Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Już wkrótce PGE zapuka do twojego domu. Chodzi o liczniki prądu
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 03.06.2023 20:26

Już wkrótce PGE zapuka do twojego domu. Chodzi o liczniki prądu

Pukanie do drzwi
BiznesInfo

PGE Dystrybucja podpisała umowę na dostawę inteligentnych liczników prądu. Oznacza to, że już niedługo do naszych domów zapukają monterzy w celu przeprowadzenia wymiany starych liczników na nowe.

Inteligentne liczniki prądu

Wymiana liczników na nowe jest jednym ze sposobów modernizacji sieci energetycznej. Proces ten, jak podaje portal Gadżetomania, ułatwi zarządzanie siecią - zwłaszcza w przypadku odnawialnych źródeł energii.

PGE Dystrybucja, która jest zobowiązana do wymiany liczników, podpisała umowę z konsorcjum przedsiębiorstw Esmetric Group i UAB Elgama Elektronika. Ma ono dostarczyć PGE prawie 700 tys. nowych liczników w ciągu 18 miesięcy.

PGE zamawia liczniki

Jak wynika ze słów prezesa zarządu PGE Dystrybucja Jarosława Kwaska cytowanych przez Gadżetomanię, nowe liczniki umożliwiają zdalny odczyt zużycia prądu. Dodatkowo, zmiana grupy taryfowej oraz zmiana dostawcy również będzie mogła zostać przeprowadzona zdalnie.

Sam proces wymiany liczników ma spółce pomóc w zarządzaniu całym systemem elektroenergetycznym. Ma to pomóc zwłaszcza w kontekście obecnej sytuacji z dużym nasyceniem odnawialnymi źródłami energii.

Cały proces potrwa do 2030

Z cytowanej przez Gadżetomanię wypowiedzi Kwaska wynika, że do końca tego roku liczniki ze zdalnym odczytem mają pojawić się u 15 proc. odbiorców. Z kolei według informacji Gadżetomanii, za 5 lat mają one być obecne u 80 proc. odbiorców, a w 2030 mają je mieć wszyscy.

Gadżetomania podaje również, że kolejność wymiany liczników będzie uzależniona od stanu obecnych. Głównym czynnikiem ma być data ważności cech legalizacyjnych oraz ocena zgodności.