Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Jeśli przegapiłeś ten termin, nie dostaniesz zniżki. Kierowcy nie będą zachwyceni
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 03.02.2024 13:27

Jeśli przegapiłeś ten termin, nie dostaniesz zniżki. Kierowcy nie będą zachwyceni

Auto
Iberion

Wszyscy kierowcy, którzy posiadają w swoim aucie radio, powinni opłacić abonament RTV. Do niedawna obowiązywała oferta, która zapewniała zniżkę. Jeśli jednak przegapiliśmy termin, nie będziemy mogli już skorzystać z obniżki i konieczne będzie uiszczenie opłaty w regularnej wysokości. 

Obowiązkowa opłata dla kierowców

Abonament RTV to opłata, która wzbudza wiele kontrowersji wśród Polaków. Powinien zapłacić ją każdy, kto posiada telewizor lub radio. Dotyczy to więc także i kierowców, którzy w swoich autach posiadają radioodbiorniki. Jak się okazuje, wiele osób nie opłaca tego abonamentu, a z danych Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wynika, że abonament uiszcza tylko co trzecia osoba. 

Zobacz także: Weekendowe szaleństwo w Biedronce. Niektóre produkty można dostać nawet za darmo

Rewolucja w PKO BP. Nikt nie spodziewał się tak dużych zmian

Kto jest zwolniony z abonamentu RTV?

Warto pamiętać o tym, że niektórzy są zwolnieni z opłacania abonamentu RTV. Dotyczy to dokładnie kierowców, którzy posiadają radioodbiornik w domu i za niego płacą. Dodatkowo, opłaty nie muszą uiszczać osoby w wieku powyżej 75 lat, seniorzy pobierający emeryturę mniejszą niż 50 proc. średniego wynagrodzenia, osoby z I grupą inwalidzką, niesłyszący, niewidomi czy też kombatanci, którzy są inwalidami wojennymi lub wojskowymi.

Jeśli przegapiłeś ten termin, nie załapiesz się na zniżkę

Należy pamiętać, że za niedopilnowanie obowiązkowej opłaty na rzecz abonamentu RTV za radio w samochodzie obowiązuje kara pieniężna. Wynosi ona dokładnie trzydziestokrotność opłaty podstawowej, która obowiązuje w konkretnym roku. W 2024 r. jest to więc 261 zł lub nawet 819 zł.

Jeśli zapłaciliśmy abonament za radio za cały rok do dnia 25 stycznia, to otrzymał zniżkę w wysokości 10 procent. Teraz natomiast konieczne będzie zapłacenie regularnej stawki, która wynosi 27,30 zł miesięcznie za telewizor (lub radio i telewizor) i 8,70 zł miesięcznie za radio.