BiznesINFO.pl
Pukanie do drzwi

Marek Bazak/EAST NEWS

KAS bierze pod lupę sprzedaż części samochodowych

17 Lipca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Kontrole Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) ruszają w całej Polsce. Na celowniku urzędników znajdą się podmioty, które handlują częściami samochodowymi. Weryfikacja ma na celu wychwycenie podmiotów, które zaniżają dochody, nie są czynnymi podatnikami VAT lub nie opodatkowały działalności gospodarczej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Z jakimi zjawiskami będzie walczyć KAS

  • Kiedy odbędą się kontrole

  • Jakie niedopatrzenia ujawnił program pilotażowy

Sprzedajesz części samochodowe? Przygotuj się na kontrole

Kontrole urzędów skarbowych mogą pokrzyżować szyki nieuczciwym przedsiębiorcom. Resort finansów poinformował, że ok. 140 urzędników rozpoczęło już czynności sprawdzające osoby i spółki, które sprzedają części samochodowe. Szczególnie zagrożone są podmioty, które handlują elementami używanymi w internecie, gdzie łatwiej zachować anonimowość.

Kto powinien przygotować się na kontrole? Wszyscy, którzy nie zgłosili do opodatkowania swojej działalności gospodarczej. Urzędnicy sprawdzą także osoby, które nie ewidencjonują sprzedaży. Wyjątkowo wnikliwie będą przyglądali się podmiotom zaniżającym obroty i posiadającym części z nielegalnych źródeł.

Poprzez kontrole KAS chce walczyć z oszustwami podatkowymi. - Sporo sprzedawanych w sieci używanych części może pochodzić z nielegalnych źródeł, głównie z kradzieży pojazdów - tłumaczył Maciej Kamiński, ekspert rynku motoryzacyjnego, prezes zarządu HELPER CPP.

Jakie nielegalne procedery powtarzają się najczęściej? Po pierwsze, handel elementami samochodowymi bez paragonów, faktur i rachunków. Po drugie, próba legalizacji towaru przez działania pozorne np. poprzez tzw. słupy, które wysyłają faktury za sprzedaż towaru i wprowadzają go do ewidencji jako legalny. Rezultat? Coraz większe uszczuplenia podatkowe. Wzrost sprzedaży części samochodowych w internecie tylko potęguje to zjawisko.

Kontrole są potrzebne. Pilotaż ujawnił poważne nadużycia

Interia donosi, że kontrole będą odbywały się od czerwca do października 2021 r., a do działań sprawdzających wysłano ok. 140 urzędników. Skąd to nagłe zainteresowanie branżą motoryzacyjną?

Wzmożone kontrole to efekt pilotażu przeprowadzony przez służby celno-skarbowe w woj. kujawsko-pomorskim. Zweryfikowano w sumie 7 podmiotów i u wszystkich wykryto nieprawidłowości, które dotyczyły przede wszystkim zaniżania obrotów i podatku VAT.

Procedury nie zostały jeszcze zakończone, dlatego KAS nie może zdradzić, jakie konsekwencje poniosą podmioty. Kontrole obejmujące swoim zasięgiem cały kraj mogą ujawnić znacznie więcej podobnych przypadków, choć trafność 100 proc. w przypadku Kujaw i Pomorza już i tak jest wysoce niepokojąca.

Walka z przestępcami i nieuczciwą konkurencją wchodzi na wyższy poziom

Kontrole, choć wymierzone w podmioty omijające prawo, mają na celu także wspieranie uczciwych przedsiębiorców. Handel częściami z kradzieży to bowiem nie tylko przestępstwo, lecz także przejaw nieuczciwej konkurencji.

Zdaniem Kamińskiego skalę tego problemu idealnie pokazuje przykład rynku likwidacji szkód komunikacyjnych. Właściciele bardzo często chcą maksymalnie ograniczyć koszty naprawy pojazdu i sięgają po tanie, podejrzane części. - Jeżeli ktoś jeszcze wystawia paragon lub fakturę, to od razu znikają wątpliwości, co do wiarygodności źródła ich pochodzenia - zwrócił uwagę ekspert.

Jednak jego zdaniem kontrole mogą okazać się niewystarczające, jeśli nie zostaną podjęte działania edukujące konsumentów. Tym bardziej, że wzmożone zainteresowanie skarbówki dowodzi, że nielegalne procedery przybrały na sile.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pilne Biznes info

Polska i Świat

ZUS przypomina, został tylko tydzień na zgłoszenie. Później zapłacisz komplet składek

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Korespondencja z ZUS-u i pieniadze

Polska i Świat

ZUS będzie mógł potrącić należności z emerytury. Nawet 25 proc. świadczenia

Czytaj więcej >
Rusza proces „Cassandra” 

Polska i Świat

Rusza proces „Cassandra” 

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Kobieta przeglada korespondencje z ZUS-u i liczy pieniadze

Polska i Świat

ZUS przygotował specjalny druk. Należy go wypełnić, żeby dostać emeryturę

Czytaj więcej >
Molceki/East News

Polska i Świat

Wchodzi w życie ustawa o przedawnieniu roszczeń. Po 30 latach nie ma na co liczyć

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/z emeryt czyta pismo z ZUS-u , na stole pieniadze banknoty i bilon

Polska i Świat

Emeryci nadal dostają mniej niż powinni. Mogą zgłosić się do ZUS

Czytaj więcej >