BiznesINFO.pl
Kontrole na siłowniach. Właścicielom grozi więzienie

Jakub Kaminski/East News

Kontrola policji z bardzo surowymi karami. Wnioskują aż o 8 lat więzienia

4 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Kontrole policji nie kończą się już tylko pouczeniem, czy karą finansową. Funkcjonariusze zaczynają straszyć przedsiębiorców więzieniem. Na pierwszy ogień poszły dwie siłownie, wraz z osobami ćwiczącymi na nich.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na jakie przepisy powołują się policjanci

  • Co grozi osobom łamiącym obostrzeniom

  • Co dzieje się ze sprawami, które trafiają do sądu

Kontrole policji zakończone wizją więzienia

W Wielki Piątek policja skontrolowała dwie wrocławskie siłownie, poinformowała Gazeta Wrocławska. Mundurowi przeprowadzili kontrole w związku z łamaniem obostrzeń.

- Mając na uwadze rażące naruszenie zasad bezpieczeństwa, a tym samym powodowanie zagrożenia dla życia i zdrowia innych, mundurowi sporządzili 19 wniosków o ukaranie do sądu, a z osobami, które zarządzały obiektami, wykonali czynności w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa z art. 165 par. 1 Kodeksu karnego - tłumaczył w rozmowie z portalem asp. szt. Łukasz Dutkowiak.

Przepis, na który powołuje się policjant z Wrocławia dotyczy "sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób" i wiąże się z sytuacją zagrożenia epidemicznego. Kara, która grozi wszystkim krnąbrnym, jest wysoka i może wynieść nawet 8 lat więzienia.

Nalot na wrocławskie siłownie

Wielkiego pecha miały dwie siłownie. Pierwsza z nich mieści się w rejonie Bielan Wrocławskich. W chwili kontroli w klubie znajdowało się 18 osób. Drugą kontrolę przeprowadzono na terenie wrocławskiego Starego Miasta - tam znajdowało się 8 osób. Dutkowiak przekazał informację, że sporządzono aż 19 wniosków o ukaranie.

- Natomiast z osobami, które zarządzały obiektami, wykonano czynności mające na celu zebranie materiału dowodowego w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa z art. 165 § 1 Kodeksu karnego - tłumaczył Dutkiewicz.

Wrocławski policjant dodał też, że wnioski o ukaranie trafiły także do służb sanitarnych, by te nałożyły kary administracyjne za “rażące naruszenie przepisów”.

Policjant poinformował też o tym, że w ostatnich trzech dniach mundurowi z Wrocławia przeprowadzili kontrole aż 1128 razy, a w 235 przypadkach podjęli czynności w związku z nieprzestrzeganiem obostrzeń. Policjanci nałożyli w sumie 216 mandatów karnych i sporządzili 16 wniosków o ukaranie do sądu.

Sądy unieważniają sprawy

Czy przedsiębiorcy otwierający siłownie i osoby, które na nich trenowały, rzeczywiście zostaną ukarane? Trudno powiedzieć, choć możliwe, że sądy odrzucą wnioski policji.

Niedawno Konrad Kulig, prawnik, który zajmuje się sprawami polskich przedsiębiorców opublikował na Twitterze dane, z których wynika, że w zdecydowanej większości spraw, sąd administracyjny w Warszawie orzeka na korzyść przedsiębiorców.

Prawnicy, powołujący się na Konstytucję, nie dają sądom innej możliwości niż unieważnienie narzuconych kar. W końcu akt Konstytucji jest ważniejszy niż rozporządzenie, a sądy nie mogą przecież łamać najważniejszego aktu prawnego.

Tagi:

KaraPolicja

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Absurdalne oskarżenia niemieckiego magazynu. Twierdzi, że Polska odpowiada za wybuch II wojny światowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zaskakujący list od ZUS-u. Kobieta dowiedziała się, że naruszono ochronę jej danych osobowych

Czytaj więcej >
GIS o wodzie z kranu

Polska i Świat

Drożeje woda w miastach. Nawet trzykrotne podwyżki kosztów

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Urzędnicy lada moment ruszą z kontrolami. Zapukają i sprawdzą nie tylko źródła ogrzewania

Czytaj więcej >
Telewizor i Netflix

Polska i Świat

Netflix planuje ograniczyć dzielenie konta przez użytkowników.

Czytaj więcej >
Koniec z wyprzedzaniem na autostradzie. Będzie monitoring.

Polska i Świat

Podwyżki opłat na A4. UOKiK sprawdzi czy nowe ceny nie są wygórowane

Czytaj więcej >