BiznesINFO.pl
Inflacja w górę

Materiały prasowe Biedronki

Inflacja galopuje, za Wielkanoc słono zapłacimy. A na maj prognozują kolejny wzrost

1 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Inflacja wystrzeliła w najgorszym możliwym momencie - tuż przed Wielkanocą. Ekonomiści przekonują, że w tym roku ceny żywności na święta będą wyższe o ok. 1,5 proc. niż w 2020 r. W kolejnych miesiącach czekają nas kolejne podwyżki.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile wynosi inflacja w Polsce

  • Jakie produkty zdrożeją na święta

  • Jakie są prognozy w sprawie dalszego wzrostu cen

Inflacja w górę. Tegoroczna Wielkanoc może być droższa

Według najnowszych danych GUS inflacja wyniosła w marcu 3,2 proc. w skali roku do roku. To zdecydowany skok w porównaniu z ubiegłym miesiącem, kiedy to wzrost cen został oszacowany na 2,4 proc. Aktualne wyliczenia to tzw. szybki szacunek, który może zostać zaktualizowany w połowie miesiąca, gdy GUS opublikuje raport.

Warto odnotować, że inflacja z marca jest na najwyższym poziomie od września 2020 r. Co więcej, wzrost cen o 3,2 proc. zdecydowanie przewyższa cel inflacyjny, który NBP wyznaczyło na 2,5 proc. Obecnie znajdujemy się w górnej granicy odchylenia (przedział wynosi 1 pkt. proc., czyli od 1,5 proc. do 3,5 proc.).

Analitycy doszli do wniosku, że inflacja rośnie przede wszystkim z uwagi na wyższe ceny żywności i paliwa. Radio Zet donosi, że ceny żywności i napojów bezalkoholowych są wyższe o 0,5 proc. rok do roku. Dużą większą podwyżkę zaobserwowano w przypadku nośników energii - dokładnie o 4,2 proc. rok do roku. Jednak to ceny paliw, które wzrosły aż o 7,6 proc. rok do roku, najbardziej napędzają wzrost cen.

Rozpędzona inflacja to niezbyt korzystna sytuacja dla wszystkich, którzy mają w planach świąteczne zakupy. Analitycy z BNP Paribas szacują, że ceny żywności na Wielkanoc będą o ok. 1,5 proc. wyższe niż przed rokiem. Jednak nie wszystkie produkty zanotują podwyżkę.

Za co zapłacimy więcej? Portal money.pl podaje, że musimy przygotować się na podwyżkę cen mleka o ok. 3,5 proc. Inflacja podbije także ceny serów i twarogów - o 2,5 proc. Wzrost cen zbóż, energii i pracy przełoży się z kolei na wyższe koszty chleba (o ok. 7 proc.). Z uwagi na podwyżkę cen mąki (o 5 proc.) i cukru (4 proc.) podrożeją również domowe wypieki.

Mimo obfitych zbiorów wzrost cen dotknie także marchewkę (o ok. 3 proc.). Intensywne opady deszczu sprawiły, że jakość tego produktu znacznie spadła. Podwyżka nie ominie także owoców - za jabłka trzeba będzie zapłacić o ok. 0,5 proc. więcej. Ogromny w dobie pandemii popyt na pomarańcze podbije ich ceny o ok. 3,5 proc.

Za co zapłacimy mniej? Ziemniaki będą o 35 proc. tańsze, a cebula o ponad 19 proc. niż przed rokiem. Spadek cen jest związany z bardzo pokaźnymi zbiorami i nadwyżką podaży z uwagi na lockdown gastronomii i hotelarstwa, które napędzają popyt na te produkty.

Inflacja zostanie z nami na dłużej

Inflacja w marcu zdecydowanie przewyższyła prognozy ekonomistów. Ujawnienie danych przez GUS skłoniło analityków do korekty w przewidywaniach długoterminowych. Zdaniem ekspertów wiosenny wzrost cen to dopiero początek.

Ekonomiści z mBanku twierdzą, że inflacja zbliży się do granicy 3,5 proc. już w kwietniu 2021 r. Z kolei w maju wzrost cen przebije próg 4 proc., po czym nasze portfele złapią chwilę oddechu. Kolejna inflacja uderzy w sierpniu i do końca roku pozostanie na poziomie powyżej 4 proc.

Wątpliwości co do długoterminowych wzrostów nie mają także analitycy z Pekao. Ich zdaniem już w przyszłym miesiącu inflacja przekroczy granicę 3,5 proc.

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >