Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Kiedy najlepiej przejść na emeryturę? Jeden termin da ci podwójne świadczenie
Natalia Godek
Natalia Godek 27.01.2021 01:00

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę? Jeden termin da ci podwójne świadczenie

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę?
pixabay.com

Czym jest emerytura?

Emerytura to inaczej comiesięczne świadczenie finansowe, które przysługuje za przepracowanie określonej liczby lat i po osiągnięciu określonego wieku. W Polsce wiek emerytalny osiągają 60-letnie kobiety oraz 65-letni mężczyźni.

Ustawa o emeryturach i rentach określa staż pracy, który jest wymagany, aby otrzymać emeryturę. Minimalnie jest to 22 lata w przypadku kobiet oraz 25 lat u mężczyzn.

Przy ustalaniu prawa do emerytury bierze się pod uwagę okresy składkowe, nieskładkowe, uzupełniające oraz okresy pobierania renty ze względu na niezdolność do pracy. Oprócz tego uwzględnia się także zwaloryzowany kapitał początkowy, wysokość środków zapisanych na subkoncie oraz średnią długość życia.

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę?

Prawo do emerytury uzyskuje się w dniu, w którym osiąga się powszechny wiek emerytalny, jednak nie wcześniej niż przed złożeniem wniosku. Najmniej korzystnym czasem na składanie podania jest czerwiec, ponieważ właśnie wtedy obliczana jest nowa podstawa emerytury. Warto także wiedzieć, że przedłużenie okresu pracy i opóźnienie przejścia na emeryturę powoduje wzrost świadczenia.

O korzyściach późniejszego przejścia na emeryturę mówiła w ostatnim wywiadzie dla Interii prof. Gertruda Uścińska, prezeska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Okazuje się, że o**dłożenie decyzji o emeryturze o 5 lat może prawie podwoić nasze przyszłe świadczenie. Ale wystarczy nawet rok czy dwa dodatkowej pracy, by emerytura była wyższa.**

Co musi zawierać wniosek?

Jeśli chcemy ustalić nasz kapitał początkowy, to do wniosku o emeryturę musimy dołączyć także świadectwo pracy lub zaświadczenie pracodawcy, które potwierdzi rozwiązanie stosunku pracy. Jeśli mamy ustalony kapitał to do wniosku nie musimy dołączać żadnych dodatkowych dokumentów.