ING Bank Śląski
Wikimedia Commons Amin CC4.0
Autor Konrad Karpiuk - 9 Października 2020

Potwierdzone: ING wprowadza spore podwyżki dla klientów. Opłat nie sposób uniknąć

ING dołączył do grupy banków, które podniosły opłaty za swoje usługi. W związku z niemal zerowymi stopami procentowymi podobne decyzje podjęły Santander i Getin Bank. Wygląda więc na to, że to nie koniec złych wieści dla klientów.

ING ma złe wieści dla klientów. Będą nowe opłaty

ING Bank Śląski zapowiedział, że droższe będą opłaty za niektóre czynności, w tym usługi oddziałowe takie jak wpłaty gotówki dla posiadaczy poszczególnych kont. Pobierana będzie także opłata 10 zł za zaświadczenie do rachunku odbierane w placówce, droższe mają być także transakcje i operacje związane z Indywidualnymi Kontami Emerytalnymi (IKE). ING podwyższy także opłaty za prowadzenie rachunku. Za konto Komfort zapłacimy 15 zł (wcześniej 12 zł i 6 zł przez pierwsze 4 miesiące). Dodano także opłatę do niegdyś darmowej usługi, odnowienie karty z grafiką ustaloną przez klienta będzie kosztować 15 zł.

Jak wskazują eksperci, ING nie jest jedynym bankiem, który podnosi opłaty. Podobnie zrobił wspomniany wcześniej Santander i Getin Bank, z kolei Alior Bank wprowadził opłaty dla klientów biznesowych. Często jednak opłat banku można uniknąć, bo są one zależne od ilości transakcji, choć nie każdy bank ma w regulaminie taki zapis.

Nie tylko ING. Eksperci nie mają wątpliwości, że kończy się era "darmowej bankowości"

Według ekspertów, kończy się era darmowych usług bankowych. Wpływ na to miały oczywiście pandemia COVID-19 i rekordowo niskie stopy procentowe. W związku z tym banki musiały szukać innych metod na powetowanie sobie strat finansowych. Jak wskazuje w rozmowie z Interią, Marta Czajkowska-Bałdyga, analityk Haitong Bank proces będzie następował powoli, banki będą stopniowo wprowadzać opłaty, najpierw nakładając je na nieaktywnych użytkowników, a potem na całą resztę. Stąd też ostatnie podwyżki nie powinny dziwić klientów ING.

- Banki będą również poszukiwały innych rozwiązań niż tylko podnoszenie opłat - będą starały się znaleźć oszczędności po swojej stronie, upatrując szansę w automatyzacji, digitalizacji, czy zwiększaniu skali działalności przez fuzje i przejęcia. Długoterminowo nie ma alternatywy dla odejścia od bankowości za darmo, w krótkim horyzoncie czasowym pojedynczy gracze mogę wybrać jednak różne strategie cenowe, chcąc w ten sposób realizować strategiczne cele np. zwiększyć swój udział w rynku w określonym segmencie.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News