Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Komunikat "brak sygnału" zamiast kanału TVP? Wiemy, co zrobić, by odzyskać telewizję
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 15.12.2023 18:37

Komunikat "brak sygnału" zamiast kanału TVP? Wiemy, co zrobić, by odzyskać telewizję

telewizor TVP
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Niektórzy mieszkańcy Polski mogli być wielce zdziwieni, gdy okazało się, że od piątku (15 grudnia) nie mają dostępu do kanałów TVP. Problem dotknął wielu posiadaczy starszych telewizorów z konkretnych regionów kraju i sprawił kłopot zwłaszcza stałym widzom Telewizji Polskiej. Powodem utrudnień okazała się być zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej, która do końca roku zostanie wdrożona w każdym polskim domu. Podpowiadamy, co zrobić, by dalej móc oglądać ulubione programy.

Zmiana standardu nadawania. Niektórzy stracili dostęp do kanałów TVP

TVP długo wstrzymywała się przed wprowadzaną stopniowo już wcześniej na innych kanałach rewolucją, ale w końcu i na nią przyszedł czas. Programy na multipleksach MUX-1, MUX-2 oraz MUX-4 przeniesiono ostatecznie na nowy standard nadawania. To DVB-T2.

W związku z tym wiele osób, które jeszcze wczoraj mogły swobodnie oglądać Telewizję Polską, dziś rano przeżyło spore zaskoczenie, gdy okazało się, że ich telewizory nie odbierają już kanałów publicznego nadawcy.

Takie problemy mogły dotknąć posiadaczy starszych telewizorów z województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. W innych regionach zmiany nastąpią we wtorek 19 grudnia br.

Nawet 8500 zł kary. Od stycznia skokowy wzrost podatków, opłat i sankcji

"Brak sygnału" na ekranach w wielu domach

Skąd wiedzieć, że są problemy ze standardem nadawania? Sprawa jest prosta. Jeżeli na kanale, na którym powinniśmy mieć np. TVP2 pokazuje się plansza z komunikatem “brak sygnału”, nasz odbiornik najprawdopodobniej nie jest przystosowany do DVB-T2.

ZOBACZ: Kontrole abonamentu RTV. Jest stanowisko Poczty Polskiej

Aby sprawdzić, czy nasz telewizor może z powodzeniem odbierać kanały w nowym standardzie, można także wpisać markę sprzętu i model w wyszukiwarkę na stronie telewizjanaziemna.pl.

W każdym z przypadków konieczne będzie jednak przestrojenie telewizora lub dekodera i zobaczenie, czy kanały TVP odbierają na tych samych pozycjach co wcześniej. Jeśli po przestrojeniu dalej nie mamy dostępu, telewizor lub dekoder są do wymiany na nowe. 

Jak odzyskać dostęp do kanałów TVP?

Portal INN Poland zauważa słusznie, że zakup nowego sprzętu nie musi wcale wiązać się z uderzeniem w nasze portfele. Standard DVB-T2 obsługują nie tylko najnowsze modele telewizorów, ale także te dwu- czy trzyletnie. Nowy dekoder to zaś wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych wzwyż.

ZOBACZ: Dodatkowe opłaty bez zgody klientów. Operator wypłaci rekompensaty

Strona poświęcona zmianie standardu nadawania informuje, że po dacie przełączenia przypisanej do naszego województwa może się zdarzyć, że telewidzowie stracą na jakiś czas możliwość odbioru programów TVP. W takim wypadku trzeba przestroić sprzęt i zaktualizować listę programów.

Źródło: INN Poland

Tagi: TVP