Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Największa firma w Polsce należy do państwa, a co z sektorem prywatnym? Tutaj czeka Cię niemałe zaskoczenie
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 08.01.2021 01:00

Największa firma w Polsce należy do państwa, a co z sektorem prywatnym? Tutaj czeka Cię niemałe zaskoczenie

Jaka jest największa firma w Polsce?
Pxhere

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaka jest największa firma w Polsce,

  • Co stoi za sukcesem firmy,

  • Z jakimi przeszkodami musi mierzyć się teraz największa firma w Polsce.

Największa firma w Polsce

“Forbes” wraz z Haitong Bankiem przygotował Ranking 100 Największych Polskich Firm Prywatnych, który dla wielu może okazać się zaskakujący. Epidemia koronawirusa nie przeszkodziła w realizowaniu planów biznesowych, dzięki czemu wartość firm realnie wzrosła.

– Polscy przedsiębiorcy naprawdę zdali egzamin i dali radę. Wydawałoby się, że jest to najgorszy rok od czasów kryzysu w 2009 roku, a tymczasem pod względem wzrostu wartości firm, mamy skok o ponad 50 mld zł – powiedział na łamach “Forbesa” dziennikarz Piotr Karnaszewski.

W rankingu skupiono się na firmach prywatnych, które nie należą do zagranicznych właścicieli. Analiza wyraźnie pokazała, że kryzys okazał się dla niektórych prawdziwą szansą, którą wielu udało się realnie wykorzystać i przekuć w sukces. Dzięki temu w roku, który wydawałby się dla wielu niemożliwy do osiągnięcia zamierzonych celów, wartość największych polskich firm wzrosła aż o 54 mld złotych.

CD Projekt największą polską firmą

Na pierwszym miejscu w rankingu umiejscowiła się firma, o której ostatnio zrobiło się niezwykle głośno - CD Projekt. Polska spółka akcyjna zajmująca się produkcją i dystrybucją gier wideo uzyskała wartość 40 mld 187 mln zł, co jest potężnym sukcesem, ponieważ jest to zmiana wartości rok do roku na plus o 73 proc. W jaki sposób firma zaszła tak daleko i co kryje się za tak wielkim sukcesem? Z pewnością przyczyniło się do tego mnóstwo zbiegów okoliczności. CD Projekt jest bowiem grupą kapitałową, na którą składają się CD PROJEKT RED - studio deweloperskie i GOG.com - serwis cyfrowej dystrybucji gier komputerowych. I to właśnie dzięki studiu CD PROJEKT RED, firma CD Projekt jest teraz w tym miejscu.

Optimus - producent komputerów

Wszystko zaczęło się w 1988 roku, kiedy polski przedsiębiorca Roman Kluska właściwie bez żadnego kapitału założył firmę Optimus, która zajmowała się produkcją komputerów, kas fiskalnych, a także współtworzyła największy portal internetowy - Onet.

Na sukces firmy nie trzeba było długo czekać. Już w latach 90. firma zarabiała ogromne pieniądze, dzięki czemu Kluska wszedł do grona najbogatszych Polaków.

Niedługo później przedsiębiorca zrezygnował z prowadzenia firmy. Jako powód podał m.in. korupcję i “atmosferę zastraszenia”, która miała panować w Optimusie i nie pozwalać na prowadzenie “uczciwych interesów”. Udziały firmy zostały więc sprzedane w 2000 r. BRE Bankowi.

CD PROJEKT RED

W ciągu dwóch lat w spółce dochodziło do przekształceń prawnych, na mocy których firmę podzielono na dwa odrębne podmioty gospodarcze - Optimus i Grupę Onet.

W tym samym czasie w 2002 roku Michał Kiciński i Marcin Iwiński założyli studio CD PROJEKT RED. Duet pionierów dystrybucji gier wideo w Polsce zdecydował się wykorzystać swoje doświadczenie, które wynieśli ze współpracy z największymi graczami na światowym rynku.

Od podziału firmy Optimus, spółka stała się areną wielu skandali. W 2007 roku członkowie zarządu zostali zatrzymani przez CBŚ w sprawie kontrowersyjnego podwyższenia kapitału w spółce. W tym samym czasie w 2007 roku, CD PROJEKT RED wypuścił pierwszą grę - Wiedźmina. Rok później Lewandowskiego ponownie zatrzymało CBA pod zarzutem wyprowadzania pieniędzy ze spółki.

W styczniu 2008 roku spółka złożyła do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości, który został wycofany po publicznej emisji akcji, z której część wpływów pokryła zobowiązania spółki, która dwanaście lat później miała stać się największą firmą w Polsce.

W 2010 roku pojawił się pomysł, by połączyć Optimusa z firmą CDP Investment będącą właścicielem dystrybutora gier komputerowych CD Projekt.To od tego momentu firma skupiła się na produkcji, dystrybucji i lokalizacji gier komputerowych, co było pierwszym krokiem do wielkiego sukcesu firmy.