Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Już nazywają go "drugim Rydzykiem". Właśnie buduje imperium za rządową kasę, w puli aż 25 mln zł
Radosław Święcki
Radosław Święcki 28.05.2021 02:00

Już nazywają go "drugim Rydzykiem". Właśnie buduje imperium za rządową kasę, w puli aż 25 mln zł

Od dziś roczniki 1974-1975 mogą zapisywać się na szczepienie
biznesinfo.pl

Nazywają go - a i sam nie ukrywa, że chce być - “drugim Rydzykiem”. Ksiądz Michał Olszewski, bo o nim mowa jak ujawnia OKO.press buduje swoje imperium medialne za pieniądze z resortu Zbigniewa Ziobry. Problem w tym, że uzyskane środki miały być przeznaczone na zupełnie inny cel. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • ks. Michał Olszewski buduje centrum medialne za pieniądze z resortu Z.Ziobry

  • Na jaki cel środki wygrane w konkursie miały być przeznaczone

  • Jak wątpliwości te komentuje fundacja duchownego

“Drugi Rydzyk” buduje imperium medialne za pieniądze z resortu Zbigniewa Ziobry

“Drugi Rydzyk”, jak wynika z obszernej publikacji portalu OKO.press, buduje medialne imperium za pieniądze resortu Zbigniewa Ziobry.

Chodzi o ks. Michała Olszewskiego, byłego egzorcystę i szefa Fundacji Profeto. Od porównań z redemptorystą z Torunia nie odżegnuje się on sam. Gdy kilka lat temu wystartował z własnym katolickim projektem medialnym nie ukrywał, że chce dorównać dziełu stworzonemu przez dyrektora Radia Maryja i Telewizji Trwam, a w rozmowie z “Gazetą Wyborczą”, której fragment przytacza OKO.press ks. Olszewski podkreśla, że inaczej niż o. Rydzyk, będzie starał się dotrzeć z przekazem do młodzieży. 

Katolicki projekt ks. Olszewskiego z miesiąca na miesiąc się rozrastał. Zaczęło się od radia internetowego i portalu, a w zeszłym roku Fundacja Profeto dysponowała również m.in. kanałem na YouTubie czy aplikacją mobilną.

2020 rok okazał się dla Fundacji “drugiego Rydzyka” przełomowy. Organizacja wystartowała w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Sprawiedliwości dotyczącym pomocy ofiarom przestępstw. Nieoczekiwanie go wygrała. 

Dlaczego jest to tak zaskakujące? Chociażby z dwóch powodów. Po pierwsze Fundacja Profeto pokonała blisko tuzin innych organizacji, które miały doświadczenie w pomocy ofiarom przestępstw. Fundacja kierowana przez duchownego takiego doświadczenia nie miała. Za niespodziankę należy również uznać fakt, że potrzebne dokumenty udało się złożyć już trzy dni po pojawieniu się oferty, podczas gdy innym - jak wspomniano bardziej doświadczonym organizacjom -  zajęło to tydzień. 

Ostatecznie Fundacja Profeto zorganizowany na początku zeszłego roku konkurs wygrała i za pieniądze resortu Zbigniewa Ziobry zamierza zbudować na warszawskim Wilanowie Specjalistyczne Centrum Pomocy na warszawskim Wilanowie. Koszt budowy to jak podaje OKO.press ok. 25 mln zł. 

Reżyserka i studio nagraniowe w Centrum Pomocy

Budowa jeszcze nie ruszyła, ale portal dotarł do dokumentacji budowlanej gmachu. Okazuje się, że zakłada ona, iż w budynku mającemu służyć pomocy ofiarom przestępstw mają znaleźć się... sala widowiskowa, pięć studiów nagraniowych, trzy reżyserki postprodukcji, cztery serwerownie i dwa biura open space. 

Zachodzi pytanie, czy aby na pewno powstaje gmach dla ofiar przestępstw, a nie profesjonalne centrum medialne? Redakcja zwrócił się ze swoimi wątpliwościami do ks. Sławomira Knopika z rady Fundacji Profeto. 

Duchowny twierdzi, że pomoc ofiarom przestępstw ma się sprowadzać również do wymiaru kulturalnego, teatralnego czy muzycznego. 

Z kolei rzecznik Fundacji Profeto Przemysław Rudziński w przesłanym portalowi e-mailu podkreśla, że planowane w budynku pomieszczenia “konweniują zarówno z dokumentacją konkursową, celami przedmiotowego konkursu jak i przepisami powszechnie obowiązującego prawa”. Rzecznik organizacji twierdzi, że wszystkie planowane pomieszczenia “będą wykorzystywane w pracy z osobami pokrzywdzonymi przestępstwem”.

Pytany o to, jak to się stało, że niedoświadczona organizacja zdołała w ciągu trzech dni przygotować wygraną ofertę, rzecznik tłumaczy, że Fundacja skorzystała z umiejętności wykwalifikowanych doradców, którzy “pomagają nam sprostać nawet tak wymagającym zadaniom”.

Na pytania portalu w związku z tą sprawą nie odpowiedziało Ministerstwo Sprawiedliwości.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]