Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Już niebawem dodatkowe pieniądze otrzymają miliony seniorów. Premier Morawiecki podał termin wypłat
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 25.07.2023 10:42

Już niebawem dodatkowe pieniądze otrzymają miliony seniorów. Premier Morawiecki podał termin wypłat

pieniądze-gotówka-babcia
Biznesinfo

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że czternaste emerytury zostaną wypłacone na przełomie sierpnia i września. Miliony seniorów otrzymają zatem zastrzyk gotówki tuż przed wyborami parlamentarnymi, które najprawdopodobniej odbędą się w październiku. Poniżej wyjaśniamy, kto otrzyma dodatkowe świadczenie w pełnej wysokości.

Wypłata czternastek już niebawem

Planujemy, że w 2023 r., "czternastka" wpłynie na konto seniorów na przełomie sierpnia i września – przekazał na łamach PAP premier Mateusz Morawiecki. Z rządowych danych wynika, że dodatkową emeryturę w pełnej wysokości, czyli 1588,44 zł brutto otrzyma przeszło 5,8 mln seniorów (chodzi o osoby, których świadczenia nie przekraczają kwoty 2,9 tys. zł brutto), a ponad 1,3 mln osób dostanie świadczenie w niższej wysokości, pomniejszone zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Najniższa kwota czternastki wyniesie 50 zł. W tym roku wypłata dodatkowego świadczenia będzie kosztować 11,6 mld zł, a w 2026 roku wydatki na ten cel wzrosną do 13,1 mld zł.

Jeszcze w tym roku wchodzi nowy obowiązek dla wielu osób. Poczta Polska podała ważne terminy

Andrzej Duda podpisał ustawę

Przypomnijmy, że kilka dni temu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wprowadzeniu czternastej emerytury na stałe. Będzie ona przyznawana w wys. najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym owo dodatkowe świadczenie jest wypłacane. Kwota czternastki może być wyższa, jeśli – nie później niż do 31 października danego roku – Rada Ministrów określi w drodze rozporządzenia wyższą kwotę dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego (w ten sam sposób Rada będzie wskazywać miesiąc wypłaty tego świadczenia).

Świadczenie zostanie wypłacone z urzędu

ZUS przypomina, że czternastki są przyznawane i wypłacane z automatu, dlatego seniorzy nie muszą składać żadnych wniosków, aby je otrzymać. Wypłatą zajmą się właściwe organy emerytalno-rentowe. W przypadku zbiegu prawa do świadczeń wypłacanych przez dwa organy, decyzja i wypłata czternastki będzie w gestii ZUS-u.