fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 16.03.2019. n/z Napis VAT z pieniedzmi w tle i dlonmi w czarnych rekawiczkach - koncepcyjne zdjecie wyludzenia VAT.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Wiktoria Pękalak - 21 Września 2020

Jeden z największych polskich banków w tarapatach. GW: mógł pośredniczyć w praniu brudnych pieniędzy

ING Bank Śląski mógł brać udział w praniu brudnych pieniędzy, tak wynika z dokumentów, które zdobyła “Gazeta Wyborcza” i grupa międzynarodowych dziennikarzy śledczych. Afera dotyczy co najmniej kilkuset milionów dolarów pochodzących z Rosji i Ukrainy.

ING Bank Śląski zamieszany w międzynarodową aferę

ING Bank Śląski zamieszany w pranie brudnych pieniędzy? Takie sensacyjne doniesienia przekazała "Gazeta Wyborcza". Sprawa ma charakter międzynarodowy. “Pieniądze z karteli narkotykowych, zorganizowane grupy przestępcze, skorumpowani przywódcy. Pieniądze, które finansują siatki terrorystyczne, krwawe wojny i handel ludźmi_ - tak zaczyna się artykuł opisujący śledztwo i jego owoce na portalu BuzzFeed News.

Afera, w którą ma być zamieszany bank ING, wygląda na bardzo poważną sprawę. Dokumenty w sprawie prania brudnych pieniędzy zbierano przez 16 miesięcy podczas śledztwa prowadzonego przez Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych, portal BuzzFeed i 110 redakcji z 88 krajów, w tym “Gazety Wyborczej”.

Polacy zadłużają się na potęgę. Liczba dłużników rośnie lawinowoPolacy zadłużają się na potęgę. Liczba dłużników rośnie lawinowoCzytaj dalej

Śledztwo wykazało, że na terenie Holandii w niepozornym modernistycznym pawilonie działa spółka pośrednictwa finansowego Schildershoven Finance B.V., która w istocie pośredniczyła - w przekazywaniu setek milionów dolarów do firm na Cyprze i w rajach podatkowych, dzięki czemu znikały z oczu organom skarbowym. Tym sposobem rosyjscy i ukraińscy oligarchowie szmuglowali z kraju potężne sumy.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Stało się, w aptekach obowiązuje nowe prawo. Polacy muszą być gotowi na duże ograniczenia
2. Rząd ogłosił nowe zasady w szkołach. Mają chronić uczniów, wielu rodziców jest jednak niezadowolonych
3. Sejm podjął decyzję, wiele psów również dostanie emeryturę. Ile wyniesie?

Zdaniem śledczych Schildershoven jest jedną z kluczowych spółek, które trudniły się praniem brudnych pieniędzy wschodnich oligarchów a także wysoko postawionych z Kremla. Kolejną firmą tego typu jest spółka Tristane Capital B.V. mieszcząca się w Amsterdamie.

Według informacji zdobytych dzięki śledztwu wiadomo, że obie spółki miały konta w ING Banku Śląskim, skąd wychodziły podejrzane transakcje w latach 2013-2014, choć prawdopodobnie współpraca podejrzanych spółek z bankiem ING trwała dłużej. Ostatni przelew budzący zastrzeżenia miał miejsce w 2016 roku.

Rodzice prześlą Ci pieniądze, a Ty możesz zapłacić podatek. Grożą ci też sankcjeRodzice prześlą Ci pieniądze, a Ty możesz zapłacić podatek. Grożą ci też sankcjeCzytaj dalej

ING odmówiło jednak komentarza w tej sprawie zasłaniając się tajemnicą bankową. Z danych śledztwa wynika, że proceder odbywał się także przy wykorzystaniu innych międzynarodowych banków. Sprawa dotyczy m.in. HSBC, JPMorgan Chase i Deutsche Banku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dramatyczne sceny w Brazylii. Piłkarz zadźgał prezesa własnego klubu
  2. Muzyk odleciał na antenie TVP. Prowadzący próbował go uspokoić, musiał przerwać jego wypowiedź
  3. Najczęściej oszczędzamy na dwóch kategoriach produktów. Można liczyć na wiele rabatów
  4. Zmiana czasu 2020: kiedy zmieniamy godzinę z czasu letniego na zimowy?
  5. Wyjdziesz tylko do kiosku i się zdziwisz. Wycieczka do sklepu w piątek wieczorem już nie będzie potrzebna
  6. Egipskie ciemności na głównej ulicy. Nie naprawią latarni, bo złodzieje kradną kable
Straż miejska zyskała nowe uprawnienia. Mandat od niej dostaniesz znacznie łatwiejStraż miejska zyskała nowe uprawnienia. Mandat od niej dostaniesz znacznie łatwiejCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News