Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Koniec z wypłatami 800 plus? Jest jeden sposób, by temu zaradzić
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 29.04.2024 19:02

Koniec z wypłatami 800 plus? Jest jeden sposób, by temu zaradzić

pieniądze
Fot. Pixabay/PhotoMIX-Company

Nowy okres rozliczeniowy za rogiem. Dla rodziców może to oznaczać przerwę w wypłatach 800 plus. Jest jednak sposób, by tego uniknąć. ZUS przypomina, o czym musimy pamiętać.

800 plus. Ostatnia chwila na złożenie wniosku

30 kwietnia już jutro. To oznacza, że zostało naprawdę mało czasu, by rozliczyć PIT, ale również by zadbać o ciągłość wypłat z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Obecny okres rozliczeniowy kończy się bowiem 31 maja, a wnioski przyjmowane są przez ZUS jeszcze tylko do jutra. Rodzice, którzy zapomną o konieczności złożenia dokumentów, mogą być mocno rozczarowani.
 

Ruszyły masowe kontrole domów w całej Polsce. Sprawdzają jedną rzecz

800 plus. Czerwcowych wypłat nie będzie?

Złożenie wniosku o 800 plus na okres rozliczeniowy rozpoczynający się 1 czerwca jest szczególnie ważne z jednego powodu: dla zachowania ciągłości wypłat. Osoby, które zgłoszą się do ZUS w terminie, świadczenie będą otrzymywały w kolejnych miesiącach bez zakłóceń. W nieco gorszej sytuacji znajdą się jednak rodzice, którzy o wniosku zapomną. Regionalna rzeczniczka ZUS z woj. śląskiego, Beata Kopczyńska, wyjaśniła, kiedy zostaną zlecone wypłaty za spóźnione wnioski:

Gdy wniosek będzie złożony do końca maja, wówczas pieniądze trafią do 31 lipca z wyrównaniem za czerwiec. Natomiast do 31 sierpnia zostaną wypłacone świadczenia dla wniosków złożonych w czerwcu - cytuje TVP3.

Standardowo wnioski przyjmowane są od 1 lutego do 30 kwietnia.

Jak złożyć wniosek o nowe 800 plus?

Wszystkie wnioski o przyznanie świadczenia muszą zostać złożone elektronicznie. Umożliwiają to platforma PUE ZUS, aplikacja mZUS, portal Emp@tia, a nawet bankowość elektroniczna. Rodzice mogą więc złożyć wniosek, nie wychodząc z domu.

Co więcej, chociaż fakt, że ZUS już wcześniej wypłacał nam pieniądze na dziecko, nie zwalnia nas z konieczności złożenia nowego wniosku, ponowne wypełnienie dokumentów zajmie nam znacznie mniej czasu. Dane zostały bowiem zapamiętane przez platformę. Jeśli więc wciąż nie złożyliśmy wniosku - wciąż mamy czas. Niewiele, ale na pewno zdążymy.

Źródło: Interia Biznes