BiznesINFO.pl
Inflacja w Polsce

public domain

Inflacja może znacząco zwiększyć dochody państwa w 2023 roku

31 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Patryk Solarczyk

Udostępnij:

Dochody budżetu w 2023 rząd zaplanował na 604,4 mld zł, jest to wzrost o 105 mld zł względem tego roku. Wydatki zaplanowane są na poziomie 669 mld zł, a deficyt samego budżetu to ok. 65 mld zł.

Rekordowo wysoki budżet w 2023r.

Za znaczącą część tego wzrostu będą odpowiadać wydatki zbrojeniowe, które urosną o blisko połowę. Z 64 mld zł do 94 mld zł. Oznacza to, że na ten cel wydamy o 28 mld zł więcej, niż wydalibyśmy gdyby Rosja nie dokonała inwazji na Ukrainę - przekazał Karol Pogorzelski, ekspert Departamentu Analiz Makroekonomicznych Banku Pekao.

Ekspert dodał, że gdyby nie wojna, państwo mogłoby je wydać na inne cele, np. poprawę jakości służby zdrowia lub zmniejszyć dług publiczny i koszty jego obsługi.

Przyjęte w projekcie budżetu założenia makroekonomiczne nie są zbyt konserwatywne i nie tworzą poduszki bezpieczeństwa według Piotra Bielskiego - głównego ekonomisty Santander Bank Polska.

Według eksperta przyszłoroczny wzrost PKB będzie wyraźnie niższy niż 1%, natomiast średnia inflacja może być trochę wyższa niż 10%.

Podczas wczorajszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rządowi zależy na wzmacnianiu bezpieczeństwa finansowego polskich rodzin.

„Dlatego obniżyliśmy podatek z 17% na 12%, połączony z kwotą bez podatku 30 tys. zł daje dodatkowo 35 mld w portfelach Polaków” – przekazał premier.

Rząd z kolei przewiduje że wzrost PKB wyniesie 1,7%, natomiast nominalny zakładany wzrost płac. 10,1%. Według rządu w 2023r. inflacja ma wynieść 9,8%.

Tagi:

inflacja

Patryk SolarczykAutor

Redaktor Biznesinfo. Pracował dla wielu polskich oraz zagranicznych stron internetowych jako dziennikarz naukowo - technologiczny. Autor tekstów o tematyce ekonomicznej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: patryk.solarczyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

Tarcza 1000 plus. Rząd szykuje nowy dodatek dla odbiorców ciepła

Czytaj więcej >

Finanse

Marszałek Sejmu: Rząd nie jest odpowiedzialny za wysokie ceny prądu oraz wysoką inflację

Czytaj więcej >

Finanse

2000 kWh rocznie. Limit zużycia prądu wynika z obliczeń

Czytaj więcej >
Podwyżka emerytur

Finanse

Ruszają kolejne wypłaty 14 emerytury. Trafi ona do 1,2 mln osób

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński znalazł sposób na wygranie wyborów. Prezes PiS powoła własną "armię"

Finanse

Kaczyński: Prezesi spółek państwowych nie dostaną premii

Czytaj więcej >

Finanse

Płaca minimalna w 2023 roku wyższa, niż zapowiadano. Rząd zaskoczył

Czytaj więcej >