BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Jak poprosić o podwyżkę szefa? 5 porad

12 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Jak poprosić o podwyżkę? Jeśli chcesz zarabiać więcej pieniędzy możesz poszukać nowej, lepiej płatnej pracy lub odważyć się poprosić szefa o podwyżkę. Planowanie i odpowiednie przygotowanie do rozmowy z pracodawcą jest kluczowe, gdy chcesz prosić o podwyż

Jak prosić o podwyżkę? 5 rzeczy, o których trzeba pamiętać starając się o podwyżkę

1. Przede wszystkim zbadaj o jaki poziom wynagrodzenia możesz się ubiegać

Zapoznaj się z praktykami dotyczącymi wynagrodzeń w twojej firmie. Jeśli standardowo pracownicy otrzymują podwyżki raz w roku, raczej mało jest prawdopodobne, że otrzymasz ją w dowolnym innym momencie. Podobnie jeśli twój pracodawca ogłosił, że podwyżka wynagrodzenia będzie wynosić np. 5%, raczej nie wynegocjujesz większych pieniędzy. Powinieneś również zbadać rynkowe stawki wynagrodzenia za twoją pracę. Jeśli otrzymujesz wynagrodzenie ponad stawkę rynkową, negocjowanie podwyżki może być trudne.

2. Przygotuj konkretne argumenty

Po przeprowadzeniu researchu na temat wynagrodzeń powinieneś dobrze wiedzieć, jak konkurencyjna jest twoja płaca w twojej branży. Następnie musisz przyjrzeć się swojemu wkładowi w działanie firmy, aby określić, w jaki sposób przedstawisz prośbę o podwyżkę wynagrodzenia swojemu szefowi. Zadaj sobie pytanie, dlaczego zasługujesz na nią, ponieważ będziesz potrzebował dobrych argumentów, aby poprzeć swoją prośbę. Dobrym pomysłem może być też zapytanie swojego szefa, co musisz zrobić, aby zakwalifikować się do najwyższych możliwych podwyżek i premii w przyszłości, jeśli nie możesz teraz uzasadnić, dlaczego warto lepiej ci płacić.

Zrób listę celów, które osiągnąłeś dla firmy. Określ, w jaki sposób te osiągnięcia pomogły firmie. Dokumentuj oszczędności kosztów, poprawę produktywności, doskonalenie rozwoju pracowników, prowadzenie ważnych projektów, ponadprzeciętną obsługę klienta. Może to zaważyć na pozytywnej decyzji odnośnie podwyżki.

3.Podszlifuj umiejętności negocjacyjne

Udana rozmowa o podwyżce jest zawsze oparta na zasługach pracownika i jego osiągnięciach. Pomyślne negocjacje nigdy nie są oparte na tym, dlaczego potrzebujesz dodatkowych pieniędzy. Zapewnienie dodatkowych pieniędzy na sfinansowanie potrzeb pracownika nie jest ich obowiązkiem.

4. Wybierz odpowiedni moment

Właściwy moment na rozmowę o podwyżce też jest ważny. Kiedy najlepiej jest prosić o wyższe wynagrodzenie? Kilka świetnych momentów na prośbę o podwyżkę to:

  • Roczne przeglądy wyników, ocen pracowników

  • Po zakończeniu ważnego projektu

  • Kiedy twój szef jest zadowolony - prośba o podwyżkę w czasie stresującego lub gorączkowego okresu zagwarantuje, że twój pracodawca będzie miał mało czasu i cierpliwości.

5. Pokaż swoją pewność siebie, ale też entuzjazm i wdzięczność

Bez pewności siebie nie dasz rady wynegocjować nowej stawki. Pamiętaj, jednak aby nie przesadzić i nie sprawić wrażenie osoby butnej czy aroganckiej. Warto podczas takiej rozmowy wyrazić wdzięczność za możliwości rozwoju i pokazać, że w tej pracy interesują cię nie tylko zarobki.

Podobne artykuły

Urlop wyznaczy pracodawca

Praca

Pracowniku, weszły ważne zmiany w urlopach. Nie będziesz miał teraz wiele do powiedzenia

Czytaj więcej >
Biedronka przygotowała promocje na nowy tydzień

Praca

Biedronka już od jutra z szalonym prezentem dla klientów. Wielki ukłon dla fanów słodkości

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 12.05.2020. n/z Napis koronawirus Covid-19 na tle pieniedzy.

Praca

Branża umiera przez pandemię, a państwo dalej ich nie dostrzega. W efekcie wszyscy tracą ogromne pieniądze

Czytaj więcej >
Szef ma prawo przerwać nasz urlop

Praca

Jesteś na urlopie? Mamy złe wieści, twój pracodawca ma prawo go przerwać

Czytaj więcej >
Za uchylanie się od płacenia abonamentu grożą dotkliwe kary

Praca

Kontrolerzy rozeszli się po kraju, do ciebie też mogą zapukać. Kara to aż 681 zł

Czytaj więcej >
Praca tylko 4 dni? Skrócony wymiar czasu pracy

Praca

4-dniowy tydzień pracy uratuje gospodarkę? Niezwykły plan rządzących.

Czytaj więcej >