Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Koniec z nadużywaniem L4. W tym roku ZUS może przeprowadzić ok. 500 tys. kontroli
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 24.02.2023 16:19

Koniec z nadużywaniem L4. W tym roku ZUS może przeprowadzić ok. 500 tys. kontroli

None
Marek BAZAK/East News

W 2022 roku inspektorzy ZUS przeprowadzili 430 tys. kontroli zwolnień lekarskich i w ich efekcie wstrzymali wypłaty chorobowego na kwotę 22 mln zł. W tym roku urzędnicy mogą złożyć przebywającym na zwolnieniach nawet pół miliona wizyt. Wszystko dlatego, że w ciągu ostatnich lat nadużywanie L4 stało się prawdziwą plagą. Kontrola może czekać przede wszystkim tych, którzy często biorą krótkotrwałe zwolnienia od różnych lekarzy bądź przebywają na długoterminowym L4.

Nie brakuje pomysłów na nadużycie L4

Inspektorzy ZUS często przyłapują osoby, które — mając zaświadczenie lekarskie — pracują. Ujawniony został np. przypadek, kiedy chory ze schorzeniem kręgosłupa dźwigał ze szwagrem szafę po schodach. Zdarzyło się też np. że kobieta na zwolnieniu pojechała jako opiekunka na wycieczkę klasową swojego dziecka. Podczas kontroli zastano też np. stolarza ze złamaną ręką, który jednak heblował sztachety. Wmawiał, że to najlepsza forma rehabilitacji — wyjaśnił Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS na łamach Business Insidera.

Portal wskazuje, że w ciągu ostatnich lat nadużywanie zwolnień lekarskich stało się w naszym kraju istną plagą. Ułatwiła to pandemia, podczas której upowszechniły się teleporady, a kontrole zwolnień, w wyniku obostrzeń, były ograniczone. 

ZUS przeprowadzi więcej kontroli

W 2022 roku inspektorzy ZUS-u przeprowadzili 430 tys. kontroli, czyli o 21,7 proc. więcej niż w 2021 roku. W ich wyniku wypłaty chorobowego zostały wstrzymane na kwotę 22 mln zł (stanowi to wzrost o przeszło połowę w odniesieniu do 2021 roku). Plany na ten rok są jeszcze bardziej ambitne  liczba kontroli ma wzrosnąć do ok. 500 tys. (przed pandemią inspektorzy przeprowadzili rocznie 550 tys. takich wizyt).

Paweł Żebrowski wyjaśnia w rozmowie z Business Insiderem, że kontroli mogą spodziewać się przede wszystkim osoby, które:

  • często pobierają krótkoterminowe zwolnienia od różnych lekarzy,
  • przebywają na długoterminowym L4,
  • w przeszłości musiały zwrócić zasiłek, gdyż korzystały z niego nieprawidłowo.

Jednocześnie rzecznik podkreśla, że inspektor z ZUS-u może odwiedzić tak naprawdę każdego, ponieważ wybór osoby odbywa się w sposób losowy.

W 2022 roku wystawiono 27 mln zwolnień lekarskich

W ubiegłym roku zarejestrowano w Polsce 27 mln zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy na łączną liczbę 288,8 mln dni. Z danych ZUS-u wynika, że zwolnienia wystawiono w przypadku:

  • chorób układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej  stanowiły one 16,4 proc. wszystkich nieobecności (39,1 mln dni absencji chorobowej),
  • ciąży, porodu i połogu  15,7 proc. (37,5 mln dni),
  • chorób układu oddechowego  14,2 proc. (34 mln dni),
  • urazów, zatruć oraz innych skutków działania czynników zewnętrznych  13,3 proc. (31,7 mln dni),
  • zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania  10 proc. (23,8 mln dni).

Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania wciąż utrzymują są na wysokim miejscu w rankingu chorób. Raport sporządzony przez ZUS jest doskonałym materiałem dla ekspertów z dziedziny psychiatrii i psychologii. Trafi on także do odpowiednich instytucji, które zajmują się w Polsce profilaktyką zdrowotną  przekazała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo.