BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 27.08.2020. n/z Emerytka liczy pieniadze.

https://eastnews.pl/Arkadiusz-Ziolek

13. emerytura wywołuje spore problemy. Wielu seniorów chcąc otrzymać pomoc musi przedstawić oświadczenie

11 Września 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Trzynasta emerytura to świadczenie przysługujące wszystkim seniorom. Wydawać mogłoby się, że wszystko może pójść bezproblemowo, ale jak się okazuje, na drodze do trzynastej emerytury może stać dochód seniora. O co dokładnie chodzi i jaki wniosek muszą prz

Trzynasta emerytura dla seniorów

Trzynasta emerytura to dodatkowe roczne świadczenie pieniężne. Przysługuje tym osobom, które 31 marca roku, w którym będzie wypłacane to świadczenie, są uprawnione do pobierania emerytury lub renty. ZUS na swojej oficjalnej stronie internetowej poinformował, że trzynasta emerytura będzie równa kwocie minimalnej emerytury. W tym roku było to 1200 zł brutto, natomiast w przyszłym roku kwota wyniesie ok. 1250 zł brutto. Świadczenie będzie z roku na rok waloryzowane. Sprawa wygląda jasno, ale tylko na pierwszy rzut oka. Co takiego wiąże się z trzynastą emeryturą?

Trzynasta emerytura związana jest z ustaleniem dochodu emeryta. "Osoby, które otrzymały w ubiegłym roku 1100 zł dodatkowego świadczenia pieniężnego z ZUS, powinny przedstawić oświadczenie lub decyzję wskazującą jego kwotę netto, aby ośrodek pomocy społecznej mógł ustalić wysokość ich dochodu", informuje Dziennik Gazeta Prawna. Według litery prawa emerytury i świadczenia w kwocie netto wliczane są do kryterium dochodowego, od którego zależy otrzymanie świadczeń rodzinnych oraz Funduszu Alimentacyjnego. Co w takim razie robi w tym wszystkim trzynasta emerytura?

Trzynasta emerytura i dodatkowy wniosek

Trzynasta emerytura to jednorazowe świadczenie i według przepisów ustawy z dn. 4 kwietnia 2019 r. o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r. (Dz.U. poz. 743) nie jest wliczana do dochodu emeryta. Jak wynika z przepisów, trzynasta emerytura musi zostać odliczona od dochodu osiągniętego przez członka rodziny w ubiegłym roku w momencie wnioskowania o nowy okres zasiłkowy. Niestety, ale świadczenie było opodatkowane, więc jest wliczane do dochodu i dopiero Zakład odejmuje z niego kwotę netto świadczenia. Gdzie w takim razie pojawił się problem?

Trzynasta emerytura i problemy z ustaleniem jej kwoty netto stały się przedmiotem komunikatu Ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej. Resort zaznacza, że należy zawsze ustalać ją indywidualnie w odniesieniu do konkretnej osoby, która otrzymała w 2019 r. trzynastą emeryturę. -  W praktyce wygląda to tak, że kwotę netto emerytury otrzymanej w ubiegłym roku pomniejszamy dodatkowo o kwotę netto 13. emerytury - powiedziała DGP Natalia Siekierka, kierownik działu świadczeń Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu. Resort przypomina, że w momencie, w którym trzynasta emerytura nie będzie miała wpływu na przyznane świadczenia to nie będzie konieczności wzywania wnioskodawcy do przedstawienia wniosku o dochodach. Wszystko wynika z kodeksu postępowania administracyjnego i zasady szybkości postępowania. Seniorzy nie powinni więc niczym się martwić.

Tagi:

ZUSTrzynastkaPolskaPolacypieniądzeemeryturyemeryciemerytura

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >