BiznesINFO.pl > Finanse > Inflacja może znacząco zwiększyć dochody państwa w 2023 roku
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 31.08.2022 13:22

Inflacja może znacząco zwiększyć dochody państwa w 2023 roku

Inflacja w Polsce
public domain

Dochody budżetu w 2023 rząd zaplanował na 604,4 mld zł, jest to wzrost o 105 mld zł względem tego roku. Wydatki zaplanowane są na poziomie 669 mld zł, a deficyt samego budżetu to ok. 65 mld zł.

Rekordowo wysoki budżet w 2023r.

Za znaczącą część tego wzrostu będą odpowiadać wydatki zbrojeniowe, które urosną o blisko połowę. Z 64 mld zł do 94 mld zł. Oznacza to, że na ten cel wydamy o 28 mld zł więcej, niż wydalibyśmy gdyby Rosja nie dokonała inwazji na Ukrainę - przekazał Karol Pogorzelski, ekspert Departamentu Analiz Makroekonomicznych Banku Pekao.

Ekspert dodał, że gdyby nie wojna, państwo mogłoby je wydać na inne cele, np. poprawę jakości służby zdrowia lub zmniejszyć dług publiczny i koszty jego obsługi.

Przyjęte w projekcie budżetu założenia makroekonomiczne nie są zbyt konserwatywne i nie tworzą poduszki bezpieczeństwa według Piotra Bielskiego - głównego ekonomisty Santander Bank Polska.

Według eksperta przyszłoroczny wzrost PKB będzie wyraźnie niższy niż 1%, natomiast średnia inflacja może być trochę wyższa niż 10%.

Podczas wczorajszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rządowi zależy na wzmacnianiu bezpieczeństwa finansowego polskich rodzin.

„Dlatego obniżyliśmy podatek z 17% na 12%, połączony z kwotą bez podatku 30 tys. zł daje dodatkowo 35 mld w portfelach Polaków” – przekazał premier.

Rząd z kolei przewiduje że wzrost PKB wyniesie 1,7%, natomiast nominalny zakładany wzrost płac. 10,1%. Według rządu w 2023r. inflacja ma wynieść 9,8%.

Tagi: Inflacja