Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Koniec lex pilot. Rząd rezygnuje z kontrowersyjnych zmian
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 30.03.2023 18:30

Koniec lex pilot. Rząd rezygnuje z kontrowersyjnych zmian

Pilot do telewizora
Iberion

Rząd podjął decyzję o wycofaniu się z kontrowersyjnej ustawy lex pilot. Miała ona wprowadzić m.in. zasadę przeznaczania pięciu pierwszych miejsc na wszystkich dekoderach dla kanałów TVP. Zamiast tego została skrytykowana przez operatorów i nadawców.

Nie będzie obowiązkowej kolejności kanałów

O decyzji poinformował podsekretarz stanu w kancelarii premiera, Paweł Lewandowski, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Cyfryzacji. Z jego słów, podawanych przez portal wirtualnemedia.pl wynika, że zasada ustalonej kolejności kanałów nie będzie wprowadzona.

Nie są to jednak jedyne zmiany. Według projektu, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji miała mieć możliwość dodawania stacji do grona objętych zasadą “must carry, must offer”, tj. obowiązkowych w ofercie każdego operatora. Rząd wycofał się również i z tej zmiany.

Więcej kanałów w obowiązkowej ofercie

Jak podaje portal Gadżetomania, zamiast tej możliwości dla KRRiT, w ustawie pojawi się po prostu większe grono kanałów objętych tą zasadą. Oprócz pięciu stacji TVP, będą to również TVN, TV Puls, Polsat i TV4.

Dodatkowe zmiany zajdą również w kontekście modelu a la carte. Pierwotnie miała ona umożliwiać klientom zakup danego kanału osobno u operatora oraz operatorom osobno u nadawców. Po zmianach będzie ona dotyczyła tylko relacji operator-nadawca.

Zmiany zgodne z postulatami rynku

Jak wynika ze słów Lewandowskiego cytowanego przez portal wirtualnemedia.pl, zmiany w zasadzie a la carte uwolnią nadawców od tego przymusu jeżeli nie będą w stanie oferować kanału w ten sposób. Zmiany mają również być odzwierciedleniem głównych postulatów rynku.

Podczas tego samego posiedzenia Komisji Cyfryzacji, projekt ustawy został w całości odrzucony stosunkiem głosów 10 do 5. Z informacji portalu wirtualnemedia.pl wynika, że o losie ustawy ma zdecydować Sejm.

Tagi: TVP Sejm