UOKiK rozpoczyna kolejną procedurę sprawdzającą
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 10 Stycznia 2021

UOKiK wziął się za kolejną sprawę. Tym razem w opałach CD projekt RED

UOKIK wziął pod lupę najbardziej oczekiwaną grę komputerową minionego roku - Cyberpunk 2077. Urzędnicy sprawdzą, czy spółka CD Projekt pracuje nad poprawkami i w jaki sposób odnosi się do reklamacji składanych przez zawiedzionych klientów. Niedopracowana wersja gry stanowi duży zawód przede wszystkim dla posiadaczy Play Station 4 oraz Xbox One.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie procedury wdraża UOKiK
  • Jakie błędy wdarły się do Cyberpunk 2077
  • Z jakimi innymi problemami zmaga się spółka CD Projekt

UOKiK sprawdza CD Projekt. Jakie będą konsekwencje?

UOKiK postanowił pochylić się nad działaniami podejmowanymi przez CD Projekt w sprawie nowej gry komputerowej. Urzędnicy wystąpili do spółki z prośbą o przedstawienie strategii rozwiązywania problemów, które pojawiły się w Cyberpunk 2077.

- Sprawdzimy jak producent pracuje nad wprowadzaniem poprawek czy rozwiązaniem trudności uniemożliwiających grę na różnych konsolach - oznajmiła Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy UOKiK. Kontrolerzy pochylą się także nad tym, w jaki sposób CD Projekt zamierza postępować względem klientów, którzy złożyli reklamacje związane z niemożnością odtworzenia gry na poszczególnych konsolach. Problemy pojawiły się w Play Station 4 oraz Xbox One, choć w momencie premiery Cyberpunk 2077 producenci zapewniali, że gra jest przystosowana do każdego sprzętu.

Jakie działania może podjąć względem CD Projekt UKOiK? Dominik Jędrzejko, adwokat i partner w kancelarii Kaszubiak Jędrzejko Adwokaci, wskazuje, że przyjmowanie zwrotów i bezzwłoczne poprawianie gry nie zawsze pokrywa się z uczciwą praktyką rynkową. Serwis ithardware.pl podaje, że w takiej sytuacji UOKiK może pociągnąć podmiot do odpowiedzialności administracyjnej. Prezes UOKiK dysponuje prawem wymierzenia kary pieniężnej rzędu 10 proc. przychodu przedsiębiorcy.

Ile zarabia kasjerka w Biedronce? Polacy nie dowierzająIle zarabia kasjerka w Biedronce? Polacy nie dowierzająCzytaj dalej

Alternatywną metodą ukarania przez UOKiK może być zobowiązanie CD Projekt do wydania klientom dodatkowych bonusów w postaci np. treści cyfrowych czy gadżetów. UOKiK może także podjąć decyzję o konieczności zwrotu części kosztów poniesionych w trakcie zakupy gry.

Dlaczego Cyberpunk 2077 znalazł się na celowniku UOKiK?

Cyberpunk 2077 to gra zapowiadana osiem lat temu, na którą z niecierpliwością czekali fani fabularnych przygód komputerowych z całego świata. Choć spółka CD Projekt deklarowała, że program jest w pełni dopracowany to jego premierę przekładano trzy razy. Ostatecznie gra stała się powszechnie dostępna w grudniu 2020 r.

Już kilka dni po premierze okazało się, że Cyberpunk 2077 nie może być w pełni odtwarzany na konsolach poprzedniej generacji. Właściciele tego typu sprzętu odpowiadali za 41 proc. ze wszystkich 8 mln przedpremierowych zamówień gry. Gracze skarżyli się m.in. na zapadające się pod ziemię pojazdy, znikające postacie, niepełne tekstury, brak płynności animacji czy zawieszające się obrazy.

Z uwagi na te niedociągnięcia firma Sony, która produkuje konsole Play Station, usunęła grę ze swojego sklepu elektronicznego zaledwie kilka dni po inauguracji. W ramach rekompensaty klienci mogą uzyskać zwrot pieniędzy.

Producent Xbox One - Microsoft nie zablokował gry, ale oferuje klientom możliwość jej zwrotu. Spółka wydała także oficjalny komunikat ostrzegawczy w sprawie problemów, które mogą pojawić się w czasie gry w Cyberpunk 2077. Portal forsal.pl donosi, że jak na razie spółka CD Projekt zadeklarowała pomoc w zwrocie gry zakupionej w innych sklepach oraz w wersji pudełkowej.

Nie tylko UOKiK podejmuje kroki w sprawie CD Projekt

Początek 2021 r. to czas wyjątkowo trudny dla CD Projekt. Przedsiębiorcy mierzą się bowiem nie tylko z weryfikacją UOKiK, lecz także ze zbiorowym pozwem, który do amerykańskiego sądu skierowali tamtejsi inwestorzy spółki. Śledczy pochylą się nad praktykami CD Projekt, aby wykluczyć wprowadzanie w błąd inwestorów, którzy mogli odczuć poważne straty finansowe.

Wszystko to wpływa na wyniki przedsiębiorstwa. Po rekordowym kursie akcji z początku grudnia 2020 r. nie ma już śladu. Obecnie CD Projekt obserwuje spadek o ok. 46 proc.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News