BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Kiedy przedsiębiorca płaci VAT? Wyjaśniamy

19 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Kiedy przedsiębiorca płaci VAT? Kto jest zwolniony z tego obowiązku? Do kiedy należy opłacać VAT? Tłumaczymy wszystkie najważniejsze kwestie.

Kiedy przedsiębiorca płaci VAT? Kiedy jest się zwolnionym z obowiązku opłacania VAT-u? Od czego to zależy? Przedstawiamy najważniejsze kwestie związane z płatnościami za VAT.

Kiedy przedsiębiorca płaci VAT?

VAT (ang. Value Aded Tax) to podatek od wartości dodanej, który jest doliczany do ceny netto każdego produktu i usługi. W Polsce podstawową stawką tego podatku jest 23%. Kwota VAT-u odprowadzana jest przez sprzedającego do urzędu skarbowego. Przedsiębiorca jest zobowiązany do opłacania tego podatku. Istnieje jednak kilka wyjątków od tej zasady.

Zwolnienia z VAT podmiotowe

Zwolnienia z VAT dzielimy na dwie grupy: podmiotowe i przedmiotowe. Podmiotowe zwolnienia dotyczą limitu sprzedaży. Jeśli jako przedsiębiorca nie przekraczasz limitu obrotu w wysokości 200 tys. złotych na rok jesteś zwolniony z obowiązku opłacania VAT-u. Musisz jednak prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży i zgłosić się jako vatowiec przed sprzedażą, która przekroczy wspomniany limit. Zwolnienie podmiotowe nie dotyczy przedsiębiorców, którzy sprzedają takie towary jak metale szlachetne czy wyroby jubilerskie, towary opodatkowane podatkiem akcyzowym (z wyjątkiem energii elektrycznej, wyrobów tytoniowych i samochodów osobowych czy nowe środki transportu. Wszystkie rodzaje towarów są wymienione w załączniku nr 12 do ustawy o VAT. Podatek od towarów i usług koniecznie muszą też opłacać osoby świadczące usługi prawnicze, doradcze czy jubilerskie.

Zwolnienie przedmiotowe z VAT

Jak czytamy na biznes.gov.pl, w art. 43 ustawy VAT znajdziemy konkretne grupy towarów i usług, które zwalniają z obowiązku bycia vatowcem. Są to np. usługi z zakresu opieki medycznej czy zarządzanie funduszami inwestycyjnymi i emerytalnymi.

Kiedy warto być vatowcem?

Kiedy warto płacić VAT, nawet jeśli obowiązują nas zwolnienia? Przede wszystkim, gdy na początku działalności potrzebujemy zakupić sporo sprzętu czy materiałów. Można wtedy korzystać z odliczeń za faktury kosztowe. Opłacalne jest również płacenie VAT-u, gdy kupujemy niezbędne towary i usługi np. z 23% VAT-u, a sprzedajemy swoje towary lub usługi np. ze stawką 8% VAT. Jednak gdy klientami naszej firmy są głównie osoby indywidualne, niepłacące VAT-u, lepiej nie być vatowcem, ponieważ podwyższa to cenę produktu.

Podobne artykuły

Ozonatory robią furorę. Polacy w szale zakupów sprzętu, który do tej pory był sprzedawany profesjonalistom.

Finanse

Jedno urządzenie coraz częściej pojawia się w polskich domach. Pomaga zadbać o prawdziwą czystość

Czytaj więcej >
Kurs złotego umacnia się, ale na jak długo?

Finanse

Nie nadchodzi zbyt dobry okres dla złotówki. Czarne chmury nad polską walutą

Czytaj więcej >
By Wistula - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77468950

Finanse

PKO BP: ceny mieszkań czeka potężny spadek. Eksperci podają o ile

Czytaj więcej >
Właściciele galerii unikną podatku od przychodów z budynku?

Finanse

Nie będą płacić podatku za okres lockdownu. Ministerstwo Finansów w końcu zajęło stanowisko

Czytaj więcej >
Rząd zabierze myśliwym pieniądze?

Finanse

Rząd sięga po pieniądze myśliwych. Polski Związek Łowiecki oburzony, w grę wchodzą miliony złotych

Czytaj więcej >
Dodatek solidarnościowy w Sejmie

Finanse

Dodatek solidarnościowy już rozpatrywany w Sejmie. Wiemy, kto będzie mógł się o niego starać

Czytaj więcej >