BiznesINFO.pl

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Jak złodzieje oznaczają miejsca, które chcą okraść? Wszyscy powinni o tym wiedzieć

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Złodzieje mają swoje sztuczki na to, jak kraść i pozostać nieuchwytnym. Są jednak pewne szczegóły, na które warto zwrócić uwagę, ponieważ dzięki nim można uniknąć utraty majątku. W jaki sposób złodzieje komunikują się ze sobą i po czym poznać, że chcą obrabować akurat nasz dom?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym kierują się włamywacze przy wyborze swojego celu

  • W jaki sposób złodzieje sygnalizują, że chcą cię okraść

  • Jak ochronić się przed włamywaczem

Triki złodziejów

Każda branża ma swoje sekrety i, choć ta zdecydowanie różni się od innych, pod tym względem wcale nie zostaje w tyle jeśli chodzi o sztuczki i triki. Jest wręcz przeciwnie - włamywacze wyciągają je z rękawa, by mimo łamania prawa pozostać nieuchwytnymi.

Pierwszym krokiem złodziei są, rzecz jasna, oględziny miejsca, które uznają za nadające się do obrabowania. Przestępcy nie pokuszą się na kota w worku - muszą wiedzieć, że miejsce, do którego zamierzają wtargnąć, kryje wartościowe przedmioty.

W tym celu często podszywają się za kogoś, kto zwykle budzi nasze zaufanie. Może być to listonosz, hydraulik, policjant, czy ktokolwiek inny, kto mógłby ewentualnie chcieć przeprowadzić w naszym domu jakąś kontrolę.

Jak podaje Business Insider, włamywacze często pukają do swoich ofiar, tłumacząc, że z zewnątrz zauważyli w ich domu usterkę i że mogą ją od ręki naprawić. Nieświadomi mieszkańcy często sami w takich przypadkach zapraszają do swoich domów złodziei.

Ci zaś wykorzystują tę okazję do poznania rozkładu pomieszczeń, czy usytuowania kosztowności. Włamywacze mogą też dowiedzieć się dzięki temu, czy w domu znajduje się np. alarm.

Złodzieje zostawiają ślady

Złodziej, który upatrzy sobie już jakiś dom do obrabowania, może wyczekiwać momentu, w którym jego mieszkańcy wyjadą, np. na wakacje. W tym celu może po prostu spacerować koło domu. Zwykle takie informacje może zdradzić np. przepełniona skrzynka na listy.

Oprócz tego złodzieje często oznaczają miejsca, które mają stać się niedługo ich łupem. Ich system znaków jest stary i dosyć prosty. Jak podaje portal BI, krzyż oznacza, że planowane jest włamanie, diamentem znaczy się niezamieszkane domy, które są łatwym celem złodziei, trójkąt zaś oznacza, że w domu mieszka samotna kobieta, a zygzak, że na posesji jest pies.

Zgłoszenie sprawy

Osoby, które znajdą w pobliżu swojego domu podobne znaki, powinny od razu dzwonić na policję. Jej funkcjonariusze dokładnie znają modus operandi złodziei, dzięki czemu nie narazimy się na śmieszność.

Funkcjonariusze mogą np. zlecić nadzór domu, dzięki czemu możliwe będzie uchwycenie przestępcy in flagranti i ochrona naszego domu przed rabunkiem.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi:

PolskapieniądzeNieruchomości

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >
Wiktoria Pękalak

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]