BiznesINFO.pl
Fot. Jakub Kaminski/East News, Warszawa, 21.07.2020. KPRM. Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glinskiego, wicepremier, minister rozwoju Jadwigi Emilewicz oraz wiceremiera, ministra aktywow panstwowych Jacka Sasina. N/z: Jacek Sasin

East News, Jakub Kamiński

Jedno zdanie Sasina i na giełdzie zawirowania. Będzie zmieniał energetykę

18 Maja 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Tym razem Jacek Sasin zawirował notowaniami na giełdzie. Wszystko przez to, że odniósł się do transformacji energetycznej Polski i spółek Skarbu Państwa.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co stało się na giełdzie

  • W jaki sposób Jacek Sasin wpłynął na notowania spółek energetycznych

  • Czemu inwestorzy zareagowali w ten sposób

Jacek Sasin rozruszał giełdę

Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, to jeden z polityków Zjednoczonej Prawicy, który znany jest z największych i najbardziej dalekosiężnych planów. Tym razem zapowiedź Jacka Sasina wywołała prawdziwe poruszenie na giełdzie.

Szef resortu zapowiedział bowiem w połowie kwietnia, że plan zakładający restrukturyzację energetyki został skierowany do prac rządowych. Oznacza to, że zeszłoroczne zapowiedzi zaczynają nabierać kształtów. Na czym dokładnie polega zapowiedź Sasina?

Wicepremier zapowiedział wydzielenie węglowych elektrowni z dotychczas działających spółek. Dodał, że choć elektrownie węglowe będą obecne jeszcze przez dwadzieścia lat, nie będą już częścią spółek Skarbu Państwa.

Zapowiedź ministra Sasina wywołała prawdziwe poruszenie na giełdzie. Kurs PGE i Tauronu natychmiast zawirował. Wszak kopalnie węglowe to sól w oku inwestorów, którzy zapowiedzi dotyczące energetyki traktują optymistycznie, jeśli te zakrawają o restrukturyzację.

Jacek Sasin i jego węglowe zapowiedzi

Business Insider informuje o tym, że zapowiedź Sasina sprawiła wówczas, iż jeszcze tego samego dnia około godz. 12:00 na warszawskiej giełdzie kurs PGE zyskał ponad 10 proc., Enei 9 proc., natomiast Tauron podskoczył w górę o ok. 8 proc.

Nie jest to pierwsza taka sytuacja, bowiem już w maju i czerwcu 2020 r. akcje Tauronu skoczyły w górę, gdy do mediów przedostała się pierwsza informacja dotycząca restrukturyzacji. Wówczas "Biznesalert" pisał o tym, że kopalnie węglowe przejdą pod nadzór "Węglokoksu".

Informacja ta sprawiła, że kurs Tauronu podskoczył o 50 proc., a jego kapitalizacja giełdowa skoczyła do 1,2 mld zł.

Przypomnijmy, że Polska planuje do 2040 r. odejść od energetyki węglowej. Transformacja energetyczna Polski ma kosztować 1,6 bln zł.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >