fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 27.08.2020. n/z Emerytka liczy pieniadze.
https://eastnews.pl/Arkadiusz-Ziolek
Autor Kamila Jeziorska - 11 Września 2020

13. emerytura wywołuje spore problemy. Wielu seniorów chcąc otrzymać pomoc musi przedstawić oświadczenie

Trzynasta emerytura to świadczenie przysługujące wszystkim seniorom. Wydawać mogłoby się, że wszystko może pójść bezproblemowo, ale jak się okazuje, na drodze do trzynastej emerytury może stać dochód seniora. O co dokładnie chodzi i jaki wniosek muszą przedstawić seniorzy?

Trzynasta emerytura dla seniorów

Trzynasta emerytura to dodatkowe roczne świadczenie pieniężne. Przysługuje tym osobom, które 31 marca roku, w którym będzie wypłacane to świadczenie, są uprawnione do pobierania emerytury lub renty. ZUS na swojej oficjalnej stronie internetowej poinformował, że trzynasta emerytura będzie równa kwocie minimalnej emerytury. W tym roku było to 1200 zł brutto, natomiast w przyszłym roku kwota wyniesie ok. 1250 zł brutto. Świadczenie będzie z roku na rok waloryzowane. Sprawa wygląda jasno, ale tylko na pierwszy rzut oka. Co takiego wiąże się z trzynastą emeryturą?

Trzynasta emerytura związana jest z ustaleniem dochodu emeryta. "Osoby, które otrzymały w ubiegłym roku 1100 zł dodatkowego świadczenia pieniężnego z ZUS, powinny przedstawić oświadczenie lub decyzję wskazującą jego kwotę netto, aby ośrodek pomocy społecznej mógł ustalić wysokość ich dochodu", informuje Dziennik Gazeta Prawna. Według litery prawa emerytury i świadczenia w kwocie netto wliczane są do kryterium dochodowego, od którego zależy otrzymanie świadczeń rodzinnych oraz Funduszu Alimentacyjnego. Co w takim razie robi w tym wszystkim trzynasta emerytura?

Rekordzista dostaje 23 tys. zł emerytury miesięcznie, Uścińska potwierdza. I zdradziła, co trzeba zrobić, żeby powiększyć świadczenieRekordzista dostaje 23 tys. zł emerytury miesięcznie, Uścińska potwierdza. I zdradziła, co trzeba zrobić, żeby powiększyć świadczenieCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wchodzi kolejna opłata. Rachunki w górę o 130 zł
2. Afera mięsna w Biedronce. Para natychmiast zgłosiła sprawę, gdy odkryła, co znajduje się w opakowaniu

Trzynasta emerytura i dodatkowy wniosek

Trzynasta emerytura to jednorazowe świadczenie i według przepisów ustawy z dn. 4 kwietnia 2019 r. o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r. (Dz.U. poz. 743) nie jest wliczana do dochodu emeryta. Jak wynika z przepisów, trzynasta emerytura musi zostać odliczona od dochodu osiągniętego przez członka rodziny w ubiegłym roku w momencie wnioskowania o nowy okres zasiłkowy. Niestety, ale świadczenie było opodatkowane, więc jest wliczane do dochodu i dopiero Zakład odejmuje z niego kwotę netto świadczenia. Gdzie w takim razie pojawił się problem?

Trzynasta emerytura i problemy z ustaleniem jej kwoty netto stały się przedmiotem komunikatu Ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej. Resort zaznacza, że należy zawsze ustalać ją indywidualnie w odniesieniu do konkretnej osoby, która otrzymała w 2019 r. trzynastą emeryturę. - W praktyce wygląda to tak, że kwotę netto emerytury otrzymanej w ubiegłym roku pomniejszamy dodatkowo o kwotę netto 13. emerytury - powiedziała DGP Natalia Siekierka, kierownik działu świadczeń Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu. Resort przypomina, że w momencie, w którym trzynasta emerytura nie będzie miała wpływu na przyznane świadczenia to nie będzie konieczności wzywania wnioskodawcy do przedstawienia wniosku o dochodach. Wszystko wynika z kodeksu postępowania administracyjnego i zasady szybkości postępowania. Seniorzy nie powinni więc niczym się martwić.

Rozchwytywany, cenny produkt z Biedronki. Ruszył nawet czarny rynek, ludzie robią wszystko, żeby go dostaćRozchwytywany, cenny produkt z Biedronki. Ruszył nawet czarny rynek, ludzie robią wszystko, żeby go dostaćCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Robert Kubica wraca do Formuły 1. Przekazał informację, na którą czekali wszyscy
  2. Został zwolniony z Pytania na śniadanie z dnia na dzień. Teraz odpowiada na pytania o kłótnie za kulisami
  3. Problematyczny dochód seniora i 13. emerytura. Wielu seniorów chcąc otrzymać pomoc musi przedstawić oświadczenie
  4. ING o słonym rachunku dla Polaków. Jedynym sposobem na uniknięcie jest szybki zwrot
  5. 30 września wejdzie w życie nowe prawo. Na zakupach możesz się nieźle zdziwić
  6. Najbardziej pożądany adres w stolicy. Kuba Błaszczykowski kupił trzy apartamenty przy Złotej 44
Wchodzi kolejna opłata. Rachunki w górę o 130 złWchodzi kolejna opłata. Rachunki w górę o 130 złCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News