Ile można zarobić, żeby nie stracić emerytury?
eastnews/Zofia Bazak i Marek Bazak
Autor Radosław Święcki - 19 Lutego 2021

Ile można zarobić, żeby nie stracić emerytury? Kwoty wcale nie są takie niskie

Wysokość emerytur w Polsce pozostawia wiele do życzenia, stąd wielu seniorów, by dorobić do świadczenia podejmuje pracę. Należy jednak pamiętać, że w przypadku części osób zarobki te nie mogą przekroczyć określonego limitu. Może to skutkować zmniejszeniem, a nawet utratą emerytury.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Z jakimi limitami zarobków trzeba się liczyć, by emerytura nie uległa zmnieszeniu
  • Jakie zarobki spowodują utratę świadczenia
  • Kogo nie dotyczą ograniczenia

Ile można zarobić, żeby nie stracić emerytury?

Wysokość emerytur w Polsce wciąż pozostawia wiele do życzenia, dokonywane z roku na rok waloryzacje świadczeń są niewielkie (w marcu minimalna emerytura wzrośnie z 1200 do 1250 zł brutto), a rządowe dodatki w rodzaju trzynastej emerytury choć bez wątpienia są potrzebne, to pojawiają się jedynie raz do roku (w tym roku po raz pierwszy ma zostać wypłacona również czternasta emerytura, ale wszystko wskazuje na to, że ma to być jednorazowe wsparcie). Tym samym wielu seniorów nie ma wyjścia i decyduje się na dorobienie do emerytury.

Dorabianie na emerytury przyjmuje różne formy. Część seniorów pracuje normalnie w dotychczasowym miejscu pracy, inni podejmują drobne zajęcia, często na pół etatu lub umowę o dzieło. Jeszcze inni pracują dorywczo. Gdy samym dorabiałem do studiów jako statysta i epizodysta filmowy na planie najczęściej – obok studentów – spotykałem właśnie seniorów dla których była to znakomita przygoda.

- Lubię przychodzić na plany, zwłaszcza na takie całodniowe – pamiętam jak dziś jak na planie „Ojca Mateusza” (tu zdradzę, że zdjęcia wcale nie są kręcone wyłącznie w Sandomierzu, ale też na warszawskim Bemowie) usłyszałem jedną z seniorek. - Dlaczego, przecież to męczarnia? – dopytywałem.

- A tam, męczarnia. Będąc tutaj cały dzień, oszczędzam na prądzie, na wodzie. Ciepło jest, jeść dostanę, z ludźmi pogadam. Nie ma co narzekać chłopaku – mówiła emerytka.

Stawki za statystowanie nie są zbyt wysokie, najczęściej kształtują się one na poziomie 50-80 zł na rękę (jeżeli długość planu przekroczy 12 godzin wówczas produkcja dopłaca, lepiej płatne są również nocne zdjęcia). Jeśli ktoś zatem bywa na planie każdego dnia (spotkałem takich seniorów, niektórzy potrafili nawet obskoczyć dwie produkcje dziennie) to może minimum zarobić 350 zł, co miesięcznie daje 1400 zł netto. Niewiele jeśli chce się tylko z tego wyżyć, ale jako dodatek do emerytury - dlaczego nie? Zauważmy, że jest to kwota wyższa niż wynosi trzynasta emerytura (jej wysokość jest równa emeryturze minimalnej, czyli 1250 zł brutto).

W tytule tekstu stawiamy pytanie, o to ile można dorobić do emerytury, by nie stracić świadczenia? Na początku wyjaśnijmy, że ograniczeń w tym zakresie nie mają osoby, które osiągnęły wiek emerytalny – w przypadku kobiet jest to 60 lat, zaś w przypadku mężczyzn – 65 lat. Seniorzy w tym wieku mogą zatem pracować gdzie chcą i zarabiać ile chcą, a jak przypomina Pracuj.pl, praca na emeryturze może jeszcze powiększyć wysokość ich świadczenia (warunkiem jest tu odprowadzanie składek na ubezpieczenie społeczne).

Kogo dotyczą ograniczenia?

Kogo zatem dotyczą ograniczenia? Osób, które przeszły na emeryturę przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli tzw. wcześniejszych emerytów. Jeśli osoby te nie chcą mieć zmniejszonego świadczenia, wówczas ich zarobki, zgodnie z jeszcze obowiązującymi zasadami nie mogą przekraczać kwoty 3618,30 zł, czyli ponad 70 proc. miesięcznego wynagrodzenia w kraju. Piszemy „jeszcze”, gdyż od 1 marca br. limit ten wzrośnie do 3820,60 zł, czyli o ponad 200 zł. Po przekroczeniu tego limitu emerytura ulegnie zmniejszeniu o kwotę przekroczenia.

Zmniejszenie emerytury to jedno, ale trzeba liczyć się również z jej utratą. Taka sytuacja zachodzi, gdy wcześniejsi emeryci osiągają zarobki na poziomie 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, czyli 6719,70 zł. To kwota obowiązująca od 1 grudnia zeszłego roku do końca lutego tego roku. Od marca wzrośnie ona do 7095,50 zł. Przekroczenie tej sumy będzie oznaczać zawieszenie emerytury.

Dla porównania w analogicznym okresie ubiegłego roku, zmniejszenie emerytury następowało, gdy wcześniejsi emeryci zarabiali powyżej 3452,20 zł, zaś zawieszenie świadczenia następowało, gdy zarobki osiągały poziom 6411,10 zł.

Jak przypomina Pracuj.pl, do przychodów, które mają wpływ na zmniejszenie lub zawieszenie emerytury, nie wlicza się: darowizn i zapomóg, umowy o dzieło, praw autorskich i patentowych, wynajmu lub dzierżawy (chyba że stanowią one przedmiot działalności gospodarczej).

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News