jego kompetencji będzie stale rósł.

Tagi:

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Auta z instalacją LPG nie wjadą do stref czystego transportu

Polska i Świat

Warszawa planuje wprowadzić strefę czystego transportu. Ruszają konsultacje społeczne

Czytaj więcej >
Nauka zdalna będzie konieczna przez wysokie opłaty za ogrzewanie? Jest jasna deklaracja ministra Czarnka

Polska i Świat

Minister edukacji Przemysław Czarnek o maturze. Wymagania egzaminacyjne zostaną obniżone

Czytaj więcej >
FLickr/Olgierd Rudak

Polska i Świat

Zaczepił kobietę na ulicy. Musi zapłacić 500 zł grzywny za molestowanie

Czytaj więcej >
Niemcy

Polska i Świat

Ogromna inwestycja Mercedesa w Polsce. Będzie praca dla tysiąca osób

Czytaj więcej >
Wiatraki

Polska i Świat

Ustawa wiatrakowa. Nowa poprawka zmienia odległość od zabudowań

Czytaj więcej >

Polska i Świat

BNP Paribas i Bank Pocztowy ukarane przez UOKiK. Chodzi o nieprawidłowości przy wakacjach kredytowych

Czytaj więcej >